Kansainvälinen Triathlon Union (ITU) on kansainvälinen kattojärjestö triathlons. Pääkonttori on ollut Lausannessa , Sveitsissä , vuodesta 2014 . Se järjestää viralliset maailmanmestaruuskilpailut duathlonissa (juoksu-pyöräily-juoksu), triathlonissa (uinti-pyöräily-juoksu), talvitriathlonissa (juoksu- maastopyörä-maastohiihto) ja akvatlonissa (juoksu-uinti-juoksu). Yleiskokous pidetään vuosittain.
organisaatio
Yhdistys perustettiin silloisen KOK: n presidentin Juan Antonio Samaranchin aloitteesta Avignonissa vuonna 1989 antaakseen triathlonille viralliset puitteet sen kasvavan suosion vuoksi.
Yksitoista vuotta yhdistyksen perustamisen jälkeen urheilu hyväksyttiin olympialaiseksi vuonna 2000.
Kanadalainen Les McDonald († 4. syyskuuta 2017), joka toimi virassa 21. ITU -kongressiin Madridissa marraskuussa 2008, valittiin ensimmäiseksi presidentiksi vuonna 1989.
McDonald'sin seuraaja ja ITU: n nykyinen presidentti on espanjalainen Marisol Casado , joka on aiemmin johtanut espanjalaista Federación Española de Triatlón -yhdistystä pääsihteerinä noin 20 vuotta ja ollut ETU: n puheenjohtaja vuosina 2002-2009 .
Joulukuussa 2016 Casado valittiin ITU: n presidentiksi kolmannelle toimikaudelle Madridissa.
Tavoitteet ja tehtävät ovat:
- Kilpailujen järjestäminen korkealla organisaatiotasolla
- Urheilijoiden edistäminen
- Koulutushankkeita kehitysmaissa
- Taistele dopingia vastaan
ITU vastaa myös virallisista duathlon (juoksu-pyöräily-juoksu) ja aquathlon- mestaruuskilpailuista (uinti-juoksu).
rakenne
- Afrikka: Afrikan triatlonliitto (ATU) - 11 kansallista järjestöä
- Amerikka: Pan American Triathlon Confederation (PATCO) - 36 kansallista järjestöä
- Aasia: Aasian triatloniliitto (ASTC) - 22 kansallista järjestöä
- Eurooppa: Euroopan triatlonliitto (ETU) - 43 kansallista järjestöä
- Oseania: Oseanian triatlonliitto (OTU) - 10 kansallista järjestöä
Kansallisella tasolla on
vastaa kansallisen joukkueen järjestämisestä ja muodostamisesta sekä kansallisen kilpailusarjan isännöinnistä.
Urheilijoiden komitea
ITU nimittää joka toinen vuosi urheilukomitean, joka koostuu kymmenestä urheilijasta vähintään kolmesta mantereesta ja koostuu yhtä paljon miehiä ja naisia. Valitut jäsenet toimivat yhteyshenkilönä urheilijoiden, ITU: n henkilökunnan ja hallituksen välillä. Lokakuussa 2018 urheilulautakuntaan valittiin:
-
Naiset: Lisa Nordén (SWE), Rachel Klamer (NED), Ai Ueda (JPN), Claire Michel (BEL), Sally Pilbeam (AUS, parratriathlete)
-
Miehet: Tony Dodds (NZL), Tamás Tóth (HUN), Yannick Bourseaux (FRA, parratriathlete), Simon de Cuyper (BEL), Jonathan Görlach (AUS, parratriathlete)
kunniagalleria
Vuonna 2014 ITU otti käyttöön Hall of Fame -tapahtuman, jossa urheilijoita kunnioitetaan saavutuksistaan. Listalla ovat Erin Baker , Emma Carney , Karen Smyers , Mark Allen , Simon Lessing ja Greg Welch .
Vuonna 2015 ehdokkaiksi valittiin seuraavat:
Triathlonin MM -kisat
Juoksumatka
eliitti
Triathlonjuoksun (750 m uintia, 20 km pyöräilyä ja 5 km juoksua) maailmanmestaruuskisat järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2010 Lausannessa.
tiimi
Tällä viestiformaatilla kolmen urheilijan on suoritettava kolmas sprinttimatka:
naiset
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
12. elokuuta 2007 |
Unkari Tiszaújváros
|
Venäjä Irina Abyssova , Elena Matveeva , Anastasia Yatsenko
|
Ukraina Inna Zyhanok , Julija Jelistratowa , Olesya Prystayko
|
Italia Pääosissa Daniela Chmet , Charlotte Bonin , Nadia Cortassa
|
1. marraskuuta 2006 |
Meksiko Cancún
|
Italia Daniela Chmet , Beatrice Lanza , Nadia Cortassa
|
Yhdysvallat Pääosissa Sarah Groff , Mary Beth Ellis , Michelle Lindsay
|
Espanja Ana Burgos , Zurine Rodriguez , Ainhoa Murúa
|
31. heinäkuuta 2003 |
Unkari Tiszaújváros |
Australia Pääosissa Nikki Butterfield , Mirinda Carfrae , Pip Taylor
|
Espanja Ainhoa Murúa , Pilar Hidalgo , Ana Burgos
|
Italia Beatrice Lanza , Silvia Gemignani , Nadia Cortassa
|
miehet
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
12. elokuuta 2007 |
Unkari Tiszaújváros
|
Venäjä Alexander Bryukhankov , Dmitri Polyansky , Vladímir Turbaevskiy
|
Saksa Claude Eksteen , Helge Mütschard Christian Prochnow
|
Espanja Pääosissa Francesc Godoy , Javier Gómez Noya , Jose Tovar
|
1. marraskuuta 2006 |
Meksiko Cancún
|
Yhdysvallat Brian Fleischmann , Matthew Reed , Andy Potts
|
Saksa Jan Frodeno , Daniel Unger , Maik Petzold
|
Kanada Kyle Jones , Colin Jenkins , Paul Tichelaar
|
31. heinäkuuta 2003 |
Unkari Tiszaújváros |
Australia Pääosissa Simon Thompson , Richie Cunningham , Brad Kahlefeldt
|
Espanja Clemente Alonso , Jose Merchan , Iván Raña
|
Ukraina Vladímir Turbaevskiy , Andriy Glushchenko , Maxim Kriat
|
1992 |
Kanada Huntsville
|
Uusi Seelanti Paul Amey , Cameron Brown , Bryan Rhodes
|
|
|
Viesti sekajoukkueita
Sekajoukkueen maailmanmestaruuskisat järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2009. Joukkue koostuu kahdesta naisesta ja kahdesta miehestä, joista jokainen suorittaa triathlonin nopeasti peräkkäin. Etäisyydet (täytetään yhteensä neljä kertaa) vaihtelevat ITU: n kilpailusääntöjen mukaan, riippuen paikallisista olosuhteista, 250 m - 300 m uinti, 5 km - 8 km pyöräily ja 1,5 km - 2 km juoksu.
Tämä kilpailumuoto on myös sisällytetty Tokion 2020 kesäolympialaisten ohjelmaan.
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
7. heinäkuuta 2019 |
Saksa Hampuri
|
Ranska Pääosissa Émilie Morier , Léo Bergere , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Saksa Laura Lindemann , Valentin Wernz , Nina Eim , Justus Nieschlag
|
Australia Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Emma Jeffcoat , Jacob Birtwhistle
|
15. heinäkuuta 2018 |
Saksa Hampuri |
Ranska Pääosissa Léonie Périault , Dorian Coninx , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Australia Pääosissa Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Ashleigh Gentle , Jacob Birtwhistle
|
Yhdysvallat Pääosissa Kirsten Kasper , Ben Kanute , Katie Zaferes , Kevin McDowell
|
16. heinäkuuta 2017 |
Saksa Hampuri |
Australia Pääosissa Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Matthew Hauser , Ashleigh Gentle
|
Yhdysvallat Matthew Mcelroy , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Katie Zaferes
|
Alankomaat Rachel Klamer , Maaike Caelers , Marco Van Der Stel , Jorik Van Egdom
|
17. heinäkuuta 2016 |
Saksa Hampuri |
Yhdysvallat Gwen Jorgensen , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Joe Maloy
|
Australia Pääosissa Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Emma Jackson , Ryan Bailie
|
Saksa Laura Lindemann , Jonathan Zipf , Hanna Philippin , Gregor Buchholz
|
13. heinäkuuta 2014 |
Saksa Hampuri |
Yhdistynyt kuningaskunta Lucy Hall , Vicky Holland , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Ranska Pääosissa Cassandre Beaugrand , Dorian Coninx , Audrey Merle , Vincent Luis
|
Unkari Zsófia Kovács , Tamás Tóth , Margit Vanek , Ákos Vanek
|
21. heinäkuuta 2013 |
Saksa Hampuri |
Saksa Pääosissa: Anja Knapp , Jan Frodeno , Anne Haug , Franz Löschke
|
Uusi Seelanti Andrea Hewitt , Tony Dodds , Kate Mcilroy , Ryan Sissons
|
Yhdysvallat Sarah True , Ben Kanute , Gwen Jorgensen , Cameron Dye
|
26. elokuuta 2012 |
Ruotsi Tukholma
|
Yhdistynyt kuningaskunta Pääosissa Vicky Holland , William Clarke , Non Stanford , Jonathan Brownlee
|
Ranska Pääosissa Jessica Harrison , Tony Moulai , Carole Péon , Vincent Luis
|
Venäjä Irina Abyssowa , Dmitri Polyansky , Alexandra Rasarjonowa , Alexander Brjuchankow
|
21. elokuuta 2011 |
Sveitsi Lausanne
|
Yhdistynyt kuningaskunta Pääosissa Jodie Stimpson , Helen Jenkins , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Sveitsi Näyttelijät Nicola Spirig , Melanie Annaheim , Sven Riederer , Ruedi Wild
|
Saksa Pääosissa Rebecca Robisch , Anja Dittmer , Steffen Justus , Maik Petzold
|
22. elokuuta 2010 |
Sveitsi Lausanne |
SveitsiNäyttelijät: Nicola Spirig, Daniela Ryf , Ruedi Wild, Sven Riederer |
Ranska Pääosissa Jessica Harrison , Carole Péon , David Hauss , Frédéric Belaubre
|
Uusi Seelanti Nicky Samuels , Kate McIlroy , Tony Dodds , Ryan Sissons
|
28. kesäkuuta 2009 |
Yhdysvallat Des Moines
|
Sveitsi Pääosissa Magali Di Marco Messmer , Daniela Ryf, Ruedi Wild, Lukas Salvisberg
|
Australia Pääosissa Emma Moffatt , Emma Snowsill , Courtney Atkinson , Brad Kahlefeldt
|
Kanada Pääosissa Kathy Tremblay , Lauren Groves , Brent McMahon , Simon Whitfield
|
Flora Duffy - Triathlonin maailmanmestari lyhyellä matkalla (2016 ja 2017)
Javier Gómez Noya - lyhyen matkan triathlon -maailmanmestari (2008, 2010, 2013, 2014 ja 2015)
Triathlon lyhyt matka
ITU on järjestänyt maailmanmestaruuskisoja "lyhyen matkan" tai "olympiatriatlonmatkan" jälkeen vuodesta 1989 (katso myös triatlonmatkat ). Näiden ITU -kisojen etäisyydet ovat
- 1,5 km uintia,
- 40 km pyöräilyä
- ja 10 km juoksu.
Pyöräily liukuvirrassa on sallittu lyhyellä matkalla. Maailmancup -ranking oli vuosina 1991-2008: Erilaisia tuloksia kauden MM -kisoista koottiin tänne.
Ensimmäistä kertaa vuonna 2009 maailmanmestaruus laajennettiin yhdestä kilpailusta kansainväliseen sarjaan, jossa oli seitsemän kilpailua ja päättyi Australiassa tapahtuva ”Grand Final”. Alalla osallistujien ITU World Championship Series 2009 rajoittui 65 naisia ja miehiä, ja viimeisessä tapauksessa se oli 75. kansainväliset ranking-pisteitä ovat ratkaisevia osallistumista. Enintään kuusi urheilijaa kustakin maasta ja sukupuolesta saivat aloittaa kisan.
Osana ITU: n maailmanmestaruuskisoja 2015 järjestettiin kymmenen kilpailua ympäri vuoden, mitä seurasi finaali (Grand Final) Chicagossa (USA) syyskuun puolivälissä. Vuonna 2016 mestaruussarja kesti yhdeksän kilpailua.
Vuoden 2020 kilpa-sarja supistui yhteen kilpailuun syyskuussa 2020 Hampurissa, jossa brittiläinen Georgia Taylor-Brown ja ranskalainen Vincent Luis nimettiin maailmanmestariksi.
Menestyneimmät urheilijat
Espanjalainen Javier Gómez Noya on jo varmistanut mestaruuden lyhyellä etäisyydellä viisi kertaa ja sijoittanut yhdeksän kertaa mitaliluokassa. Simon Lessing voitti tittelin neljä kertaa ja Peter Robertson ja Mario Mola kumpikin kolme kertaa.
Naisten sarjassa australialainen Emma Snowsill pystyi voittamaan lyhyen matkan maailmanmestarin tittelin kolme kertaa (2003, 2005 ja 2006). Karen Smyers , Michellie Jones , Emma Carney , Emma Moffatt ja Gwen Jorgensen voittivat tittelin kahdesti.
eliitti
Miehet - eliitti |
Naiset - eliitti
|
---|
|
|
Vuonna 1987 ensimmäinen "epävirallinen" maailmancup pidettiin Australiassa.
Miehet - eliitti |
Naiset - eliitti
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
1987 |
Australia Perth
|
Uusi Seelanti Rick Wells
|
|
|
|
vuosi |
maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
1987 |
|
|
|
|
Triathlon World Cup
Ennen ITU: n maailmanmestaruuskisojen käyttöönottoa järjestettiin vuosina 1991-2008 triathlon -maailmancup -ranking maailmanmestaruuden lisäksi, joka järjestettiin yhdessä kilpailussa. Täällä ITU kokosi yhteen erilaisia tuloksia urheilijoiden kauden MM -kisoista ja loi näin kokonaislistan.
Kaudella 2015 kahdeksan triathlon -maailmancup -kilpailua ajettiin sprinttimatkalla (750 m uinti, 20 km pyöräily ja 5 km juoksu) tai olympiamatkalla (1,5 km uintia, 40 km pyöräilyä ja 10 km juoksua).
Miehet - eliitti |
Naiset - eliitti
|
---|
|
|
tiimi
U23
Myös olympiamatkalla (1,5 km uintia, 40 km pyöräilyä ja 10 km juoksua) U23 -luokan kisoja on järjestetty vuodesta 2002.
Sekarele U23
Juniorit
Samaan aikaan ITU järjestää myös triatlon -nuorten triathlon -maailmanmestaruuskilpailut 750 metrin uinnin, 20,9 km: n pyöräilyn ja 5,4 km: n juoksun aikana.
* Syyskuussa 2015 miesten juniorikilpailu siirrettiin ukkosen takia ja lyhennettiin duatloniksi, kun taas naisten kilpailu seuraavana päivänä tapahtui suunnitellusti.
Pitkän matkan triathlon
eliitti
ITU on järjestänyt virallisia pitkän maailmanmestaruuskilpailuja vuodesta 1994 . Alun perin reitin pituus tunnettiin puhekielessä nimellä "Nice distance", joka vastasi Triathlon International de Nizzaa , joka kilpaili median huomiosta Ironman Hawaiin kanssa 1980- ja 1990 -luvuilla ja jossa ensimmäiset viralliset maailmanmestarit kunnioitettiin vuonna 1994 ja 1995 4 km uintia, 130 km pyöräilyä ja 30 km juoksua. Vuonna 2005 otettiin käyttöön termit Double Olympic (O2: 3 km uinti, 80 km pyöräily ja 20 km juoksu) ja Triple Olympic (O3: 4 km uinti, 120 km pyöräily ja 30 km juoksu). ITU: n kilpailusääntöjen vuodelta 2012 peräisin olevassa versiossa termi "pitkä matka" määriteltiin sitten laajasti uudelleen, mikä antoi järjestäjälle vapauden valita uimaetäisyyden 1000-4000 m, pyörämatkan 80-180 km ja Juoksumatka 10 km ja 42,2 km. Vuonna 2013 nimitykset O2 (double olympia) ja O3 (Kolmen olympia) pudotettiin kilpailusääntöjä sijaan keskimatkan otettiin käyttöön lisäksi pitkän matkan , jota ei ole vielä käytetty isäntä maailmanmestaruutta.
Toisin kuin sprinttimatkan tai olympiamatkan maailmanmestaruuskisoissa, pitkän matkan maailmanmestaruuskilpailuissa ikäluokkiin luokitellut eliittiurheilijat ja harrastajat aloittavat yhdessä.
ITU: n pitkän matkan maailmanmestaruuskilpailuille annetaan eri painoarvoa tiedotusvälineissä ja siten myös yksittäisten maiden yleisössä. Lothar Lederin vuonna 1994 saaman toisen sijan ja sveitsiläisen Jean-Christophe Guinchardin kolmannen sijan 1997 lisäksi yksikään muu saksalaisten maiden miesurheilija ei pystynyt nousemaan palkintokorokkeelle ITU: n maailmanmestaruuskilpailuissa pitkän ajan kuluessa. etäisyys 22 vuodessa. Toisaalta yli puolet miesten palkintokorokkeista (34/66 mitalia vuosina 1994--2015) meni tanskalaisille, brittiläisille ja ranskalaisille urheilijoille. Vuonna saksankielisellä alueella, seurauksena ylivoima alueen suurin triathlon ylivoimaisesti Ironman Euroopassa vuonna Roth ja Ironman Hawaii ainakin saksankielisellä mediassa ja siten myös yleisölle, se nauttii huomattavasti enemmän huomiota . Vaikka tanskalaiset, brittiläiset ja ranskalaiset miehet, lukuun ottamatta Torbjørn Sindballen kolmatta sijaa , eivät nousseet palkintokorokkeelle Ironman Havaijin kukkaseremoniassa vuonna 2007, saksalaisille miehille järjestettiin 24 palkintokoroketta vuosina 1993--2015 Ironman Hawaiilla.
Vaikka Ironman Hawaiia on mainostettu nimellä "Ironman World Championship" vuodesta 1982 lähtien, se ei muodollisesti ole maailmanmestaruus sanan todellisessa merkityksessä. Tämä on tavaramerkki , jonka järjestäjä oli rekisteröinyt Patentti- ja tavaramerkkivirastoon kauan ennen triatlonliittojen perustamista .
Vuonna 1998 järjestäjä WTC sai luvan käyttää sitä sopimuksessa, jossa järjestäjä vahvisti, ettei se sisältänyt maailmanmestaruutta (yhdistyksen myöntämän maailmanmestaruuden merkityksessä). Vuonna 2006 CAS vahvisti tämän sopimuksen. Tämä tarkoittaa, että Ironman Hawaii on virallisesti hyväksynyt urheilulain mukaan American Association USA Triathlon (USAT) - mutta ei ITU. Yhdysvaltojen ulkopuolelta tulevien urheilijoiden on yleensä hankittava päivälisenssi Yhdysvaltain liitolta Ironman Hawaiille. Yleisön käsityksen mukaan triathlonin tilanne saksankielisissä maissa on verrattavissa pyöräilyyn tai tenniseen, jossa yksittäiset tapahtumat, kuten Tour de France tai Wimbledon, saavat enemmän huomiota kuin viralliset mestaruuskilpailut.
Vuonna 2010 ITU: n pitkän matkan maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Saksassa ensimmäistä kertaa ja ne järjestettiin osana Imgstadtin Allgäu -triatlonia. Vuoden 2010 palkintoraha oli 50 000 dollaria. Vuonna 2015 Motalassa palkintoraha oli 90 000 dollaria - voittaja ja voittaja saivat kukin 12500 dollaria.
Toukokuussa 2019 kilpailu Pontevedrassa Espanjassa koostuu 3 km uinnista, 113 km pyöräilystä (3 kierrosta) ja 30 km juoksusta (neljä kierrosta).
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
12. syyskuuta 2021 |
Alankomaat Almere
|
|
|
|
4. toukokuuta 2019 |
Espanja Pontevedra
|
Espanja Javier Gómez Noya
|
Espanja Pablo Dapena González
|
Slovenia Jaroslav Kovačič
|
14. heinäkuuta 2018 |
Tanska Fyn
|
Espanja Pablo Dapena González
|
Sveitsi Ruedi Wild
|
Viro Marko Albert
|
27. elokuuta 2017 |
Kanada Penticton
|
Kanada Lionel Sanders
|
Australia Joshua Amberger
|
Australia Joseph Gambles
|
25. syyskuuta 2016 |
Yhdysvallat Oklahoma
|
Ranska Sylvain Sudrie -2-
|
Ranska Cyril Viennot
|
Yhdysvallat Matt Chrabot
|
27. kesäkuuta 2015 |
Ruotsi Motala
|
Ranska Cyril Viennot
|
Tanska Martin Jensen
|
Yhdistynyt kuningaskunta Joe Skipper
|
21. syyskuuta 2014 |
Kiinan kansantasavalta Weihai
|
Ranska Bertrand Biljardi -2-
|
Ranska Sylvain Sudrie |
Ranska Cyril Viennot
|
2. kesäkuuta 2013 *
|
Ranska Belfort
|
Ranska Bertrand biljardi
|
Uusi Seelanti Terenzo Bozzone
|
Luxemburg Dirk Bockel
|
29. heinäkuuta 2012 |
Espanja Vitoria-Gasteiz
|
Australia Chris McCormack
|
Espanja Eneko Llanos
|
Luxemburg Dirk Bockel
|
5. marraskuuta 2011 |
Yhdysvallat Henderson
|
Yhdysvallat Jordan Rapp
|
Australia Joseph Gambles |
Ranska Sylvain Sudrie
|
1. elokuuta 2010 |
Saksa Immenstadt
|
Ranska Sylvain Sudrie
|
Yhdysvallat Timothy O'Donnell
|
Ranska François Chabaud
|
25. lokakuuta 2009 |
Australia Perth
|
Yhdysvallat Timothy O'Donnell
|
Ranska Sylvain Sudrie |
Tanska Martin Jensen
|
31. elokuuta 2008 |
Alankomaat Almere
|
Ranska Julien Loy -2-
|
Ranska François Chabaud |
Tanska Martin Jensen
|
15. heinäkuuta 2007 |
Ranska Lorient
|
Ranska Julien Loy
|
Ranska Xavier Le Floch
|
Ranska Sébastien Berlier
|
19. marraskuuta 2006 |
Australia Canberra
|
Tanska Torbjørn Sindballe -2-
|
Australia Craig Alexander
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
7. elokuuta 2005 |
Tanska Fredericia
|
Ukraina Viktor Zyemtsev
|
Belgia Marino Vanhoenacker |
Ranska Xavier Le Floch
|
3. heinäkuuta 2004 |
Ruotsi Myöhemmin
|
Tanska Torbjørn Sindballe
|
Ruotsi Jonas Colting
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
11. toukokuuta 2003 |
Espanja Ibiza
|
Espanja Eneko Llanos
|
Belgia Rutger Beke
|
Ranska Xavier Le Floch
|
22. syyskuuta 2002 |
Ranska Kiva
|
Ranska Cyrille Neveu
|
Tanska Torbjørn Sindballe |
Belgia Rutger Beke
|
5. elokuuta 2001 |
Tanska Fredericia
|
Tanska Peter Sandvang -3-
|
Tanska Rasmus Henning
|
Ruotsi Jonas Colting
|
18. kesäkuuta 2000 |
Ranska Kiva
|
Tanska Peter Sandvang -2-
|
Ranska Cyrille Neveu |
Ranska François Chabaud
|
11. heinäkuuta 1999 |
Ruotsi Myöhemmin
|
Tanska Peter Sandvang
|
Tanska Torbjørn Sindballe |
Italia Massimo Guadagni
|
5. syyskuuta 1998 |
Japani Sado
|
Belgia Luc Van Lierde -2-
|
Alankomaat Rob Barel
|
Tanska Peter Sandvang
|
8. kesäkuuta 1997 |
Ranska Kiva
|
Belgia Luc Van Lierde
|
Alankomaat Rob Barel |
Sveitsi Jean-Christophe Guinchard
|
Syyskuuta 7 1996 |
Yhdysvallat Muncie
|
Australia Greg Welch
|
Belgia Luc Van Lierde |
Yhdistynyt kuningaskunta Spencer Smith
|
1. lokakuuta 1995 |
Ranska Kiva
|
Yhdistynyt kuningaskunta Simon Lessing
|
Belgia Luc Van Lierde |
Kanada Peter Reid
|
1994 |
Ranska Kiva
|
Alankomaat Rob Barel
|
Saksa Lothar -nahkaa
|
Ranska Yves Cordier
|
|
vuosi |
maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2021 |
|
|
|
2019 |
Belgia Alexandra Tondeur
|
Espanja Judith Corachán
|
Espanja Anna Noguera
|
2018 |
Tanska Kirkas Frederiksen
|
Chile Bárbara Riveros Díaz
|
Australia Annabel Luxford
|
2017 |
Australia Sarah Crowley
|
Tanska Kirkas Frederiksen |
Kanada Heather Wurtele
|
2016 |
Yhdistynyt kuningaskunta Jodie Swallow -2-
|
Sveitsi Caroline Steffen
|
Kanada Rachel McBride
|
2015 |
Yhdysvallat Mary Beth Ellis
|
Tanska Camilla Pedersen
|
Suomi Kaisa Lehtonen
|
2014 |
Tanska Camilla Pedersen
|
Suomi Kaisa Lehtonen |
Uusi Seelanti Andrea Hewitt
|
2013 *
|
Australia Melissa Hauschildt
|
Tanska Camilla Pedersen |
Kanada Rachel McBride
|
2012 |
Sveitsi Caroline Steffen -2-
|
Tanska Camilla Pedersen |
Yhdistynyt kuningaskunta Jodie Swallow
|
2011 |
Yhdistynyt kuningaskunta Rachel Joyce
|
Yhdistynyt kuningaskunta Leandan luola
|
Yhdysvallat Meredith Kessler
|
2010 |
Sveitsi Caroline Steffen
|
Alankomaat Yvonne van Vlerken
|
Espanja Virginia Berasategui
|
2009 |
Yhdistynyt kuningaskunta Jodie Swallow
|
Australia Rebekah Keat
|
Ranska Dolphins Pelletier
|
2008 |
Yhdistynyt kuningaskunta Chrissie Wellington
|
Tanska Charlotte Kolters
|
Alankomaat Yvonne van Vlerken
|
2007 |
Yhdistynyt kuningaskunta Leandan luola
|
Unkari Erika Csomor
|
Yhdistynyt kuningaskunta Catriona Morrison
|
2006 |
Yhdistynyt kuningaskunta Bella Comerford
|
Italia Edith Niederfriniger
|
Ranska Johanna Daumas
|
2005 |
Belgia Kathleen Smet
|
Australia Mirinda Carfrae
|
Suomi Tiina Boman
|
2004 |
Ukraina Tamara Kosulina
|
Tanska Lisbeth Kristensen
|
Alankomaat Sione Jongstra
|
2003 |
Espanja Virginia Berasategui
|
Espanja Ana Burgos
|
Alankomaat Sione Jongstra
|
2002 |
Saksa Ines Estedt -2-
|
Belgia Kathleen Smet |
Espanja Virginia Berasategui
|
2001 |
Tanska Lisbeth Kristensen
|
Ruotsi Lena Wahlqvist
|
Tanska Suzanne Nielsen
|
2000 |
Ranska Isabelle Mouthon-Michellys -2-
|
Sveitsi Natascha Badmann
|
Italia Daniela Lacarno
|
1999 |
Tanska Suzanne Nielsen
|
Australia Joanne King
|
Itävalta Jasmine Hämmerle
|
1998 |
Australia Rina Hill
|
Ruotsi Lena Wahlqvist |
Japani Megumi Shigaki
|
1997 |
Saksa Ines Estedt
|
Ranska Isabelle Mouthon-Michellys
|
Espanja Virginia Berasategui
|
1996 |
Yhdysvallat Karen Smyers
|
Ranska Sophie Delemer
|
Tanska Suzanne Nielsen
|
1995 |
Uusi Seelanti Jenny Rose
|
Saksa Ute Schäfer
|
Saksa Ines Estedt
|
1994 |
Ranska Isabelle Mouthon-Michellys
|
Yhdysvallat Karen Smyers |
Ranska Lydie Reuze
|
|
* Vuonna 2013 Ranskan Belfortin maailmanmestaruuskilpailut oli pidettävä duatlonina sään vuoksi (9,5 km juoksu, 87 km pyöräily ja 20 km juoksu).
Ennen sitä järjestettiin Nizzassa vuosina 1982-1993 Nizzan "epävirallisia" maailmanmestaruuskilpailuja osana Triathlon International de Nizzaa :
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
"Epävirallinen" maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
13. kesäkuuta 1993 |
Ranska Kiva
|
Yhdysvallat Mark Allen -10-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Simon Lessing
|
Alankomaat Rob Barel
|
14. kesäkuuta 1992 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -9-
|
Ranska Yves Cordier
|
Alankomaat Rob Barel
|
16. kesäkuuta 1991 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -8-
|
Alankomaat Rob Barel |
Ranska Yves Cordier
|
17. kesäkuuta 1990 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -7-
|
Yhdysvallat Mike Pigg
|
Alankomaat Rob Barel
|
28. toukokuuta 1989 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -6-
|
Alankomaat Rob Barel |
Yhdysvallat Mike Pigg
|
24. syyskuuta 1988 |
Ranska Kiva |
Alankomaat Rob Barel
|
Yhdysvallat Scott Molina
|
Yhdysvallat Scott Tinley
|
25. lokakuuta 1987 |
Ranska Kiva |
Uusi Seelanti Rick Wells
|
Yhdysvallat Scott Tinley |
Ranska Hervé Niquet
|
5. lokakuuta 1986 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -5-
|
Yhdysvallat Scott Molina |
Yhdysvallat George Hoover
|
13. lokakuuta 1985 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -4-
|
Yhdysvallat Scott Tinley |
Alankomaat Rob Barel
|
Syyskuuta 8 1984 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -3-
|
Yhdysvallat Dave Scott
|
Yhdysvallat Scott Tinley
|
1983 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen -2-
|
Yhdysvallat Dave Scott |
Yhdysvallat Scott Molina
|
20. marraskuuta 1982 |
Ranska Kiva |
Yhdysvallat Mark Allen
|
Yhdysvallat Scott Molina |
Yhdysvallat Scott Tinley
|
|
vuosi |
"Epävirallinen" maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
1993 |
Ranska Isabelle Mouthon-Michellys
|
Yhdysvallat Susan Latshaw
|
Ranska Béatrice Mouthon
|
1992 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -4-
|
Yhdysvallat Donna Peters
|
Kanada Sylvianne Puntous
|
1991 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -3-
|
Ranska Isabelle Mouthon-Michellys |
Alankomaat Thea Sybesma
|
1990 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -2-
|
Yhdysvallat Kirsten Hansen
|
Alankomaat Thea Sybesma
|
1989 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
Kanada Sylvianne Puntous |
Kanada Patricia Puntous
|
1988 |
Uusi Seelanti Erin Baker -3-
|
Australia Jan Wanklyn |
Yhdistynyt kuningaskunta Sarah Yhteistyö
|
1987 |
Yhdysvallat Kirsten Hansen
|
Yhdysvallat Colleen Cannon
|
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
1986 |
Uusi Seelanti Erin Baker -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Sarah Yhteistyö |
Belgia Lieve Cappaert-Paulus
|
1985 |
Uusi Seelanti Erin Baker
|
Yhdysvallat Linda Buchanan
|
Kanada Sylvianne Puntous
|
1984 |
Yhdysvallat Colleen Cannon
|
Yhdysvallat Julie Moss
|
Yhdysvallat Jann Girard
|
1983 |
Yhdysvallat Linda Buchanan
|
Yhdysvallat Jann Girard |
Yhdysvallat Kathleen Mac Cartney
|
1982 |
Yhdysvallat Lyn Brooks
|
Yhdysvallat Joann Dahlkoetter |
Yhdysvallat Sally Edwards
|
|
tiimi
Samaan aikaan on myös joukkueluokitus pitkän matkan (LD):
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari Joukkueen miesten LD |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
1. kesäkuuta 2013 |
Ranska Belfort
|
|
|
|
1. elokuuta 2010 |
Saksa Immenstadt
|
Ranska Pääosissa Sylvain Sudrie , Francois Chabaud , Hervé Faure
|
|
|
19. marraskuuta 2006 |
Australia Canberra
|
Ranska Julien Loy , Patrick Vernay , Hervé Faure
|
|
|
3. syyskuuta 1996 |
Yhdysvallat Muncie
|
Australia Greg Welch , Chris Legh , Grant Webster |
Saksa Matthias Klumpp , Rolf Lautenbacher , Holger Lorenz
|
RanskaEric Lacaze, Sylvain Le Bris, Cyrille Neveu
|
1. lokakuuta 1995 |
Ranska Kiva
|
|
|
|
|
|
Mitalipöytä
Tämä mitalitaulukko näyttää naisten ja miesten eliittiluokan (ammattiurheilijat) lyhyiden (28 tapahtumaa) ja pitkän matkan (23 tapahtumaa) kerätyt tulokset triathlon -maailmanmestaruuskilpailuista vuosina 1989--2016:
Menestyneimmät urheilijat
Duatlon MM -kisat
Duathlon lyhyt matka
Benoît Nicolas - kaksinkertainen duathlon -maailmanmestari lyhyellä matkalla (2014, 2017)
ITU on järjestänyt vuosittain duathlon -maailmanmestaruuden lyhyellä matkalla vuodesta 1990. Lyhyen matkan kilpailu on ohi
- 10 km juoksu,
- 40 km pyöräilyä
- ja juoksu 5 km.
Pyöräily liukuvirrassa on sallittu lyhyellä matkalla.
Vuonna 2011 portugalilainen Sérgio Silva , joka ylitti ensimmäisenä maalilinjan Kalissa, hylättiin dopingista kilpailun jälkeen ja hänet erotettiin kuudeksi kuukaudeksi.
Menestyneimmät urheilijat
Belgialainen Benny Vansteelant (kuoli vuonna 2007 onnettomuuden jälkeen) pystyi varmistamaan mestaruuden lyhyellä matkalla neljä kertaa (2000, 2001, 2003 ja 2004). Matthew Brick , Yann Millon , Paul Amey , Rob Woestenborghs , Emilio Martín ja Benoît Nicolas voittivat tittelin kahdesti.
Naisten sarjassa hollantilainen Irma Heeren pystyi voittamaan lyhyen matkan maailmanmestaruuden kolme kertaa (1994, 1997 ja 1998). Jackie Gallagher , Erika Csomor , Catriona Morrison , Vanessa Fernandes , Emma Pallant ja Felicity Sheedy-Ryan voittivat tittelin kahdesti.
eliitti
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
27. huhtikuuta 2019 |
Espanja Pontevedra
|
Ranska Benjamin Choquert
|
Espanja Emilio Martín
|
Belgia Angelo Vandecasteele
|
6. heinäkuuta 2018 |
Tanska Fyn
|
Tanska Andreas Schilling
|
Ranska Yohann Le Berre
|
Yhdistynyt kuningaskunta Mark Buckingham
|
19. elokuuta 2017 |
Kanada Penticton
|
Ranska Benoît Nicolas -2-
|
Espanja Emilio Martín
|
Yhdistynyt kuningaskunta Mark Buckingham
|
4. kesäkuuta 2016 |
Espanja Avilés
|
Etelä-Afrikka Richard Murray
|
Espanja Emilio Martín |
Alankomaat Jorik Van Egdom
|
17. lokakuuta 2015 |
Australia Adelaide
|
Espanja Emilio Martín -2-
|
Ranska Benoît Nicolas
|
Yhdistynyt kuningaskunta Mark Buckingham
|
31. toukokuuta 2014 |
Espanja Pontevedra |
Ranska Benoît Nicolas
|
Ranska Etienne Diemunsch
|
Espanja Emilio Martín
|
27. heinäkuuta 2013 |
Kolumbia Cali
|
Belgia Rob Woestenborghs -2-
|
Espanja Emilio Martín |
Ranska Benoît Nicolas
|
22. syyskuuta 2012 |
Ranska Nancy
|
Espanja Emilio Martín
|
Belgia Antoine Duvivier |
Ranska Benoît Nicolas
|
24. syyskuuta 2011 |
Espanja Gijón
|
Espanja Roger Roca Dalmau
|
Espanja Victor Del Corral Morales
|
Ranska Benoît Nicolas
|
3. syyskuuta 2010 |
Skotlanti Edinburgh
|
Belgia Bart Aernouts
|
Belgia Rob Woestenborghs |
Belgia Joerie Vansteelant
|
26. syyskuuta 2009 |
Yhdysvallat Concord |
Yhdysvallat Jarrod Shoemaker
|
Ranska Damien Derobert
|
Belgia Jurgen Dereere
|
27. syyskuuta 2008 |
Italia Rimini
|
Belgia Rob Woestenborghs
|
Yhdistynyt kuningaskunta Paul Amey
|
Belgia Bart Aernouts
|
20. toukokuuta 2007 |
Unkari Gyor
|
Yhdistynyt kuningaskunta Paul Amey -2-
|
Belgia Jurgen Dereere |
Portugali Sergio Silva
|
29. heinäkuuta 2006 |
Kanada Corner Brook
|
Australia Leon Griffin
|
Belgia Jurgen Dereere |
Belgia Rob Woestenborghs
|
26. syyskuuta 2005 |
Australia Newcastle
|
Yhdistynyt kuningaskunta Paul Amey
|
Yhdistynyt kuningaskunta Tim Don
|
Espanja Javier Garcia
|
30. toukokuuta 2004 |
Belgia Geeli
|
Belgia Benny Vansteelant -4-
|
Portugali Lino Barruncho |
Ranska Nicolas Lebrun
|
31. elokuuta 2003 |
Sveitsi Affoltern |
Belgia Benny Vansteelant -3-
|
Australia Jonathan Hall
|
Alessandro Alessandri
|
20. lokakuuta 2002 |
Yhdysvallat Alpharetta |
Yhdistynyt kuningaskunta Tim Don
|
Yhdysvallat Greg Bennett
|
Italia Luca Barzaghi
|
16. syyskuuta 2001 |
Italia Rimini
|
Belgia Benny Vansteelant -2-
|
Marcel Laros |
Italia Luca Barzaghi
|
2000 |
Ranska Calais
|
Belgia Benny Vansteelant
|
Ranska Yann Million |
Alankomaat Huub Maas
|
17. lokakuuta 1999 |
Yhdysvallat Huntersville |
Ranska Yann Millon -2-
|
Belgia Jurgen Decreer |
Espanja Raúl Llamazares
|
1998 |
Saksa St. Wendel
|
Ranska Yann Millon
|
Ranska Nicolas Lebrun |
Australia Andrew Noble
|
1997 |
Espanja Gernica
|
Australia Jonathan Hall
|
Ranska Yann Millon |
Ranska Nicolas Lebrun
|
1996 |
Italia Ferrara |
Australia Andrew Noble
|
Tšekin tasavalta Stepan Chroustovsky |
Australia Tim Bentley
|
1995 |
Meksiko Cancún |
Argentiina Oscar Galíndez
|
Sveitsi Urs Dellsperger
|
Saksa Normann Stadler
|
1994 |
Australia Hobart |
Saksa Normann Stadler
|
Sveitsi Urs Dellsperger |
Australia Andrew Noble
|
17. lokakuuta 1993 |
Yhdysvallat Arlington |
Australia Greg Welch
|
Sveitsi Urs Dellsperger |
Yhdistynyt kuningaskunta Spencer Smith
|
1992 |
Saksa Frankfurt am Main
|
Uusi Seelanti Matthew Brick -2-
|
Meksiko Benjamin Pareves |
Alankomaat Mark Coke
|
1991 |
Yhdysvallat Palm Springs |
Uusi Seelanti Matthew Brick |
Yhdysvallat Jeff Devlin |
Yhdysvallat Shane Cleveland
|
1990 |
Yhdysvallat Palm Springs |
Yhdysvallat Kenny Souza
|
Yhdysvallat George Pierce |
Meksiko Benjamin Pareves
|
|
vuosi |
maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2019 |
Ranska Sandra Lévénez -2-
|
Itävalta Sandrina Illes
|
Ranska Garance sininen
|
2018 |
Itävalta Sandrina Illes -2-
|
Japani Ai Ueda
|
Yhdistynyt kuningaskunta Georgina Schwiening
|
2017 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan -2-
|
Espanja Margarita Victoria García
|
Yhdistynyt kuningaskunta Emma Pallant
|
2016 |
Yhdistynyt kuningaskunta Emma Pallant -2-
|
Etelä-Afrikka Andrea Steyn
|
Espanja Margarita Victoria García
|
2015 |
Yhdistynyt kuningaskunta Emma Pallant
|
Japani Ai Ueda |
Ranska Sandra Lévénez
|
2014 |
Ranska Sandra Lévénez
|
Australia Gillian Backhouse
|
Ranska Sabrina Monmarteau
|
2013 |
Japani Ai Ueda
|
Ranska Sandra Lévénez |
Saksa Jenny Schulz
|
2012 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
Yhdistynyt kuningaskunta Katie Hewison
|
Ranska Sandra Lévénez
|
2011 |
Yhdistynyt kuningaskunta Katie Hewison
|
Saksa Jenny Schulz |
Ranska Sandra Lévénez
|
2010 |
Yhdistynyt kuningaskunta Catriona Morrison -2-
|
Ranska Sandra Lévénez |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
2009 |
Tšekin tasavalta Vendula Frintová
|
Ranska Sandra Lévénez |
Espanja Ana Burgos
|
2008 |
Portugali Vanessa Fernandes -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Catriona Morrison |
Espanja Ana Burgos
|
2007 |
Portugali Vanessa Fernandes
|
Yhdistynyt kuningaskunta Michelle Dillon
|
Unkari Erika Csomor
|
2006 |
Yhdistynyt kuningaskunta Catriona Morrison
|
Kanada Lucy Smith |
Yhdistynyt kuningaskunta Michelle Lee
|
2005 |
Yhdistynyt kuningaskunta Michelle Dillon
|
Yhdistynyt kuningaskunta Catriona Morrison |
Yhdistynyt kuningaskunta Andrea Whitcombe
|
2004 |
Unkari Erika Csomor -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Analeah Emmerson |
Italia Laura Giordano
|
2003 |
Ranska Edwige Pitel
|
Ranska Andrey Cleau |
Yhdistynyt kuningaskunta Vicki Pincombe
|
2002 |
Ranska Corinne Raux
|
Unkari Erika Csomor
|
Ranska Edwige Pitel
|
2001 |
Unkari Erika Csomor
|
Yhdistynyt kuningaskunta Michelle Dillon |
Yhdistynyt kuningaskunta Annaleah Emerson
|
2000 |
Yhdistynyt kuningaskunta Stephanie Forrester
|
Yhdysvallat Siri Lindley |
Saksa Christiane Soeder
|
1999 |
Australia Jackie Gallagher -2-
|
Australia Emma Carney
|
Yhdistynyt kuningaskunta Fiona Lothian
|
1998 |
Alankomaat Irma Heeren -3-
|
Ranska Edwige Pitel |
Saksa Dolorita Fuchs-Gerber
|
1997 |
Alankomaat Irma Heeren -2-
|
Australia Michelle Dillon |
Espanja Virginia Berasategui
|
1996 |
Australia Jackie Gallagher
|
Australia Belinda Smith |
Alankomaat Susanne Nedergaard
|
1995 |
Sveitsi Natascha Badmann
|
Sveitsi Sybille Blersch |
Alankomaat Irma Heeren
|
1994 |
Alankomaat Irma Heeren
|
Sveitsi Natascha Badmann |
Australia Jackie Gallagher
|
1993 |
Kanada Carol Montgomery
|
Alankomaat Irma Heeren |
Yhdysvallat Maddy Tormoen
|
1992 |
Australia Jenny Alcorn |
Kanada Sue Schlatter |
Alankomaat Thea Sybesma
|
1991 |
Uusi Seelanti Erin Baker
|
Yhdysvallat Donna Peters |
Alankomaat Thea Sybesma
|
1990 |
Alankomaat Thea Sybesma |
Yhdysvallat Donna Landreville-Peters |
Kanada Sylviane Puntous
|
|
U23
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari U23 |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
27. huhtikuuta 2019 |
Espanja Pontevedra
|
Belgia Arnaud Mengal
|
Belgia Arnaud Dely
|
Alankomaat Thomas Cremers
|
6. heinäkuuta 2018 |
Tanska Fyn
|
Belgia Arnaud Dely
|
Puola Krzysztof Hadas
|
Alankomaat Wesley Mols
|
19. elokuuta 2017 |
Kanada Penticton
|
Yhdistynyt kuningaskunta Richard Allen
|
Espanja Javier Martin Morales
|
Sveitsi Adrien Briffod
|
4. kesäkuuta 2016 |
Espanja Avilés
|
Alankomaat Jorik Van Egdom
|
Australia Daniel Canala
|
Portugali João Pedro Ferreira Pereira
|
17. lokakuuta 2015 |
Australia Adelaide
|
Yhdysvallat Matthew Mcelroy
|
Australia Dylan Evans
|
Australia Adam Rudgley
|
31. toukokuuta 2014 |
Espanja Pontevedra
|
Espanja David Castro Fajardo
|
Meksiko Fabian Villanueva
|
Italia Alberto Della Pasqua
|
10. elokuuta 2013 |
Kanada Ottawa
|
Yhdistynyt kuningaskunta Richard Horton
|
Tanska Peter Østergaard |
Kanada Connor Darlington
|
22. syyskuuta 2012 |
Ranska Nancy
|
Ranska Thomas André
|
Espanja Albert Moreno Molins
|
Ranska Felix Duchampt
|
24. syyskuuta 2011 |
Espanja Gijón
|
Ranska Etienne Diemunsch -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Matthew Gunby
|
Portugali Miguel Arraiolos
|
30. huhtikuuta 2010 |
Skotlanti Edinburgh
|
Italia Etienne Diemunsch
|
Yhdistynyt kuningaskunta Matthew Gunby |
Espanja Oscar Vicente
|
26. syyskuuta 2009 |
Yhdysvallat Concord |
Italia Alessandro Fabian
|
|
|
27. syyskuuta 2008 |
Italia Rimini
|
Slovenia Bojan Cebin -2-
|
Italia Alessandro Fabian |
Yhdistynyt kuningaskunta Ritchie Nicholls
|
19. toukokuuta 2007 |
Unkari Gyor
|
Slovenia Bojan Cebin
|
Belgia Bart Aernouts
|
Espanja Jose Miguel Perez
|
29. heinäkuuta 2006 |
Kanada Corner Brook
|
Portugali Sergio Silva
|
Belgia Bart Aernouts |
Sveitsi Sven Schelling
|
30. toukokuuta 2004 |
Belgia Geeli
|
Belgia Joerie Vansteelant -2-
|
Espanja Jose Tovar
|
Ranska Benjamin Grenetier
|
31. elokuuta 2003 |
Sveitsi Affoltern |
Belgia Joerie Vansteelant
|
Brasilia Santiago Alves
|
Sveitsi Andy Sutz
|
20. lokakuuta 2002 |
Yhdysvallat Alpharetta |
Zimbabwe Rory Mackie
|
Yhdysvallat Tyler Johnson
|
Yhdistynyt kuningaskunta Stuart Hayes
|
|
vuosi |
Maailmanmestari U23 |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2019 |
Venezuela Edymar Daniely Brea Abreu
|
Espanja Marta Pintanel Raymundo
|
-
|
2018 |
Ranska Lucie Picard -2-
|
Alankomaat Sophie Van Der Most
|
Japani Hikari Tamura
|
2017 |
Ranska Lucie Picard
|
Yhdistynyt kuningaskunta Georgina Schwiening
|
Japani Sayu Arizono
|
2016 |
Espanja Claudia Luna
|
Espanja Noelia Juan
|
-
|
2015 |
Australia Annelise Jefferies
|
Italia Giorgia Priarone
|
Japani Yukino Ando
|
2014 |
Australia Gillian Backhouse
|
Espanja Miriam Casillas García
|
Yhdistynyt kuningaskunta Georgina Schwiening
|
2013 |
Slovakia Petra Fasungova
|
Japani Natsumi Takahashi
|
Japani Miki Sakai
|
2012 |
Ranska Alexandra Cassan-Ferrier -2-
|
Belgia Sofie Hooghe
|
Espanja Melina Alonso
|
2011 |
Ranska Alexandra Cassan-Ferrier
|
Belgia Sofie Hooghe |
Venäjä Arina Vladimirovna Shulgina
|
2010 |
Yhdistynyt kuningaskunta Sophie Coleman
|
Yhdistynyt kuningaskunta Lois Rosindale
|
Italia Alice Capone
|
2009 |
Venäjä Jevgenia Kozelnikova
|
Unkari Kinga juoksee |
|
2008 |
Puola Agnieszka Jerzyk
|
Ukraina Olesya Prystayko
|
Ranska Morgane Riou
|
2007 |
Ranska Charlotte Gauchet
|
Puola Ewa Bugdol
|
Australia Sarah Roy
|
2006 |
Belgia Miek Vyncke -2-
|
Etelä-Afrikka Andrea Horak
|
Kanada Catherine Hogan
|
2004 |
Belgia Miek Vyncke
|
Alankomaat Barbara Zutt
|
Alankomaat Michelle Fangmann
|
2003 |
Sveitsi Nicola Spirig
|
Italia Arianna Morosin
|
Sveitsi Monika Brandt
|
2002 |
Yhdistynyt kuningaskunta Karen Sindall
|
Etelä-Afrikka Andrea Horak |
Saksa Lisa Müller-Ott
|
|
Juniorit
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Nuorten maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
19. elokuuta 2017 |
Kanada Penticton
|
Yhdistynyt kuningaskunta Cameron Richardson
|
Meksiko Jorge Andre Cabrera Silva
|
Alankomaat Thomas Cremers
|
4. kesäkuuta 2016 |
Espanja Avilés
|
Yhdistynyt kuningaskunta Alex Yee
|
Espanja Alberto Gonzalez Garcia
|
Espanja Javier Lluch Perez
|
17. lokakuuta 2015 |
Australia Adelaide
|
Yhdistynyt kuningaskunta Ben Dijkstra
|
Australia Luke Willian
|
Australia Daniel Canala
|
31. toukokuuta 2014 |
Espanja Pontevedra
|
Australia Jacob Birtwhistle
|
Espanja Antonio Serrat Seoane
|
Norja Gustav Iden
|
10. elokuuta 2013 |
Kanada Ottawa
|
Alankomaat Jorik van Egdom
|
Tanska Lund Hansen on erilainen
|
Yhdistynyt kuningaskunta Calum Johnson
|
22. syyskuuta 2012 |
Ranska Nancy
|
Yhdistynyt kuningaskunta Richard Horton
|
Italia Matthias Steinwandter
|
Luxemburg Bob Haller
|
24. syyskuuta 2011 |
Espanja Gijón
|
Italia Matthias Steinwandter
|
Meksiko David Mendoza
|
Espanja David Castro Fajardo
|
5. syyskuuta 2010 |
Skotlanti Edinburgh
|
Espanja Uxío Abuín Ares
|
Australia Michael Gosman |
Meksiko Jose Luis Cordova
|
29. syyskuuta 2009 |
Yhdysvallat Concord
|
Yhdysvallat Lukas Verzbicas
|
Espanja Mario Mola
|
Meksiko Carlos Chavez
|
27. syyskuuta 2008 |
Italia Rimini
|
Etelä-Afrikka Richard Murray -2-
|
Italia Alex Ascenzi
|
Espanja Oscar Vicente
|
19. toukokuuta 2007 |
Unkari Gyor
|
Etelä-Afrikka Richard Murray
|
Yhdistynyt kuningaskunta Alistair Brownlee
|
Portugali José Estrangeiro
|
29. heinäkuuta 2006 |
Kanada Corner Brook
|
Yhdysvallat Steve Duplinsky
|
Yhdistynyt kuningaskunta Alistair Brownlee |
Portugali José Estrangeiro
|
25. syyskuuta 2005 |
Newcastle |
Yhdistynyt kuningaskunta Oliver Freeman -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Ritchie Nicholls
|
Slovenia Bojan Cebin
|
2004 |
Belgia Geeli
|
Yhdistynyt kuningaskunta Oliver Freeman
|
Yhdistynyt kuningaskunta Will Clarke
|
Slovakia Martin Urbanovsky
|
31. elokuuta 2003 |
Sveitsi Affoltern |
Belgia Peter Croes
|
Sveitsi Charles Rusterholz
|
Sveitsi Fabien Gothuey
|
2002 |
Yhdysvallat Alpharetta
|
Uusi Seelanti Terenzo Bozzone -2-
|
|
|
2001 |
Italia Rimini
|
Uusi Seelanti Terenzo Bozzone
|
|
|
2000 |
Ranska Calais
|
|
|
|
1998 |
Saksa St. Wendel
|
|
|
Espanja Marcel Zamora Pérez
|
1997 |
Espanja Gernika
|
Belgia Benny Vansteelant
|
|
|
|
vuosi |
Nuorten maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2017 |
Sveitsi Delia Sclabas -2-
|
Kanada Desirae Ridenour
|
Meksiko Itzel Arroyo Aquino
|
2016 |
Sveitsi Delia Sclabas
|
Yhdistynyt kuningaskunta Kate Waugh
|
Portugali Madalena Amaral Almeida
|
2015 |
Etelä-Afrikka Gizelde Strauss
|
Uusi Seelanti Katherine Badham
|
Japani Sayu Arizono
|
2014 |
Italia Angelica Olmo
|
Japani Fumika Matsumoto
|
Espanja Claudia Luna
|
2013 |
Yhdistynyt kuningaskunta Georgina Schwiening
|
Slovakia Ivana Kuriackova
|
Yhdistynyt kuningaskunta Kate Curran
|
2012 |
Yhdistynyt kuningaskunta Georgia Taylor-Brown
|
Yhdistynyt kuningaskunta Georgina Schwiening |
Ranska Jeanne Lehair
|
2011 |
Venezuela Joselin Brea
|
Italia Elena Maria Petrini
|
Espanja Melina Alonso
|
2010 |
Belgia Sofie Hooghe
|
Alankomaat Marjon Van Der Wansem
|
Viro Liis-grete Arro
|
2009 |
Yhdistynyt kuningaskunta Sophie Coleman -2-
|
Yhdistynyt kuningaskunta Vicky Graves
|
Alankomaat Marjon Van Der Wansem
|
2008 |
Yhdistynyt kuningaskunta Sophie Coleman
|
Meksiko Ruth Nivon Machoud
|
Unkari Barbara Balogh
|
2007 |
Unkari Zsófia Tóth
|
Puola Agnieszka Jerzyk
|
Unkari Agnes Kostyal
|
2006 |
Uusi Seelanti Rebecca Spence -2-
|
Kanada Kirsten Sweetland
|
Kanada Sarah-Anne Brault
|
2005 |
Uusi Seelanti Rebecca Spence
|
Unkari Gitta Arany
|
Yhdistynyt kuningaskunta Rosie Clarke
|
2004 |
Unkari Renata Koch
|
Sveitsi Nicole Hofer
|
Uusi Seelanti Anna Hamilton
|
2003 |
Portugali Vanessa Fernandes
|
Unkari Gitta Arany |
Uusi Seelanti Sarah Bryant
|
2002 |
|
|
|
2001 |
|
|
Sveitsi Nicola Spirig
|
2000 |
Sveitsi Nicola Spirig
|
Skotlanti Lesley Paterson
|
|
1998 |
|
|
|
1997 |
Australia Rebekah Keat
|
|
|
|
tiimi
Duathlon -viestissä kolme urheilijaa aloittaa jokaisen joukkueen naisille ja miehille.
4 × sekamuotoinen eliitti (2 km juoksu, 8 km pyöräretki ja 1 km juoksu)
Pitkän matkan duathlon
Emma Pooley - nelinkertainen duathlon -maailmanmestari (2014-2017)
ITU on pitänyt pitkän matkan duathlon-maailmanmestaruuden joka vuosi vuodesta 1989 lähtien.
Pitkän matkan kilpailu on ohi
- 16,5 km juoksu,
- 80 km pyöräilyä
- ja 11 km juoksu.
Pyöräily liukuvirrassa on kielletty pitkillä matkoilla.
Vuonna 2011 ITU järjesti kahdentoista vuoden tauon jälkeen maailmanmestaruuden yhdessä IPA: n (International Powerman Association) kanssa 4. syyskuuta osana Sveitsin Powerman Zofingenia (10 km juoksu, 150 km pyöräily ja 30 km juoksu).
Kanssa Petra Eggenschwiler , sveitsiläinen nainen oli voinut voittaa kilpailun uudelleen 16 vuoden jälkeen ( Karin Thürig , voittaja 2001 ja 2002). Miesten sarjassa ranskalainen Gaël Le Bellec pystyi varmistamaan maailmanmestarin tittelin pitkän matkan duatlonissa kolmannen kerran.
Menestyneimmät urheilijat
Belgialainen Joerie Vansteelant on voittanut pitkän matkan tittelin viisi kertaa (2007–2009, 2011 ja 2012) ja hänen vanhempi veljensä, edesmennyt Benny Vansteelant ja sveitsiläinen Olivier Bernhard neljä kertaa (2000, 2001, 2005 ja 2006).
Urs Dellsperger ja Gaël Le Bellec voittivat tittelin kahdesti.
Naisten sarjassa brittiläinen Emma Pooley on voittanut maailmanmestaruuden neljä kertaa ja unkarilainen Erika Csomor kolme kertaa.
Erin Baker , Maddy Tormoen , Natascha Badmann , Karin Thürig , Catriona Morrison ja Eva Nyström voittivat tittelin kahdesti.
Saksalainen Simon Hoyden (* 1987) oli Duathlonin maailmanmestari pitkän matkan 25 -vuotiaiden ryhmässä Powerman Zofingenissa vuonna 2015 ja myös vuonna 2016 Saksan mestari pitkän matkan duathlonissa omassa ikäryhmässään.
U23
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
U23 pitkän matkan maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
29. toukokuuta 2005 |
Italia Barcis
|
Belgia Joerie Vansteelant
|
Uusi Seelanti Clive Cooper
|
Liechtenstein Christian Frommelt
|
|
vuosi |
U23 pitkän matkan maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2005 |
- |
- |
-
|
|
Triathlonin talven MM -kisat
eliitti
ITU on järjestänyt kisat talvella triathlons joka vuosi vuodesta 1997 (6-8 km hiihto, 10-14 km maastopyörä ja 8-11 km hiihto).
Saksalainen Sigrid Mutscheller tuli maailmanmestariksi talvitriathlonissa kuudennen kerran vuonna 2008, kun hän sijoittui toiseksi kolme kertaa ja kolmas vuonna 2000 (tuolloin vielä Sigrid Lang ).
Helmikuussa 2016 210 urheilijaa 17 maasta kilpaili Zeltwegissä, Itävallassa . Vuonna 2017, kuten vuonna 2015, ei järjestetty maailmanmestaruutta. Venäläinen Pavel Viktorovitš Andrejev voitti tittelin kuudetta kertaa peräkkäin vuonna 2018.
Maria Canins , Marianne Vlasveld , Helena Erbenová , Paolo Riva , Nicolas Lebrun , itävaltalainen Siegfried Bauer , saksalainen Benjamin Sonntag , Arne Post ja viimeksi venäläinen Yulia Surikova ovat kaikki voittaneet kaksi kertaa talvitriathlon -maailmanmestaruuden.
Maaliskuussa Sant Julià de Lòriassa ( Andorra ) järjestettäviin MM-kisoihin 2021 kuuluu 7,9 km maastohiihtoa, 12,8 km maastopyöräilyä ja 10,7 km maastohiihtoa.
Sekakausi
Kilpailu järjestettiin ensimmäistä kertaa vuonna 2019 2 × 2 Wintertri -sekaviestinä .
U23
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Maailmanmestari U23 |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
10. helmikuuta 2019 |
Italia Asiago
|
Italia Franco Pesavento
|
Venäjä Aleksandr Vasilev |
Italia Alessandro Saravalle
|
27. tammikuuta 2018 |
Romania Cheile Grădiştei
|
Norja Eirik Bruland
|
Venäjä Aleksandr Vasilev |
Venäjä Kirill Tarakanov
|
13. helmikuuta 2016 |
Itävalta Zeltweg
|
Venäjä Roman Vasin
|
Italia Davide Vuerich |
Venäjä Fedor Golubev
|
15. helmikuuta 2014 |
Italia Cogne
|
Venäjä Pavel Yakimov -2-
|
Venäjä Roman Vasin |
Slovakia Frantisek Lami
|
23. helmikuuta 2013 |
Italia Cogne |
Norja Carl Fredrik Hagen
|
Venäjä Pavel Yakimov |
Venäjä Viktor Kuznetsov
|
24. maaliskuuta 2012 |
Suomi Jämijärvi
|
Venäjä Pavel Yakimov
|
Venäjä Pavel Khanzhin |
Venäjä Viktor Kuznetsov
|
26. maaliskuuta 2011 |
Suomi Jämijärvi |
Venäjä Maxim Kuzmin
|
Italia Michael Obrist |
Norja Carl Fredrik Hagen
|
13. helmikuuta 2010 |
Norja Valas
|
Venäjä Maxim Kuzmin
|
Slovakia Peter Mosny |
Venäjä Pavel Khanzhin
|
5. maaliskuuta 2005 |
Slovakia Štrbské Pleso
|
Italia Daniel Antonioli
|
Liechtenstein Manfred Rieser |
Italia Giuseppe Lamastra
|
|
vuosi |
Maailmanmestari U23 |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2019 |
Venäjä Daria Rogozina
|
Venäjä Nadezhda Belkina |
Venäjä Alexandra Levkovich
|
2018 |
Venäjä Nadezhda Belkina
|
Venäjä Daria Rogozina |
Romania Edith Vakaria
|
2016 |
Itävalta Sina Hinteregger
|
Venäjä Julia Bayguzova |
Venäjä Karina Sakhno
|
2014 |
Venäjä Tatjana Strokova
|
Venäjä Tatiana Bregeda |
Venäjä Stefania Shamshurina
|
2013 |
Venäjä Margarita Ovsyannikova
|
Venäjä Tatiana Bregeda |
Italia Greta Vettorata
|
2012 |
Itävalta Romana Slavinec
|
Venäjä Margarita Ovsyannikva
|
Norja Sävy Dalen
|
2011 |
Venäjä Margarita Ovsyannikova
|
Itävalta Romana Slavinec |
Venäjä Tatjana Glukhova
|
2010 |
Norja Tuva Toftdahl
|
Itävalta Romana Slavinec |
Venäjä Anna Evseeva
|
2005 |
Slovakia L'Ubomira Kalinova
|
Norja Lydia Weydahl |
Itävalta Carina Wasle
|
|
Juniorit
miehet |
naiset
|
---|
Päivämäärä / vuosi |
tapahtumapaikka |
Nuorten maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
27. tammikuuta 2018 |
Romania Cheile Grădiştei
|
Venäjä Kirill Drozdov
|
Italia Davide Ingrilli
|
Venäjä Aleksandr Vasilev
|
13. helmikuuta 2016 |
Itävalta Zeltweg
|
Venäjä Anton Matrusov
|
Itävalta Tjebbe Kaindl
|
Italia Marco Liporace
|
15. helmikuuta 2014 |
Italia Cogne
|
Venäjä Ivan Akashkin
|
Italia Sonny Stauder
|
Italia Marco Liporace
|
22. helmikuuta 2013 |
Italia Cogne |
Venäjä Zhorzh Basyuk
|
Venäjä Roman Vasin |
Italia Sonny Stauder
|
13. helmikuuta 2009 |
Itävalta Gaishorn
|
Itävalta Felix Waldhuber
|
Tšekin tasavalta Vit Zahula |
Venäjä Pavel Yakimov
|
25. maaliskuuta 2006 |
Norja Sjusjoen
|
Itävalta Robert Gehbauer
|
Norja Jo T Nordskar |
Norja Sindre Buraas
|
23. helmikuuta 2002 |
Italia Brusson
|
Norja Arne Post
|
Italia Daniel Antonioli |
Saksa Daniel Hehle
|
|
vuosi |
Nuorten maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2018 |
Itävalta Alexandra Levkovich
|
Venäjä Polina Tarakanova |
Slovakia Rebeka Gabcikova
|
2016 |
Itävalta Anna Swoboda
|
Venäjä Julia Sklriabina |
Slovakia Lucia Michalikova
|
2014 |
Venäjä Yana Lavnikovich
|
Tšekin tasavalta Natalie Grabmullerova |
Venäjä Mariia Bochkareva
|
2013 |
Italia Emilie Collomb
|
Venäjä Mariia Bochkareva |
Venäjä Stefania Shamshurina
|
2009 |
Norja Sävy Dalen
|
Viro Kairi Schmidt |
Itävalta Lisa Perterer
|
2006 |
- |
- |
-
|
2002 |
Ranska Manou Andre
|
Slovakia Andrea Hruzova |
Saksa Friederike Rupp
|
|
Aquathlon MM -kisat
ITU on järjestänyt Aquathlon -maailmanmestaruuskilpailut joka vuosi vuodesta 1998 lähtien . Aquathlon on monipuolinen kilpailu, joka koostuu uimisesta ja juoksemisesta keskeytymättömällä ajoituksella.
Huippu -urheilijoille nämä ylittävät etäisyydet
- 2,5 km juoksu,
- 1 km uintia (etäisyydet vaihtelevat 750 ja 1000 metrin välillä)
- ja juoksu 2,5 km.
Aquathlon -maailmanmestaruuskilpailut järjestetään yleensä samassa paikassa ja muutama päivä ennen triatlonin MM -kisoja lyhyellä matkalla. Toinen paikka valittiin vuosina 2007 ja 2008.
Koska Triathlon World Cup on ajettu kilpa -sarjana vuodesta 2009 lähtien, viimeinen kilpailu (Grand Final) on valittu päivämääränä ja paikkana sen jälkeen.
eliitti
U23
Juniorit
Cross -triatlon -maailmanmestaruuskilpailut
Huhtikuussa 2011 ITU järjesti ensimmäistä kertaa Espanjassa cross triatlonin maailmanmestaruuden: 1 km uintia, 20 km maastopyöräilyä ja 6 km maastojuoksu.
Tämä maailmanmestaruus on nyt rinnakkain vuodesta 1996 lähtien pidettyjen Xterra -mestaruuskilpailujen kanssa , ja ne järjestetään vuosittain syksyllä Havaijilla. Viides Cross Triathlon -mestaruuskilpailu järjestettiin Oroseissa Sardiniassa syyskuussa 2015.
eliitti
U23
miehet |
naiset
|
---|
|
vuosi |
U23 maailmanmestari |
Toinen sija |
kolmas sija
|
---|
2019 |
Sveitsi Loanne Duvoisin
|
Ukraina Sofiya Pryyma |
Italia Marta Menditto
|
2018 |
Australia Penny Slater -2-
|
Venäjä Daria Rogozina |
Etelä-Afrikka Mikaela Jonsson
|
2017 |
Australia Penny Slater
|
Espanja Laura Gomez Ramon |
-
|
2016 |
Tšekin tasavalta Aneta Grabmullerova
|
Saksa Anna Pauline Saßerath
|
-
|
2015 |
Tšekin tasavalta Marketa Roubalova
|
Ranska Eléa Boissy |
-
|
2014 |
Alankomaat Jip Veelenturf
|
Valko -Venäjä Hanna Maksimova |
Slovakia Silvia Valova
|
2012 |
- |
- |
-
|
|
Juniorit
nettilinkit
Yksilöllisiä todisteita
-
↑ https://www.triathlon.org/about/congress
-
↑ TRIATHLON WORLD MORRORS: ITU: n KUNINGASPREZIDENTTI LES MCDONALD KUOLI (5. syyskuuta 2017)
-
↑ https://www.triathlon.org/about/profile/85281
-
^ ITU: n johtokunta: Marisol Casado. Haettu 4. helmikuuta 2015 .
-
↑ olympic.org: KOK: n jäsenet: rouva Marisol Casado. Haettu 4. helmikuuta 2015 .
-
↑ ITU PRESIDENTTI MARISOL CASADO valittaisiin uudelleen ( Memento of alkuperäisen päivätty joulukuussa 13, 2016 Internet Archive ) Info: arkisto yhteys oli lisätään automaattisesti, ei ole vielä tarkastettu. Tarkista alkuperäinen ja arkistolinkki ohjeiden mukaisesti ja poista tämä ilmoitus. (12. joulukuuta 2016) @1@ 2Malli: Webachiv / IABot / www.swisstriathlon.ch
-
↑ [1] (30. lokakuuta 2018)
-
^ ITU Hall of Fame
-
↑ ITU julkistaa vuoden 2015 Hall of Fame -jäsenet (7. syyskuuta 2015)
-
↑ 2006 ITU Tiimin Triathlon kisat - Cancun (Meksiko) ( Memento joulukuusta 4 2012 in web arkisto archive.today )
-
↑ Saksa ottaa hopeaa (12. elokuuta 2007)
-
↑ Esikatselu: Sprintin ja joukkueiden maailmanmestaruuskilpailut Lausanne ( Memento 15. tammikuuta 2013, verkkoarkiston arkisto.today )
-
↑ 2013 Hampurin ITU Triathlon Mixed Relay World Championships
-
↑ 2012 Tukholman ITU Triathlon Mixed Relay World Championships - Triathlon.org
-
↑ Triathlonjoukkueen maailmancup: Saksalaiset ottavat pronssia (21. elokuuta 2011)
-
↑ Sveitsi menestyksekkäästi puolustaa joukkue maailmanmestaruus ( Memento syyskuusta 10 2012 in web arkisto archive.today )
-
↑ ITU Team Triathlon World Championship 2010 - Lausanne, Sveitsi ( Memento helmikuusta 4, 2013 web arkisto archive.today )
-
↑ Joukkueiden MM -kisat: Sveitsiläiset ottavat suosikkeja yllätyksenä
-
↑ ITU: n kilpailusäännöt 2003 ( muisto 24. huhtikuuta 2005 Internet -arkistossa ) (ITU)
-
↑ ITU: n kilpailusäännöt 2005 ( muisto 14. joulukuuta 2005 Internet -arkistossa ) (ITU)
-
↑ ITU: n kilpailusäännöt 2012 ( muisto 3. elokuuta 2012 Internet -arkistossa ) (ITU)
-
↑ ITU: n kilpailusäännöt 2013 ( muisto 17. heinäkuuta 2013 Internet -arkistossa ) (ITU)
-
^ Kokoelma valokuvia Ironman Hawaiin julisteista
-
↑ Lehdistötiedote: World Triathlon Corporation, USA Triathlon & The International Triathlon Union Reach Agreement . Kansainvälinen triatlonliitto. 10. kesäkuuta 1998. Arkistoitu alkuperäisestä 2. helmikuuta 1999.
-
^ Sopimus voittoa tavoittelemattomien järjestöjen kansainvälisen triatlonliiton (ITU) ja USA Triathlonin (USAT) ja For-Profit-Organization World Triathlon Corporationin (WTC) välillä ( muisto 23. syyskuuta 2014 Internet-arkistossa ) 15. toukokuuta 1998
-
^ Kai Baumgartner: Kansainvälinen urheilutuomioistuin (CAS) kumoaa Kansainvälisen triatlonliiton (ITU) rangaistukset Ironman -kisoja vastaan . Julkaisussa: 3athlon.de . 28. huhtikuuta 2006. Arkistoitu alkuperäisestä 1. toukokuuta 2006.
-
↑ ITU: n päätöslauselma peruutettu ( englanniksi ) julkaisussa: ironman.com . WTC. Arkistoitu alkuperäisestä 8. toukokuuta 2006.
-
↑ ITU: n pitkän matkan maailmanmestaruuskilpailut: Etäisyydet vahvistetaan Immenstadtissa
-
↑ 2010 Immenstadt ITU: n pitkän matkan triatlon -maailmanmestaruuskilpailut
-
↑ 2015 Motola ITU: n pitkän matkan triatlon -maailmanmestaruuskilpailut
-
^ Silva menettää maailmanmestaruuden dopingista
-
↑ Sergio Silva (POR) keskeytettiin kuudeksi kuukaudeksi antidopingsääntöjen rikkomisen vuoksi
-
↑ Duathlon -maailmanmestaruuskilpailut: Jenny Schulz voitti hopeaa
-
^ Morrison, Aernouts ottaa Duathlon -maailmanmestaruuden
-
↑ Melanie Burke ja Joerie Vansteelant voittavat
-
↑ GOLD Winter TRIATHLON MM-KISAT 2016 Zeltweg ( Memento of alkuperäisen 18. tammikuuta, 2018 Internet Archive ) Info: arkisto yhteys oli lisätään automaattisesti, ei ole vielä tarkastettu. Tarkista alkuperäinen ja arkistolinkki ohjeiden mukaisesti ja poista tämä ilmoitus. (20. helmikuuta 2016) @1@ 2Malli: Webachiv / IABot / triathlon-riederau.de
-
↑ Sigrid Lang ja Sigi Bauer voittaa Winter Triathlon kisat ( Memento of alkuperäisen maaliskuun 4 2016 Internet Archive ) Info: arkisto yhteys oli lisätään automaattisesti, ei ole vielä tarkastettu. Tarkista alkuperäinen ja arkistolinkki ohjeiden mukaisesti ja poista tämä ilmoitus. @1@ 2Malli: Webachiv / IABot / archive.triathlon.org
-
^ Stannard ja voi vaatia Aquathlonin MM -kisoja
-
↑ Waslen suosikki Triathlon Crossin maailmancupin ensi-illassa ( muistoesitys 2.5.2011 Internet-arkistossa )
-
↑ ITU Cross Triathlon World Championships 2014 -sivut
Huomautukset
-
↑
Maantieteellisesti oikein, Olbersdorfer See, jossa MM -kisat järjestetään, ei ole Zittaussa (kuten ITU ilmoittaa), vaan Olbersdorfissa .