Euroopan sisäpelit 1968
3rd European Indoor Games pelattiin 9. maaliskuuta ja 10, 1968 Madridissa . Kilpailut pidettiin Palacio de Deportes de la Comunidad de Madridissa .
Miehet
50 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jobst Hirscht | FRG | 5.72 |
2 | Bob Frith | GBR | 5.78 |
3 | Günter Gollos | DDR | 5.78 |
4. päivä | Wiesław Maniak | Pylväs | 5.79 |
5 | Ivan Karasi | YUG | 5.79 |
6. | Vladislav Sapeja | URS | 5.80 |
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Andrzej Badeński | Pylväs | 47.04 |
2 | Alexandr Bratchikov | URS | 47.3 |
3 | Jan Balachowski | Pylväs | 47.3 |
4. päivä | Colin Campbell | GBR | 47.6 |
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Noel Carroll | IRL | 1: 56.61 |
2 | Alberto Esteban | ESP | 1: 57.7 |
3 | Sergei Kryuchok | URS | 1: 58.1 |
4. päivä | Gerd Larsen | THE | 1: 58.3 |
5 | Mikhail Shelobovsky | URS | 1: 58.7 |
6. | Jan Kasal | TCH | 1: 59.2 |
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | John Whetton | GBR | 3: 50,94 |
2 | José María Morera | ESP | 3: 51.7 |
3 | Igor Potaptschenko | URS | 3: 51,9 |
4. päivä | José Lourenço | POR | 3: 59.6 |
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Kudinski | URS | 8: 10.22 |
2 | Bernd Dießner | DDR | 8: 11.0 |
3 | Wolfgang Zur | FRG | 8: 11.8 |
4. päivä | Werner Schneiter | SUI | 8: 12.8 |
5 | Tanskalainen Korica | YUG | 8: 15.4 |
6. | Miroslav Jůza | TCH | 8: 19.4 |
Seitsemäs | Arne Risa | EI MYÖSKÄÄN | 8: 25.0 |
50 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Eddy Ottoz | ITA | 6.52 |
2 | Günther Nickel | FRG | 6.68 |
3 | Milan Kotík | TCH | 6.73 |
4. päivä | Adam Kołodziejczyk | Pylväs | 6.78 |
5 | Victor Balichin | URS | 6.79 |
6. | Valentin Chistyakov | URS | 6.95 |
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Valery Skvortsov | URS | 2.17 |
2 | Valentin Gavrilov | URS | 2.17 |
3 | Kenneth Lundmark | SWE | 2.14 |
4. päivä | Rudolf Huebner | TCH | 2.14 |
5 | Ingomar Sieghart | FRG | 2.11 |
6. | Bo Jonsson | SWE | 2.11 |
Seitsemäs | Rudolf Baudis | TCH | 2.11 |
8. | Robert Sainte-Rose | FRA | 2.08 |
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | DDR | 5.20 |
2 | Hennadij Blesnizow | URS | 5.10 |
3 | Jörg Milack | DDR | 5.00 |
4. päivä | Renato Dionisi | ITA | 5.00 |
5 | Ignacio Sola | ESP | 5.00 |
6. | Kjell Isaksson | SWE | 4.90 |
Seitsemäs | Leszek Butscher | Pylväs | 4.80 |
8. | Mike Bull | GBR | 4.80 |
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Igor Ter-Ovansyan | URS | 8.16 |
2 | Tõnu Lepik | URS | 7.87 |
3 | Bernhard Stierle | FRG | 7.59 |
4. päivä | Klaus Beer | DDR | 7.55 |
5 | Jack Pani | FRA | 7.53 |
6. | Jacinto Segura | ESP | 7.45 |
Seitsemäs | Dimos Manglaras | GRE | 7.18 |
8. | Michael Sauer | FRG | 7.14 |
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Mikalaj Dudkin | URS | 16.71 |
2 | Viktor Saneyev | URS | 16.69 |
3 | Luis Felipe Areta Sampériz | ESP | 16.47 |
4. päivä | Șerban Ciochină | ROU | 16.42 |
5 | Giuseppe pakano | ITA | 16.03 |
6. | Petr Nemšovský | TCH | 15.64 |
Seitsemäs | Michael Sauer | FRG | 15.61 |
8. | Aşkın Tuna | OVI | 15.48 |
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Heinfried Birlenbach | FRG | 18.65 |
2 | Wladyslaw Komar | Pylväs | 18.40 |
3 | Nikolai Karassev | URS | 18.35 |
4. päivä | Traugott Glöckler | FRG | 18.33 |
5 | Edy Hubacher | SUI | 18.33 |
6. | Arnjolt Olut | FRA | 18.12 |
Seitsemäs | Pierre Colnard | FRA | 18.02 |
8. | Eduard Gushchin | URS | 18.00 |
4 x 364 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Puola |
Waldemar Korycki Jan Balachowski Jan Werner Andrzej Badeński |
2: 48,9 |
2 | BR Saksa |
Horst Daverkausen Peter Bernreuther Ingo Röper Martin Jellinghaus |
2: 49.7 |
3 | Neuvostoliitto |
Boris Savchuk Wassyl Anissimow Sergei Abalichin Alexandr Bratchikow |
2: 51.5 |
1820 metrin viesti (1 + 2 + 3 + 4 kierrosta)
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Neuvostoliitto |
Alexander Lebedew Boris Savchuk Igor Potaptschenko Sergei Kryuchok |
3: 52.2 |
2 | Puola |
Marian Dudziak Waldemar Korycki Andrzej Badeński Edmund Borowski |
3: 54,6 |
3 | Espanja |
José Luis Sánchez Ramón Magariños Alfonso Gabernet José María Reina |
4: 02.7 |
Tšekkoslovakia |
Petr Utěkal Ladislav Kříž Pavel Hruška Jan Kasal |
DNF |
3 x 1000 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Neuvostoliitto |
Michail Schelobowski Oleg Raiko Anatoli Werlan |
7: 13.6 |
2 | Espanja |
Alberto Esteban Enrique Bondía Virgilio González |
7: 23.6 |
3 | Tšekkoslovakia |
Pavel Hruška Jan Kasal Miroslav Jůza |
7: 40.2 |
Naiset
50 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Sylviane Telliez | FRA | 6.24 |
2 | Erika Rost | FRG | 6.38 |
3 | Hannelore Trabert | FRG | 6.41 |
4. päivä | Galina Mitrochina | URS | 6.45 |
5 | Galina Bucharina | URS | 6.45 |
6. | Renate Heldt | DDR | 6.48 |
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Natalia Pechonkina | URS | 55,24 |
2 | Gisela Koepke | FRG | 56.2 |
3 | Tatiana Arnautova | URS | 56.3 |
4. päivä | Ika Maričić | YUG | 56.5 |
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Karin Burneleit | DDR | 2: 07.60 |
2 | Alla Kolesnikova | URS | 2: 08.3 |
3 | Valentina Lukyanova | URS | 2: 09.4 |
4. päivä | Emília Ovádková | TCH | 2: 09.9 |
5 | Ingela Ericson | SWE | 2: 10.3 |
6. | Elisabeth Östberg | SWE | 2: 20.2 |
50 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Karin Balzer | DDR | 7.03 |
2 | Bärbel Weidlich | DDR | 7.07 |
3 | Lyudmila Ijewleva | URS | 7.09 |
4. päivä | Inge Schell | FRG | 7.13 |
5 | Valeria Bufanu | ROU | 7.19 |
6. | Galina Sarubina | URS | 7.22 |
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Rita Schmidt | DDR | 1.84 |
2 | Virginia Bonci | ROU | 1.76 |
3 | Antonina Okorokova | URS | 1.76 |
4. päivä | Snežana Hrepevnik | YUG | 1.76 |
5 | Jordanka Blagoewa | BUL | 1.76 |
6. | Klara Pushkarjowa | URS | 1.73 |
Seitsemäs | Katja Lasowa | BUL | 1.70 |
8. | Barbara Inkpen | GBR | 1.65 |
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Berit Berthelsen | EI MYÖSKÄÄN | 6.43 |
2 | Bärbel Löhnert | DDR | 6.23 |
3 | Viorica Viscopoleanu | ROU | 6.23 |
4. päivä | Heide Rosendahl | FRG | 6.20 |
5 | Helēna Ringa | URS | 6.14 |
6. | Meta-antennit | SUI | 6.08 |
Seitsemäs | Marijana Lubej | YUG | 5.51 |
Tatiana Talysheva | URS | NM |
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 18.18 |
2 | Margitta Gummel | DDR | 17.69 |
3 | Marita Lange | DDR | 17.62 |
4. päivä | Ivanka Christowa | BUL | 17.11 |
5 | Marlene Fuchs | FRG | 16.01 |
6. | Maria Chorbova | BUL | 15.73 |
Seitsemäs | Brenda Bedford | GBR | 13.99 |
4 x 182 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Saksa |
Renate Meyer Hannelore Trabert Christa Elsler Erika Rost |
1: 28.8 |
Neuvostoliitto |
Lilia Tkachenko Lyudmila Samotjossova Vera Popkova Natalja Pechonkina |
DQ |
1820 metrin viesti (1 + 2 + 3 + 4 kierrosta)
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Neuvostoliitto |
Lilija Tkachenko Vera Popkova Nadezhda Seropegina Anna Simina |
4: 28.3 |
2 | Tšekkoslovakia |
Eva Putnová Vlasta Seifertová Libuše Macounová Emília Ovádková |
4: 39.0 |
nettilinkit
- 3. Euroopan sisäpelit , tulokset Maik Richterin verkkosivuilla
- Euroopan Indoor Championships (Men) on gbrathletics
- Euroopan Indoor Championships (Naiset) päällä gbrathletics