Derby-panokset

Wikipediasta, ilmaisesta tietosanakirjasta
The Epsom Derby kirjoittanut Théodore Géricault (1821)
Camelot voitti vuoden 2012 Derbyn (johtaa jahtausryhmää violetilla)

Derby Stakes tunnetaan maailmanlaajuisesti Derby tai Epsom Derby ja ovat yksi vanhimmista Englanti hevoskilpailuja .

Se on yksi maailman arvostetuimmista Ryhmän 1 tasaisista kilpailuista 3-vuotiaille orille ja tammoille, ja se on yli 2423 m.

Monissa maissa on vertailukelpoisia kilpailuja, esimerkiksi Kentucky Derby Yhdysvalloissa , Prix ​​du Jockey Club Ranskassa , Irlannin Derby ja Saksan Derby . Derby on samanlainen lukuisten hevosurheilutapahtumien suhteen, katso pääartikkeli Derby (hevosurheilu), ja nimi esiintyy joukkuelajeissa esimerkiksi paikallisen derbyn tavoin . Epsom Derby on yksi Ison-Britannian suurimmista urheilutapahtumista, ja se lähetetään televisiossa ympäri maailmaa.

Derby järjestetään joka kesäkuu Epsom Downs -radalla Epsomissa . Epsom Derby on brittiläisen Triple Crownin toinen vaihe . Se pidetään vuoden 2000 Guinean jälkeen ja ennen St. Legeria . Epsom Derby -voittajat kilpailevat usein kuningas George VI: ssä ja kuningatar Elizabeth -panoksissa heinäkuussa ja kääntyvät sitten Ranskan Prix ​​de l'Arc de Triomphe -kilpailuun lokakuussa.

historia

Diomed, ensimmäinen Derby-voittaja

Jo vuonna 1661 hevoskilpailu rekisteröidään ensimmäistä kertaa englantilaisessa Epsomin kaupungissa , joka pidettiin Epsomin ja Walton Downsin paikalla .

Epsom Oaks

Derbyn Earl Edward Smith Stanley järjesti siellä vuonna 1779 itselleen ja ystävilleen kilpailun, jossa kolmevuotiaat tammat kilpailivat yli puolentoista mailin kilpailussa ja nimeivät sen Oaksiksi hänen kartanonsa mukaan . Oaks Stakes -kilpailu pidetään edelleen Epsom Downs Racecoursella tähän päivään saakka . Epsom Oaks Stakes on Ryhmän 1 tasainen kilpailu, yli 3 42-vuotiaille tammoille, joka järjestetään joka vuosi kesäkuun alussa.

Epsom Derby

Seuraavana vuonna, vuonna 1780, siellä perustettiin toinen kilpailu parhaisiin hevosiin jalostukseen ja kilpailuun. Nimi Derby tapahtui kolikon heittämisen jälkeen Earl of Derby ja hänen ystävänsä Sir Charles Bunburyn välillä. Derby voitti kolikonheiton, mutta kilpailun voitti Sir Charles Bunbury, joka voitti hevosellaan Diomed . Paikallisottelu on vielä pelataan kulkemaa yhden Englanti mailin, neljä vakomittaa ja 10 metrin eli 2423 metriä.

Derby tapahtui aina Epsomissa, lukuun ottamatta kahta maailmansotaa. Vuodesta 1915-1918 ja 1940-1945 oli raviradalla vuonna Newmarket paikka, nämä rodut ovat New Derby kutsutaan.

Levyt

kuski

  • Lester Piggott - 9 voittoa - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977) ), Teenoso (1983)

Kouluttaja

  • Robert Robson - 7 voittoa - Waxy (1793), Tyrant (1802), paavi (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
  • John Porter - 7 voittoa - Sininen puku (1868), Shotover (1882), St.Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Flying Fox (1899)
  • Fred Darling - 7 voittoa - Kapteeni Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)

Voittava isä

Menestynein isä on Montjeu, jolla on neljä voittavaa jälkeläistä: Motivaattori (2005), Valtuutettu (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .

Paras aika

Työvoima on pitänyt ennätysaikaa 2'31 "33 vuodesta 2010 .

Voittaja ja sijoitettu

Vuodesta 2000

Australia - 2014 Derby-voittaja
vuosi voittaja maa isä kuski Kouluttaja omistaja Toinen Kolmas aika
2019 Anthony Van Dyck IrlantiIrlanti Irlanti Galileo Seamus Heffernan Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith ja M.Tabor Madhmoon Japani 2'33 "38
2018 Mazar Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Uusi lähestymistapa William Buick Charlie Appleby Godolphin-kilparyhmä Dee Ex Bee Karjuva leijona 2'34 "93
2017 Kotkien siivet IrlantiIrlanti Irlanti Kaada Moi Padraig Beggy Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith ja M.Tabor Moherin kalliot Murtovaras 2'33 "02
2016 Harzand IrlantiIrlanti Irlanti Meri tähdet Patrick-J. Smullen Dermot K.Hitsaus Aga Khan IV. Yhdysvaltain armeijan vartija Idaho 2'40 "09
2015 Kultainen sarvi Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Cape Cross Lanfranco Dettori John Gosden Anthony E.Oppenheimer Jack Hobbs Myrskytähdet 2'32 "32
2014 Australia IrlantiIrlanti Irlanti Galileo Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith ja M. Tabor Kingston Hill Romsdal 2'33 "63
2013 Maailman hallitsija IrlantiIrlanti Irlanti Galileo Ryan Moore Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith ja M. Tabor Libertarian Galileo-kallio 2'39 "06
2012 Camelot IrlantiIrlanti Irlanti Montjeu Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith ja M. Tabor Pääjärjestys Astrologia 2'33'90
2011 Kaada Moi RanskaRanska Ranska Montjeu Mickaël Barzalona André Fabre S. Magnier, D. Smith ja M. Tabor Treasure Beach Carlton House 2'34 "54
2010 Työvoima Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Kingin paras Ryan Moore Michael Stoute Prinssi Khalid Abdullah Ensi näkemältä Uudelleenrakentaminen 2'31 "33
2009 Meri tähdet IrlantiIrlanti Irlanti Cape Cross Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui Maine ja kunnia Hevosen päällikkö 2'36 "74
2008 Uusi lähestymistapa IrlantiIrlanti Irlanti Galileo Kevin Manning Jim Bolger Jordanian prinsessa Haya Tartan-kantaja Rento valloitus 2'36 "50
2007 Valtuutettu Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Montjeu Lanfranco Dettori P.Chapple-Hyam Saleh Al Homaizi Kotkanvuori Aqaleem 2'34 "77
2006 Sir Percy Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Arvostuksen merkki Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham Dragon Dancer Hala Bek 2'35 "23
2005 Motivaattori Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Montjeu Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club Kävely puistossa Dubawi 2'35 "69
2004 Pohjoinen valo Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Danehill Kieren Fallon Michael Stoute Ballymacoll Stud Lain sääntö Anna leijonan karjua 2'33 "72
2003 Kris Kin Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Kris S. Kieren Fallon Michael Stoute Saeed Suhail Suuri Gatsby Alamshar 2'33 "35
2002 Korkea chaparral IrlantiIrlanti Irlanti Sadlerin kaivot Johnny Murtagh Aidan O'Brien Sue Magnier ja Michael Tabor Hawk-siipi Moon Ballad 2'39 "45
2001 Galileo IrlantiIrlanti Irlanti Sadlerin kaivot Michael Kinane Aidan O'Brien Sue Magnier ja Michael Tabor Golan Tobougg 2'33 "27
2000 Sinndar IrlantiIrlanti Irlanti Grand Lodge Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV. Sakhee Beat Hollow 2'36 "75

1950-1999

Shirley Heights , menestynyt vuoden 1978 derbyssä, kirjoittanut Bob Demuyser (1920-2003)
vuosi voittaja maa isä kuski Kouluttaja omistaja Toinen Kolmas aika
1950 Galcador RanskaRanska Ranska Djebel Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac Prinssi Simon Kaksinkertainen pimennys 2'36 "80
1951 Arktinen prinssi Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Prinssi Chevalier Chuck varaosat Willie Stephenson Joseph McGrath Sybilin veljenpoika Ohjauskeskus 2'39 "40
1952 Tulyar Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Teheran Charlie Smirke Marcus Marsh Aga Khan III. Homo aika Faubourg II 2'36 "40
1953 Pinza Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Chanteur Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon aureoli Vaaleanpunainen hevonen 2'35 "60
1954 Älä koskaan sano kuole Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Nasrullah Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark Arabian yö Darius 2'35 "80
1955 Phil Drake RanskaRanska Ranska Amiraali Drake Freddie Palmer François Mathet Léon Volterra Panaslipper Akropolis 2'39 "80
1956 Lavandin RanskaRanska Ranska Verso Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer Montaval Roistar 2'36 "40
1957 Crepello Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Donatello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Ballymoss Rauhanpiippu 2'35 "40
1958 Hard Ridden Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Kova kastike Charlie Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon Paddy's Point Nagami 2'41 "20
1959 Parthia Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Persian lahti Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford Fidalgo Shantung 2'36 "00
1960 St. Paddy Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta aureoli Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Alcaeus Kythnos 2'35 "80
1961 Psidium Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Anteeksi Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch Dicta Drake Pardao 2'36 "40
1962 Larkspur IrlantiIrlanti Irlanti Älä koskaan sano kuole Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R.Vieras Arcor Le Cantilien 2'37 "60
1963 Relko RanskaRanska Ranska Tanerko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré Kauppias Venturer Ragusa 2'39 "40
1964 Joulupukki Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Chamossaire Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay Indiana Dilettante II 2'41 "98
1965 Merilintu II RanskaRanska Ranska Dan Cupid Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck Niitytuomioistuin minä sanon 2'38 "41
1966 Charlottown Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Charlottesville Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher Pretendre Musta prinssi II 2'37 "63
1967 kuninkaallinen palatsi Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Ballymoss George Moore Noel Murless Jim Joel Ribocco Tikkataulu 2'33 "36
1968 Sir Ivor IrlantiIrlanti Irlanti Sir Gaylord Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R.Vieras Connaught Athos-vuori 2'38 "73
1969 Blakeney Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Hethersett Ernie Johnson Arthur M.Budgett Arthur M.Budgett Suutari Prinssi Regent 2'40 "30
1970 Nijinsky IrlantiIrlanti Irlanti Pohjoinen tanssija Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W.Engelhard, nuorempi Gyr Stintino 2'34 "68
1971 Mill Reef Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Älä koskaan taivuta Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon Linden puu Irlannin pallo 2'37 "14
1972 Roberto IrlantiIrlanti Irlanti Tervehdi järkeä Lester Piggott Vincent O'Brien John W.Galbreath Rheingold Pentland Firth 2'36 "09
1973 Morston Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Ragusa Edward Piilota Arthur M.Budgett Arthur M.Budgett Cavo Doro Vapaa jalka 2'35 "92
1974 Lumiritari Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Firestreak Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips Keisarillinen prinssi Giacometti 2'35 "04
1975 Grundy Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Suuri veljenpoika Pat Eddery Peter Walwyn Tohtori Carlo Vittadini Nobiliary Hunza tanssija 2'35 "35
1976 Empery RanskaRanska Ranska Epämääräisesti jalo Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt Relkino Kaura 2'35 "69
1977 Minstrel IrlantiIrlanti Irlanti Pohjoinen tanssija Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster Hot Grove Punastava sulhanen 2'36 "44
1978 Shirley Heights Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Mill Reef Greville Starkey John Dunlop Earl of Halifax Havaijilainen ääni Loput mies 2'35 "30
1979 Troy Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Petingo Willie Carson Dick Hern Michael Sobell ja Arnold Weinstock Dickens Hill Pohjoinen vauva 2'36 "59
1980 Henbit Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Havaijilla Willie Carson Dick Hern Etti Plesch Mestari Willie Rankin 2'34 "77
1981 Shergar Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Suuri veljenpoika Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Kulta Tuoksuva ilma 2'44 "21
1982 Kultainen fleece IrlantiIrlanti Irlanti Nijinsky Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster Puun koskettaminen Silver Hawk 2'34 "27
1983 Teenoso Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Nuoret Lester Piggott Geoff Wragg Eric Moller Carlingfordin linna Shearwalk 2'49 "07
1984 Secreto IrlantiIrlanti Irlanti Pohjoinen tanssija Christy Roche David O'Brien Luigi Miglitti El Gran Senor Mahtava lepatus 2'39 "12
1985 Liukuva ankkuri Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Shirley Heights Steve Cauthen Henry Cecil Herra Howard de Walden Lakiseura Damister 2'36 "23
1986 Shahrastani Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Nijinsky Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Tanssi rohkea Mashkour 2'37 "13
1987 Viitekohta Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Mill Reef Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman Tervetullein Bellotto 2'33 "90
1988 Kahyasi Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Ile de Bourbon Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV. Jäänmyrsky Doyoun 2'33 "84
1989 Nashwan Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Punastava sulhanen Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum Terimon Cacoethes 2'34 "90
1990 Etsinnän maine Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Rainbow Quest Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah Sininen polttarit Elmaarmul 2'37 "26
1991 Antelias Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Caerleon Alan Munro Paul Cole Prinssi Fahd bin Salman Marju Gdanskin tähti 2'34 "00
1992 Tohtori Devious Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Ahonoora John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H.Craig St.Jovite Hopeanvärinen 2'36 "19. päivä
1993 Ylipäällikkö Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Tanssi rohkea Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah Sininen tuomari Blues-matkustaja 2'34 "51
1994 Selvä Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Chief's Crown Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum King's Theatre Eversti Collins 2'34 "16
1995 Karitsan tarra Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Nijinsky Walter Swinburn Saeed bin Suroor S. bin Maktoum al Maktoum Tamure Esittäminen 2'32 "31
1996 Shaamit Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Mtoto Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal Dushyantor Shantou 2'35 "05
1997 Benny Dip Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Silver Hawk Willie Ryan John Gosden Landon Knight Hopea patriarkka Romanov 2'35 "77
1998 Korkea nousu Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Korkea kiinteistö Olivier Peslier Luca Cumani Obaid Al Maktoum Kaupungin kunniat Rajanuoli 2'33 "88
1999 Vala Yhdistynyt kuningaskuntaYhdistynyt kuningaskunta Yhdistynyt kuningaskunta Keiju King Kieren Fallon Henry Cecil Täysiverinen Corp. Daliapour Voita kaikki 2'37 "43

1900-1949

Spy Kop voitti 1920 derbyn (etualalla)
vuosi voittaja kuski Kouluttaja omistaja aika
1900 Kuusikymentavuotisjuhla Herbert Jones Richard Marsh Walesin prinssi, myöhemmin Edward VII. 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William Collins Whitney 2: 40.8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam kultaseni John Gubbins 2: 42,2
1903 Kivihiekka Danny Maher George Blackwell Sir James Miller 2: 42,8
1904 Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck Viides Earl of Rosebery 2: 39.6
1906 Viherminttu Danny Maher Peter Gilpin Majuri Eustace Loder 2: 36.8
1907 Orby John Reiff Tohtori Fred MacCabe Richard Croker 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 2: 39.8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Edward VII 2: 42,7
1910 Lviv Bernard Dillon Alec Taylor, nuorempi Alfred Cox 2: 35.2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack B.Joel 2: 36.8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 2: 38.8
1913 Tirkistelijä Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 2: 37.6
1914 Durbar II Matt MacGee Tom Murphy Herman Duryea 2: 38.4
1915 Pommeri Steve Donoghue Charles Peck Solly Joel 2: 32.6
1916 Fifinella Joseph Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 2: 36.6
1917 Homo ristiretkeläinen Steve Donoghue Alec Taylor, nuorempi Alfred W.Cox 2: 40.6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, nuorempi Lady James Douglas 2: 33.2
1919 Suuri paraati Fred Templeman Frank Barling 1. paroni Glaneley 2: 35.8
1920 Spy Kop Frank O'Neil Peter Gilpin Majuri Giles Loder 2.34.8
1921 humoristi Steve Donoghue Charles Morton Jack B.Joel 2: 36.2
1922 Kapteeni Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1. paroni Woolavington 2: 34.6
1923 papyrus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben irlantilainen 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton Derbyn 17. Earl 2:46
1925 manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E.Morris 2: 40.6
1926 Corona Joe Childs Fred Darling 1. paroni Woolavington 2: 47.8
1927 Soita pojalle Charlie Elliott Jack Watts Frank Curzon 2: 34.4
1928 Felstead Harry Wragg Ossis Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 2: 34.8
1929 Trigio Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 2: 36.4
1930 Blenheim II Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III. 2: 38.2
1931 Kameronian Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 2: 36.6
1932 Viides huhtikuu Fred Lane Tom Walls Tom Walls 2: 43.2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton Derbyn 17. Earl 2:34
1934 Windsor Lad Charlie Smirke Marcus Marsh Maharaja Rajpipla 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III. 2:36
1936 Mahmoud Charlie Smirke Frank Butters Aga Khan III. 2: 33.8
1937 Keskipäivän aurinko Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 2: 37.6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 2: 39.2
1939 Sininen Peter Eph Smith Jack Jarvis 6. Earl of Rosebery 2: 36.8
1940 Pont l'Évêque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 2: 30.8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling Catherine Macdonald-Buchanan 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl Derbyn 17. Earl 2: 29.6
1943 Suora kauppa Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 2: 30.4
1944 Valtameri turpoaa Billy Nevett John Jarvis 6. Earl of Rosebery 2:31
1945 Dante Billy Nevett Mathew Peacock Sir Eric Ohlson 2: 26.6
1946 Ilmassa Tommy Lowrey Dick Perryman John E.Ferguson 2: 44,6
1947 Helmensukeltaja George Bridgland Percy Carter Paroni Geoffroy de Waldner 2: 38.4
1948 rakkaani Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III. & Leon Volterra 2:40
1949 Nimbus II Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 2:42

1850-1899

Lord Lyon voitti Derbyn Epsomissa vuonna 1866, William Shayer
Isinglass voittaa vuoden 1893 Derbyn, sen kolminkertaisen kruunun voiton ensimmäisen osuuden
vuosi voittaja kuski Kouluttaja omistaja aika
1850 Voltigeur Job Marson R. Hill Zetlannin toinen Earl 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, vanhempi Sir Joseph Hawley 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 3:20
1853 Länsi-Australia Frank Butler John Scott John Bowes 2:55
1854 Ja yli Alfred Day John Day, nuorempi John Gully 2:52
1855 Villi päiväkello Robert Sherwood Rickaby Francis Popham 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Amiraali Octavius ​​Vernon Harcourt 3:40
1857 Flash Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 2:45
1858 Helmimies John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 2:55
1861 Patarumpu Ralph Bullock Oates Eversti Charles Towneley 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 2:45
1863 Makaroni Tom Chaloner Godding Richard Naylor 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, vanhempi Comte Frédéric de Lagrange 2:46
1866 Herra Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 2:50
1867 Erakko John Daley Vain Henry Chaplin 2:42
1868 Sininen puku John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 2:43
1869 Teeskentelijä John Osborne Tom Dawson John Johnstone 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Paroni Mayer de Rothschild 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. Viscount Falmouth 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, vanhempi William Stirling Crawfurd 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 3:20
1880 Taivuta Tai Fred Archer Robert Peck 1. herttua Westminster 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 2:50
1882 Shotover Tom Cannon John Porter 1. herttua Westminster 2:45
1883 St.Blaise Tom Cannon John Porter Sir Frederick Johnstone 2:48
1884 = Hakkuukone Sam Loates James Jewitt Sir J.Willoughby 2:46
= St. Gatien Charlie Wood Robert Sherwood Jack Hammond
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Paroni Hastings 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1. herttua Westminster 2:45
1887 Hyvää Hamptonia Jack Watts Martin Gurry George Baird 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. Portlandin herttua 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. Portlandin herttua 2:44
1890 Sainfoin Jack Watts John Porter Sir James Miller 2:49
1891 Yleinen George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3. Earl Bradford 2:44
1893 Isinglass Tommy Loates James Jewitt Harry LB McCalmont 2:43
1894 Ladas Jack Watts Mathew Dawson Viides Earl of Rosebery 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson Viides Earl of Rosebery 2:43
1896 kaki Jack Watts Richard Marsh Walesin prinssi, myöhemmin Edward VII. 2:42
1897 Galtee Lisää Charlie Wood Sam kultaseni John Gubbins 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 2:47
1899 Lentävä kettu Morny Cannon John Porter 1. herttua Westminster 2:42

1800-1849

Champion, Derby-voittaja 1800, kaiverrus John Nott Sartoriusin (1759–1828) maalauksen jälkeen
Whisker , voittaja 1815
Derby , poika Derby voittaja 1793 vahamainen ja
täynnä veli Derby voittaja 1810 Whalebone ,
maalaus John Frederick Herring vanhempi
vuosi voittaja kuski Kouluttaja omistaja aika
1800 mestari Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyranni Frank Buckle Robert Robson 3. Graftonin herttua
1803 sama Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale Egremontin kolmas jaarli
1805 Kardinaali Beaufort Denni Fitzpatrick Dixon Boyce Egremontin kolmas jaarli
1806 Pariisi John Shepherd Richard Prince Kolmas paroni Foley
1807 Vaalit John Arnull Dixon Boyce Egremontin kolmas jaarli
1808 Panoroida Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Paavi Tom Goodison Robert Robson 3. Graftonin herttua
1810 Whaleebone Bill Clift Robert Robson 3. Graftonin herttua
1811 fantomi Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke
1813 Smolensko Tom Goodisson Haukkaa Sir Charles Bunbury
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce Toinen paroni Stawell
1815 Viikset Tom Goodison Robert Robson 4. Graftonin herttua
1816 Prinssi Leopold Will Wheatley William Butler Yorkin herttua
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, nuorempi W. Chifney Thomas Thornhill
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. Portlandin herttua
1820 Merimies Sam Chifney, nuorempi W. Chifney Thomas Thornhill
1821 Gustavus Sam Day Haukkaa John Hunter
1822 Mooses Tom Goodison William Butler Yorkin herttua
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udney
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson Edwards Jerseyn viides Earl
1826 Sylikoira George Dockeray Lintu Egremontin kolmas jaarli
1827 Mameluke Jem Robinson Edwards Jerseyn viides Earl
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. Rutlandin herttua
1829 Frederick John Forth John Forth William Gratwicke
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney
1831 spanieli Will Wheatley J. Rogers Viscount Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale
1833 Vaarallinen Jem Chapple I. Sadler Isaac Sadler
1834 Täysivaltainen edustaja Patrick Connolly G. Payne Stanlake Batson
1835 Iän Bill Scott John Scott John Bowes
1836 Bay Middleton Jem Robinson John Edwards Jerseyn viides Earl
1837 Fosfori George Edwards J. Doe 4. paroni Berners
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim templeman William Ridsdale William Ridsdale
1840 Pikku ihme William Macdonald John Forth David Robertson
1841 Kruunajaiset Patrick Connolly Taidemaalari Abraham Rawlinson
1842 Attila Bill Scott John Scott Kenraali Anson
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes
1844 Orlando Nat Flatman yhteistyökumppani Eversti Jonathan Peel
1845 Iloinen hallitsija Foster Bell John Forth William Gratwicke
1846 Pyrrhus Ensimmäinen Sam Day John Day John Gully 2:55
1847 kasakka Sim templeman John Day, nuorempi TH Pedley 2:52
1848 Messupaita Sim templeman John Kent Kolmas viskoni Clifden 2:48
1849 Lentävä hollantilainen Charlie Marlow Fobert Eglintonin 13. Earl 3:00

1780-1799

Pilvenpiirtäjä, Derby-voittaja vuodesta 1789
vuosi voittaja kuski Kouluttaja omistaja aika
1780 Nimetty Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Nuori pimennys Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Salamurhaaja Sam Arnull Frank Neale Egremontin kolmas jaarli
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker, 1. paroni Boringdon
1784 kersantti John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt Clermontin 1. Earl
1786 Jalo J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders Derbyn 12. Earl
1788 Sir Thomas William South Frank Neale George IV
1789 Pilvenpiirtäjä Sam Chifney, vanhempi Matt Stephenson 5. Bedfordin herttua
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1. Earl Grosvenor
1791 Innokas Matt Stephenson Matt Stephenson 5. Bedfordin herttua
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1793 Vahamainen Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinando Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1. Earl Grosvenor
1795 Levitä kotka Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Fidgetin varsi John Singleton Matt Stephenson 5. Bedfordin herttua
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Arkkiherttua John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish

Katso myös

Portaali: Ratsastusurheilu  - Katsaus hevosurheilun Wikipedian sisältöön

nettilinkit

Yksittäiset todisteet

  1. Joukko parvistuu Epsomiin Derby-päivälle . BBC uutiset.
  2. BBC Worldwide tarjoaa kansainvälisiä TV-oikeuksia Epsom Derbylle . Urheilu cal.
  3. kopiosta ( muisto alkuperäisestä marraskuun 14, 2011. Internet Archive ) Info: arkisto yhteys oli lisätään automaattisesti, ei ole vielä tarkastettu. Tarkista alkuperäinen ja arkistolinkki ohjeiden mukaisesti ja poista sitten tämä ilmoitus. @ 1@ 2Malline: Webachiv / IABot / www.epsomdowns.co.uk
  4. Sivu 135 , Itä-Anglian piilotetut paikat: mukaan lukien Essex, Suffolk, Norfolk ja Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3