Kuningas George VI ja kuningatar Elizabeth
Kuningas Yrjö VI ja kuningatar Elizabeth Stakes , joka tunnetaan myös nimellä King George varten lyhyitä , ovat 1,5-mailin (2414 metriä) hevosen juoksu kilpahevosten 3-vuotiaat ja yli. Se on pidetty brittiläinen laukkaa metropoli Ascot joka heinäkuussa vuodesta 1951 . Virralla panostuksesta 1000000 kiloa, ryhmä I kilpailu on kolmanneksi eniten palkitaan rotu Englannissa jälkeen paikallisottelua Epsom ja Champion Stakes, joita myös pidettiin Ascot . Lokakuussa pidetyn Prix de l'Arc de Triomphe -kilpailun jälkeen se on tärkein hevoskilpailu Euroopassa, ja siksi sitä kutsutaan usein kesäkaareksi .
Vuoteen 2012 asti Erlenhoferin Orsinin 5. sija vuodesta 1959 oli saksalaisen hevosen paras sijoitus King George. Vuonna 2012 saksalainen hevonen voitti tämän arvostetun kilpailun ensimmäistä kertaa tammalla Danedream . Tätä seurasi seuraavana vuonna toinen saksalainen menestys Monsun- Son Novellistin kanssa , joka voitti kilpailun viiden pituisella etumatkalla ja alitti Harbingerin ennätyksen vuodesta 2010 yli kahdella sekunnilla. Vuonna 2006 Hurricane Run, jonka Ammerlandin nasta kasvatti Surumu- tyttäreltä , voitti King George -kilpailun ensimmäistä kertaa Saksassa. Ori kuitenkin myytiin Coolmoren osakasomistajalle Michael Taborille vuotta aiemmin.
voittaja
vuosi | voittaja | Ikä | kuski | Kouluttaja | omistaja | aika |
---|---|---|---|---|---|---|
1951 | korkein oikeus | 3 | Charlie Elliott | Evan Williams | Vera Lilley | 2: 29.40 |
1952 | Tulyar | 3 | Charlie Smirke | Marcus Marsh | Aga Khan III | 2: 33.00 |
1953 | Pinza | 3 | Sir Gordon Richards | Norman Bertie | Sir Victor Sassoon | 2: 34.00 |
1954 | aureoli | Neljäs | Eph Smith | Cecil Boyd-Rochfort | Kuningatar Elizabeth II | 2: 44.00 |
1955 | Vimy | 3 | Roger Poincelet | Alec Head | Pierre Wertheimer | 2: 33,76 |
1956 | Ribot | Neljäs | Enrico Camici | Ugo Penco | Mario della Rocchetta | 2: 40.24 |
1957 | Montaval | Neljäs | Freddie Palmer | Georges Bridgland | Ralph B.Strassburger | 2: 41.02 |
1958 | Ballymoss | Neljäs | Scobie Breasley | Vincent O'Brien | John McShain | 2: 36.33 |
1959 | Alcide | Neljäs | Harry Carr | Cecil Boyd-Rochfort | Sir Humphrey de Trafford | 2: 31.39 |
1960 | hyökkääjä | 5 | Jimmy Lindley | Tower Gosden | Sir Harold Wernher | 2: 35.21 |
1961 | Oikea Royal | 3 | Roger Poincelet | Etienne Pollet | Elisabeth Couturié | 2: 40.34 |
1962 | ottelu | Neljäs | Yves Saint-Martin | François Mathet | François Dupré | 2: 32.02 |
1963 | Ragusa | 3 | Garnie Bougoure | Paddy Prendergast | Jim Mullion | 2: 33,80 |
1964 | Nasram | Neljäs | Bill Pyers | Ernie Fellows | Rouva Howell Jackson | 2: 33.15 |
1965 | Niitytuomioistuin | 3 | Lester Piggott | Paddy Prendergast | Max Bell / Frank McMahon / Bing Crosby | 2: 33.27 |
1966 | Edith-täti | Neljäs | Lester Piggott | Noel Murless | John Hornung | 2: 35.06 |
1967 | Murrettu | Neljäs | George Moore | Noel Murless | Stanhope Joel | 2: 33,64 |
1968 | kuninkaallinen palatsi | Neljäs | Sandy Barclay | Noel Murless | Jim Joel | 2: 33.22 |
1969 | Puiston yläosa | 5 | Lester Piggott | Bernard van Cutsem | Devonshiren 11. herttua | 2: 32,46 |
1970 | Nijinsky II | 3 | Lester Piggott | Vincent O'Brien | Charles Engelhard | 2: 36.16 |
1971 | Mill Reef | 3 | Geoff Lewis | Ian Balding | Paul Mellon | 2: 32.56 |
1972 | Prikaatikenraali Gerard | Neljäs | Joe Mercer | Dick Hern | Jean Hislop | 2: 32.91 |
1973 | Dahlia | 3 | Bill Pyers | Maurice Zilber | Nelson Bunker Hunt | 2: 30.43 |
1974 | Dahlia | Neljäs | Lester Piggott | Maurice Zilber | Nelson Bunker Hunt | 2: 33.03 |
1975 | Grundy | 3 | Pat Eddery | Peter Walwyn | Carlo Vittadini | 2: 26.98 |
1976 | Pavneese | 3 | Yves Saint-Martin | Angel Penna, vanhempi | Daniel Wildenstein | 2: 29,36 |
1977 | Minstrel | 3 | Lester Piggott | Vincent O'Brien | Robert Sangster | 2: 30.48 |
1978 | Ile de Bourbon | 3 | John Reid | F. Johnson Houghton | David McCall | 2: 30.53 |
1979 | Troy | 3 | Willie Carson | Dick Hern | Sobell / Arnold Weinstock | 2: 33,75 |
1980 | Ela-Mana-Mou | Neljäs | Willie Carson | Dick Hern | Simon Weinstock | 2: 35.39 |
1981 | Shergar | 3 | Walter Swinburn | Michael Stoute | Karim Aga Khan IV. | 2: 35.40 |
1982 | Kalaglow | Neljäs | Greville Starkey | Guy Harwood | Tony Ward | 2: 31.88 |
1983 | Aikataulu | Neljäs | Joe Mercer | Henry Candy | Robert Barnett | 2: 30.79 |
1984 | Teenoso | Neljäs | Lester Piggott | Geoff Wragg | Eric Moller | 2: 27,95 |
1985 | Petoski | 3 | Willie Carson | Dick Hern | Lady Beaverbrook | 2: 27,61 |
1986 | Tanssi rohkea | 3 | Pat Eddery | Guy Harwood | Khalid Abdullah | 2: 29.49 |
1987 | Viitekohta | 3 | Steve Cauthen | Henry Cecil | Louis Freedman | 2: 34,63 |
1988 | Mtoto | 5 | Michael Roberts | Alec Stewart | Ahmed Al Maktoum | 2: 37,33 |
1989 | Nashwan | 3 | Willie Carson | Dick Hern | Hamdan Al Maktoum | 2: 32.27 |
1990 | Belmez | 3 | Michael Kinane | Henry Cecil | Sheikh Mohammed | 2: 30.76 |
1991 | Antelias | 3 | Alan Munro | Paul Cole | Prinssi Fahd bin Salman | 2: 28.99 |
1992 | St Jovite | 3 | Stephen Craine | Jim Bolger | Virginia Kraft Payson | 2: 30.85 |
1993 | oopperatalo | 5 | Michael Roberts | Michael Stoute | Sheikh Mohammed | 2: 33,94 |
1994 | King's Theatre | 3 | Michael Kinane | Henry Cecil | Sheikh Moh'd / Michael Puola | 2: 28.92 |
1995 | Karitsan tarra | 3 | Frankie Dettori | Saeed bin Suroor | Saeed bin M.Al Maktoum | 2: 31.01 |
1996 | Pentire | Neljäs | Michael Hills | Geoff Wragg | Mollers Racing | 2: 28.11 |
1997 | Swain | 5 | John Reid | Saeed bin Suroor | Godolphin | 2: 36.45 |
1998 | Swain | 6. | Frankie Dettori | Saeed bin Suroor | Godolphin | 2: 29.06 |
1999 | Daylami | 5 | Frankie Dettori | Saeed bin Suroor | Godolphin | 2: 29.35 |
2000 | Montjeu | Neljäs | Michael Kinane | John Hammond | Michael Tabor | 2: 29.98 |
2001 | Galileo | 3 | Michael Kinane | Aidan O'Brien | Magnier / Michael Tabor | 2: 27,71 |
2002 | Golan | Neljäs | Kieren Fallon | Sir Michael Stoute | Arnold Weinstockin entiset | 2: 29.70 |
2003 | Alamshar | 3 | Johnny Murtagh | John Oxx | Karim Aga Khan IV. | 2: 33.26 |
2004 | Vanhin | Neljäs | Frankie Dettori | Saeed bin Suroor | Godolphin | 2: 33.18 |
2005 | Azamour | Neljäs | Michael Kinane | John Oxx | Karim Aga Khan IV. | 2: 28.26 |
2006 | Hurricane Run | Neljäs | Christophe Soumillon | André Fabre | Michael Tabor | 2: 30.29 |
2007 | Dylan Thomas | Neljäs | Johnny Murtagh | Aidan O'Brien | Magnier / Michael Tabor | 2: 31.11 |
2008 | Marmeladin herttua | Neljäs | Johnny Murtagh | Aidan O'Brien | Magnier / Michael Tabor | 2: 27.91 |
2009 | Putki | Neljäs | Ryan Moore | Sir Michael Stoute | Ballymacoll Stud | 2: 28,73 |
2010 | Airut | Neljäs | Olivier Peslier | Sir Michael Stoute | Highclere "amiraali Rous" | 2: 26,78 |
2011 | Nathaniel | 3 | William Buick | John Gosden | Lady Rothschild | 2: 35.07 |
2012 | Danedream | Neljäs | Andrasch Starke | Peter Schiergen | Stud Burg Eberstein / Teruya Yoshida | 2: 31,62 |
2013 | Kirjailija | Neljäs | Johnny Murtagh | Andreas Wöhler | Christoph Berglar | 2: 24.60 |
2014 | Taghrooda | 3 | Paul Hanagan | John Gosden | Hamdan Al Maktoum | 2: 28.13 |
2015 | Lykätty | Neljäs | Andrea Atzeni | Luca Cumani | Mohammed Obaid Al Maktoum | 2: 31.25 |
2016 | Highland kela | 5 | Ryan Moore | Aidan O'Brien | Derrick Smith, John Magnier, Michael Tabor | 2: 28.97 |
2017 | ota käyttöön | 3 | Frankie Dettori | John Gosden | Khalid Abdullah | 2: 36.22 |
2018 | Runoilijan sana | 5 | James Doyle | Michael Stoute | Saeed Suhail | 2: 25,84 |
2019 | ota käyttöön | 5 | Frankie Dettori | John Gosden | Khalid Abdullah | 2: 32.42 |
2020 | ota käyttöön | 6. | Frankie Dettori | John Gosden | Khalid Abdullah | 2: 28.92 |