Yleisurheilun EM -kisat 1971
Kymmenes yleisurheilun EM | |
---|---|
kaupunki | Helsinki |
Stadion | Olympiastadion |
Kilpailut | 38 |
Maailmanennätykset | 3 |
Lisää eurooppalaisia ennätyksiä | 2 |
avaaminen | 10. elokuuta 1971 |
Päätöstilaisuus | 15. elokuuta 1971 |
aikajana | |
← Ateena 1969 | Rooma 1974 → |
Mitalipöytä (lopputulos 38 päätöksen jälkeen) | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | maa | ||||
1 | DDR | 12 | 13 | 7 | 32 |
2 | Neuvostoliitto | 9 | 3 | 8 | 20 |
3 | BR Saksa | 5 | 7 | 5 | 17 |
4 | Tšekkoslovakia | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Ranska | 2 | 1 | - | 3 |
6 | Suomi | 2 | - | - | 2 |
7 | Iso-Britannia | 1 | 3 | 6 | 10 |
8 | Puola | 1 | 3 | 5 | 9 |
9 | Italia | 1 | 1 | 3 | 5 |
10 | Belgia | 1 | - | - | 1 |
Jugoslavia | 1 | - | - | 1 | |
Itävalta | 1 | - | - | 1 | |
Täydellinen mitalitaulukko |
10th yleisurheilun EM pidettiin 10-15 08 1971 vuonna Helsingissä . Lukuun ottamatta maratonia ja kävelykilpailuja kilpailut pidettiin vuoden 1952 olympiastadionilla .
Kilpailut
Kilpailussa ei tapahtunut muutoksia tänä vuonna verrattuna vuoden 1969 EM -kisoihin
Urheilullinen suorituskyky
- Kolme uutta maailmanennätystä on tehty:
- Faina Melnik päässä Neuvostoliiton aikaan etäisyydeltä 64,22 m on kiekonheitto .
- Karin Burneleit ( DDR ) juoksi 1500 metriä 4: 09,6 minuutissa.
- 4 x 400 metrin viestissä on naisia DDR saavutettu aikaa 3: 29,3 minuuttia.
- Siellä oli myös Euroopan ennätys:
- Saksan naisten 4 x 100 metrin viestissä juoksi varten 43,3 s.
- Viisi urheilijaa voitti kumpikin kaksi kultamitalia näissä mestaruuskilpailuissa:
- Valery Borsov (Neuvostoliitto) - 100 metriä , 200 metriä
- Juha Väätäinen ( Suomi ) - 5000 metriä , 10 000 metriä
- Renate Stecher (DDR) - 100 metriä, 200 metriä
- Helga Seidler (DDR) - 400 metriä, 4 × 400 m viesti
- Ingrid Mickler -Becker (BR Saksa) - pituushyppy , 4 × 100 m viesti
- Seitsemän Euroopan mestaria vuodesta 1971 oli jo voittanut Euroopan mestaruuden :
- Jānis Lūsis (Neuvostoliitto) - keihäänheitto , neljäs menestys peräkkäin vuoden 1962 jälkeen
- Wolfgang Nordwig (DDR) - seiväshyppy , kolmas menestys peräkkäin sitten vuoden 1966
- Karin Balzer (DDR) - aitajuoksu, kolmas menestys peräkkäin vuoden 1966 jälkeen ( 1969 ja 1971: 100 metrin aitajuoksu / 1966: 80 metrin aitajuoksu )
- Nadezhda Tschischowa (Neuvostoliitto) - Laukaus , kolmas menestys peräkkäin sitten vuoden 1966
- Valery Borsov (Neuvostoliitto) - 100 metriä, menestyksen toisto vuodesta 1969, lisäksi voittaja vuonna 1971 yli 200 metriä, nyt kolminkertainen Euroopan mestari
- Joachim Kirst (DDR) - Decathlon , menestyksen toisto vuodesta 1969
- Vera Nikolić ( Jugoslavia ) - 800 metriä , toistaminen hänen vuoden 1966 menestyksestään
Tulokset miehet
100 m
paikka | urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Valeri Borsov | URS | 10.3 CRe | 10,27 CRel |
2 | Gerhard Wucherer | FRG | 10.5 | 10.49 |
3 | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 10.6 | 10.56 |
4 | Siegfried Schenke | DDR | 10.6 | 10.63 |
5 | Zenon Nowosz | POLE | 10.7 | 10,66 |
6 | Alexandr Korneljuk | URS | 10.7 | 10,66 |
7 | Dominique Chauvelot | FRA | 10.7 | 10,67 |
8 | Gilles Échevin | FRA | 11.4 | k. A. |
Finaali: 11. elokuuta
Tuuli: -1,3 m / s
200 m
paikka | urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Valeri Borsov | URS | 20.3 CR | 20,31 CRel |
2 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 20.7 | 20,71 |
3 | Jörg Pfeifer | DDR | 20.7 | 20.72 |
4 | Siegfried Schenke | DDR | 20.7 | 20,74 |
5 | Philippe Clerc | SUI | 20.9 | 20,86 |
6 | Pietro Mennea | ITA | 20.9 | 20,88 |
7 | Gerard Fenouil | FRA | 20.9 | 20,92 |
8 | Alexander Schidkich | URS | 21.2 | 21.23 |
Finaali: 13. elokuuta
Tuuli: ± 0,0 m / s
400 m
paikka | urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | David Jenkins | GBR | 45,5 CR / NR | 45,45 CR / NO |
2 | Marcello Fiasconaro | ITA | 45,5 EI | 45,49 EI |
3 | Jan Werner | POLE | 45.6 | 45,56 |
4 | Markku Kukkuoaho | FIN | 45,7 EI | 45,74 EI |
5 | Thomas Jordan | FRG | 46,0 | 46.01 |
6 | Hermann Koehler | FRG | 46.1 | 46.07 |
7 | Alexandr Bratchikov | URS | 46.4 | 46,40 |
8 | Klaus Hauke | DDR | 46,9 | 46,88 |
Finaali: 13. elokuuta
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Jevgeni Arshanov | URS | 1: 45.61 CR / NO |
2 | Dieter Fromm | DDR | 1: 46.01 SB |
3 | Andy Carter | GBR | 1: 46.21 EI |
4 | Hans-Henning Ohlert | DDR | 1: 46.87 SB |
5 | Peter Browne | GBR | 1: 47.00 SB |
6 | Jozef Plachý | TCH | 1: 47.33 SB |
7 | Jože Međimurec | YUG | 1: 48,44 |
8 | Philippe Meyer | FRA | 1: 50,91 |
Finaali: 12. elokuuta
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Francesco Arese | ITA | 3: 38,43 CR |
2 | Henryk Szordykowski | POLE | 3: 38,73 SB |
3 | Brendan Foster | GBR | 3: 39.24 SB |
4 | John Kirkbride | GBR | 3: 39.48 SB |
5 | Jacky Boxberger | FRA | 3: 39,57 SB |
6 | Jean-Pierre Dufresne | FRA | 3: 40,68 SB |
7 | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 40,78 SB |
8 | Haico Scharn | NED | 3: 40.92 SB |
Finaali: 15. elokuuta
5000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Juha Väätäinen | FIN | 13: 32.48 CR / NO |
2 | Jean Wadoux | FRA | 13: 33.56 SB |
3 | Harald Norpoth | FRG | 13: 33.79 SB |
4 | Danijel Korica | YUG | 13: 34.88 |
5 | Javier Álvarez | ESP | 13: 35,84 |
6 | Emiel Puttemans | BEL | 13: 36,60 SB |
7 | Jätä Virén | FIN | 13: 38.46 |
8 | Bronislaw Malinowski | POLE | 13: 39.33 EI |
Finaali: 14. elokuuta
10000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Juha Väätäinen | FIN | 27: 52.78 CR / NO |
2 | Jürgen Haase | DDR | 27: 53.35 DR |
3 | Raschid Sharafetdinov | URS | 27: 56.26 EI |
4 | Danijel Korica | YUG | 27: 58.38 EI |
5 | Mariano Haro | ESP | 27: 59.33 EI |
6 | David Bedford | GBR | 28: 04.33 |
7 | Mike Tagg | GBR | 28: 14.65 PB |
8 | Seppo Tuminen | FIN | 28: 17.98 SB |
Päivämäärä: 10. elokuuta
maraton-
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Karel Lismont | BEL | 2: 13: 09.0 SB |
2 | Trevor Wright | GBR | 2: 13: 59.6 SB |
3 | Ron Hill | GBR | 2: 14: 34.8 SB |
4 | Colin Kirkham | GBR | 2: 16: 22.0 SB |
5 | Gaston Roelants | BEL | 2: 17: 48.8 SB |
6 | Pentti Rummakko | FIN | 2: 17: 58.8 SB |
7 | Lutz Philipp | FRG | 2: 18: 08.6 SB |
8 | Agustín Fernández | ESP | 2: 18: 26.6 PB |
Päivämäärä: 15. elokuuta
110 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Frank Siebeck | DDR | 14,0 | 14.00 |
2 | Alan Pascoe | GBR | 14.1 | 14.10 |
3 | Lubomír Nádeníček | TCH | 14.3 | 14.31 |
4 | Anatoli Moshiashvili | URS | 14.4 | 14.36 |
5 | Leszek Wodzyński | POLE | 14.4 | 14.37 |
6 | Sergio Liani | ITA | 14.4 | 14.40 |
7 | Marek Jóźwik | POLE | 14.5 | 14.48 |
8 | Mirosław Wodzyński | POLE | 14.8 | 14,78 |
Finaali: 15. elokuuta
Tuuli: -2,5 m / s
400 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Jean-Claude Nallet | FRA | 49,2 CRe | 49,15 CRel |
2 | Christian Rudolph | DDR | 49.3 EI | 49,34 EI |
3 | Dimitri Stukalov | URS | 50,0 | 50,04 |
4 | Dieter Büttner | FRG | 50.1 | 50.09 |
5 | Jevgeni Gavrilenko | URS | 50,5 | 50.51 |
6 | Ari Salin | FIN | 50,6 | 50,57 |
7 | Vjatšeslav Skomorokhov | URS | 50,8 | 50,84 |
8 | Ivan Danis | TCH | 51,8 | 51,76 |
Finaali: 12. elokuuta
3000 m este
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Jean-Paul Villain | FRA | 8: 25.12 EI |
2 | Dušan Moravčík | TCH | 8: 26.11 EI |
3 | Pavel Syssoyev | URS | 8: 26.42 PB |
4 | Romualdas Bitė | URS | 8: 26.97 PB |
5 | Mikko Ala-Leppilampi | FIN | 8: 30.94 |
6 | Georgi Tikhov | BUL | 8: 32.15 |
7 | Kazimierz Maranda | POLE | 8: 33.05 |
8 | Józef Rębacz | POLE | 8: 35.12 |
Finaali: 15. elokuuta
4 × 100 m viesti
paikka | maa | Urheilijat |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Tšekkoslovakia |
Ladislav Kříž Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman |
39.3 | 39,32 |
2 | Puola |
Gerard Gramse Tadeusz Cuch Zenon Nowosz Marian Dudziak |
39,7 | 39,72 |
3 | Italia |
Vincenzo Guerini Pietro Mennea Pasqualino Abeti Ennio Preatoni |
39.8 | 39,78 |
4 | Iso-Britannia |
Brian Green Martin Reynolds Don Halliday Les Piggot |
39.8 | 39,78 |
5 | Neuvostoliitto |
Alexandr Korneljuk Alexandr Schidkich Alexandr Lebedew Aleksei Tschebykin |
40,0 | 40,00 |
DSQ | BR Saksa |
Manfred Ommer Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Franz-Peter Hofmeister |
||
DDR |
Hans-Jürgen Bombach Jörg Pfeifer Hermann Burde Hans-Joachim Zenk |
|||
Ranska |
Dominique Chauvelot Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil Jean-Pierre Grès |
Finaali: 15. elokuuta
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Saksa |
Horst-Rüdiger Schlöske Thomas Jordan Martin Jellinghaus Hermann Koehler |
3: 02.94 SB |
2 | Puola |
Andrzej Badeński Jan Balachowski Waldemar Korycki Jan Werner |
3: 03.64 SB |
3 | Italia |
Lorenzo Cellerino Giacomo Puosi Sergio Bello Marcello Fiasconaro |
3: 04.58 SB |
4 | Neuvostoliitto |
Jevgeni Borissenko Semjon Kocher Vladimir Nossenko Alexandr Bratchikov |
3: 04.82 SB |
5 | Iso-Britannia |
John Wilson Leonard Walters Martin Billham David Jenkins |
3: 04.89 SB |
6 | Ranska |
Gilles Bertould Christian Nicoleau Roger Velasquez Jean-Claude Nallet |
3: 04,99 SB |
7 | Ruotsi |
Erik Carlgren Michael Fredriksson Anders Faager Lars Stubbendorff |
3: 08.18 |
8 | Norja |
Steinar Mo Gøte Lundblad, Rooma Richard Simonsen |
3: 08,81 |
Finaali: 15. elokuuta
20 km kävelyä
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Nikolai Smaga | URS | 1: 27: 20.2 CR |
2 | Gerhard Sperling | DDR | 1: 27: 29.0 PB |
3 | Paul Nihill | GBR | 1: 27: 34.8 PB |
4 | Peter Frenkel | DDR | 1: 27: 52.8 SB |
5 | Hans-Georg Reimann | DDR | 1: 28: 56.8 SB |
6 | Phil Embleton | GBR | 1: 29: 31.6 PB |
7 | Borys Yakovlev | URS | 1: 29: 49.4 SB |
8 | Jevgeni Ivchenko | URS | 1: 31: 32.2 PB |
Päivämäärä: 10. elokuuta
50 km kävelyä
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Weniamin soldko | URS | 4: 02: 22.0 CR |
2 | Christoph Höhne | DDR | 4: 04: 45.2 SB |
3 | Peter Selzer | DDR | 4: 06: 11.0 SB |
4 | Otto Bartsch | URS | 4: 09: 14.4 SB |
5 | Winfried Skotnicki | DDR | 4: 10: 22.0 SB |
6 | Bernhard Nermerich | FRG | 4: 11: 44.0 PB |
7 | Igor Della-Rossa | URS | 4: 12: 08,6 PB |
8 | Abdon Pamich | ITA | 4: 14: 36.2 SB |
Päivämäärä: 14. elokuuta
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Kęstutis Šapka | URS | 2.20 SB |
2 | Csaba Dosa | ROOMA | 2.20 EI |
3 | Rustam Akhmetov | URS | 2.20 |
4 | Majuri Istvan | HUN | 2.17 SB |
5 | Stefan Junge | DDR | 2.14 |
Asko Pesons | FIN | 2.14 SB | |
7 | Wojciech Gołębiowski | POLE | 2.14 PB |
8 | Endre Kelemen | HUN | 2.11 |
Finaali: 14. elokuuta
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | DDR | 5,35 CR |
2 | Kjell Isaksson | SWE | 5.30 SB |
3 | Renato Dionisi | ITA | 5.30 SB |
4 | Hans Lagerqvist | SWE | 5.25 SB |
5 | Włodzimierz Sokołowski | POLE | 5.10 PB |
6 | John-Erik Blomqvist | SWE | 5.10 SB |
7 | Juri Isakov | URS | 5.10 SB |
8 | Heinfried Engel | FRG | 5.10 SB |
Finaali: 13. elokuuta
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Max Klauss | DDR | 7,92 SB |
2 | Igor Ter-Ovanessjan | URS | 7.91 |
3 | Stanislaw Szudrowicz | POLE | 7,87 |
4 | Lynn Davies | GBR | 7,85 SB |
5 | Mauri Myllymäki | FIN | 7.85 PB |
6 | Reijo Toivonen | FIN | 7,82 SB |
7 | Tõnu Lepik | URS | 7.78 |
8 | Jan Kobuszewski | POLE | 7.75 |
Finaali: 11. elokuuta
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Jörg Drehel | DDR | 17.16 |
2 | Viktor Sanejev | URS | 17.10 |
3 | Carol Corbu | ROOMA | 16.87 |
4 | Michael Sauer | FRG | 16.58 SB |
5 | Václav Fišer | TCH | 16.39 |
6 | Heinz-Günter Schenk | DDR | 16.38 |
7 | Gennadi Bessonov | URS | 16.26 SB |
8 | Gennadi Savlyevich | URS | 16.24 |
Finaali: 15. elokuuta
Yllättävä voitto Jörg Drehmelille ( kuva oikealla ) olympiavoittaja Viktor Sanejewille
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Briesenick | DDR | 21.08 CR |
2 | Heinz-Joachim Rothenburg | DDR | 20.47 SB |
3 | Wladyslaw Komar | POLE | 20.04 SB |
4 | Vilmos Varjú | HUN | 19,99 |
5 | Valery Woikin | URS | 19.81 SB |
6 | Rimantas Plungė | URS | 19,61 SB |
7 | Dieter Hoffmann | DDR | 19.38 SB |
8 | Yves Brouzet | FRA | 19.20 SB |
Finaali: 13. elokuuta
Kiekonheitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Ludvík Daněk | TCH | 63,90 CR |
2 | Lothar Milde | DDR | 61,62 SB |
3 | Géza Fejér | HUN | 61,54 |
4 | Dirk Wippermann | FRG | 61,36 |
5 | Hartmut Losch | DDR | 60,86 |
6 | Pentti Kahma | FIN | 60,64 SB |
7 | Ferenc Tégla | HUN | 59,24 |
8 | Jorma Rinne | FIN | 59,22 SB |
Finaali: 15. elokuuta
Vasaran heitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Uwe Beyer | FRG | 72,36 |
2 | Reinhard Theimer | DDR | 71,80 SB |
3 | Anatoli Bondarchuk | URS | 71.40 SB |
4 | Romuald Klim | URS | 70,64 SB |
5 | Walter Schmidt | FRG | 70,54 |
6 | Sándor Eckschmiedt | HUN | 69,74 |
7 | Jochen Sachse | DDR | 69,74 SB |
8 | Stanislaw Lubiejewski | POLE | 67,50 SB |
Finaali: 14. elokuuta
Muutaman vuoden ongelmien jälkeen Uwe Beyer ( kuvassa oikealla ) voitti täällä Euroopan mestaruuden .
Keihäänheitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Jānis Lūsis | URS | 90,68 SB |
2 | Jānis Doniņš | URS | 85.30 |
3 | Wolfgang Hanisch | DDR | 84,22 SB |
4 | Hannu Siitonen | FIN | 83,84 SB |
5 | Jorma Kinnunen | FIN | 80,96 SB |
6 | Klaus Wolfermann | FRG | 80,82 SB |
7 | Wladyslaw Nikiciuk | POLE | 80,56 SB |
8 | Hermann Schlechter | FRG | 80.24 PB |
Finaali: 11. elokuuta
Decathlon
paikka | urheilija | maa | P - virallinen arvo. | P - 85 arvo. |
---|---|---|---|---|
1 | Joachim Kirst | DDR | 8196 CR | 8188 |
2 | Lennart Hedmark | SWE | 8038 EI | 8054 |
3 | Hans-Joachim Walde | FRG | 7951 SB | 7927 |
4 | Heinz-Ulrich Schulze | FRG | 7889 PB | 7841 |
5 | Sepp Zeilbauer | AUT | 7842 EI | 7783 |
6 | Peter Gabbett | GBR | 7754 PB | 7692 |
7 | Leonid Lytwynenko | URS | 7707 SB | 7650 |
8 | Boris Ivanov | URS | 7601 SB | 7554 |
Finaali: 11./12. elokuu
Pisteytys perustui vuoden 1964 pistetaulukkoon.
Esitysten suuntautumista ja luokittelua varten vertailussa luetellaan myös nykyisen luokitusjärjestelmän mukaan vuonna 1985 saavutetut pisteet. Mutta nämä vertailut ovat vain suuntaa -antavia, koska niiden ajan eri standardien on oltava perusta.
Tulokset naiset
100 m
paikka | Urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Renate Stecher | DDR | 11.4 CRe | 11.35 CRel |
2 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 11.5 | 11.46 |
3 | Elfgard Schittenhelm | FRG | 11.5 | 11.51 |
4 | Inge Helten | FRG | 11.5 | 11.55 |
5 | Györgyi Balogh | HUN | 11.6 | 11.59 |
6 | Irena Szewińska | POLE | 11.6 | 11.63 |
7 | Petra Vogt | DDR | 11.7 | 11,71 |
8 | Anita Neil | GBR | 11.8 | 11,75 |
Finaali: 11. elokuuta
Tuuli: ± 0,0 m / s
Renate Stecherille ( kuvassa oikealla ) näissä Euroopan mestaruuskilpailuissa oli kaksi kultamitalia sprintissä ja yksi hopea viestissä .
200 m
paikka | Urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Renate Stecher | DDR | 22,7 CR | 22,70 CR |
2 | Györgyi Balogh | HUN | 23.3 | 23.26 |
3 | Irena Szewińska | POLE | 23.3 | 23.32 |
4 | Nadezhda Besfamilnaya | URS | 23.4 | 23.42 |
5 | Annegret Kroniger | FRG | 23.6 | 23.62 |
6 | Rita Wilden | FRG | 23.6 | 23.62 |
7 | Ellen Strophal | DDR | 23.6 | 23.63 |
8 | Christina Heinich | DDR | 23.7 | 23,73 |
Finaali: 13. elokuuta
Tuuli: ± 0,0 m / s
400 m
paikka | Urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Helga Seidler | DDR | 52.1 DR | 52,14 DR |
2 | Inge Bödding | FRG | 52,9 | 52,90 |
3 | Ingelore Lohse | DDR | 52,9 | 52,93 |
4 | Maria Sykora | AUT | 53,0 | 53.01 |
5 | Natalja Tschistjakowa | URS | 53.2 | 53.19 |
6 | Marika Eklund | FIN | 53.4 | 53,35 |
7 | Colette Besson | FRA | 53.7 | 53,70 |
8 | Rita Kühne | DDR | 53,9 | 53,91 |
Finaali: 12. elokuuta
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Vera Nikolić | YUG | 2:00 |
2 | Pat Lowe | GBR | 2: 01.66 |
3 | Rosemary Stirling | GBR | 2: 02.08 |
4 | Danuta Wierzbowska | POLE | 2: 04.16 |
5 | Gisela Ellenberger | FRG | 2: 05.14 |
6 | Claire Walsh | IRL | 2: 08,57 |
DNF | Gunhild Hoffmeister | DDR | |
Hildegard Falck | FRG |
Finaali: 12. elokuuta
Tässä kilpailussa tapahtui valitettava tapaus, joka kaatoi kaksi suosikkia. Ensimmäinen Gunhild Hoffmeister putosi, maailmanennätyksen haltija Hildegard Falck myös putosi, joten molemmat juoksijat eivät voineet lopettaa kilpailua.
Exweltrekordlerin Vera Nikolic (oikealla) - Euroopan mestari vuonna 1966 ja Euroopan mestaruus - Kolmas 1969 - hallitsi 800 metrin kilpailua erittäin selvästi.
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Karin Burneleit | DDR | 4: 09,62 WR |
2 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 4: 10.31 |
3 | Ellen Tittel | FRG | 4: 10.35 BR |
4 | Rita Ridley | GBR | 4: 12.65 |
5 | Regine Kleinau | DDR | 4: 13.71 |
6 | Ljudmila Bragina | URS | 4: 13.93 |
7 | Jaroslava Jehličková | TCH | 4: 14.79 |
8 | Joan Allison | GBR | 4: 14.81 |
Finaali: 15. elokuuta
100 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | Karin Balzer | DDR | 12,9 CR | 12,94 CR |
2 | Annelie Ehrhardt | DDR | 13.0 | 12,96 |
3 | Teresa Sukniewicz | POLE | 13.2 | 13.21 |
4 | Danuta Straszyńska | POLE | 13.3 | 13.34 |
5 | Meta -antennit | SUI | 13.5 | 13.35 |
6 | Teresa Nowak | POLE | 13.5 | 13.46 |
7 | Valeria Bufanu | ROOMA | 13.5 | 13.47 |
8 | Tatjana Poluboyarova | URS | 13.7 | 13.69 |
Finaali: 13. elokuuta
Tuuli: ± 0,0 m / s
Karin Balzer ( kuva ) voitti kolmannen Euroopan mestaruutensa lyhyellä esteradalla .
4 × 100 m viesti
paikka | maa | Urheilijat |
Viralliset ajat pyöristetään lähimpään kymmenesosaan |
Epävirallinen aika (aika) tarkka arvo |
1 | BR Saksa |
Elfgard Schittenhelm Inge Helten Annegret Irrgang Ingrid Mickler-Becker |
43.2 ER | 43.23 ER |
2 | DDR |
Karin Balzer Renate Stecher Petra Vogt Ellen Strophal |
43.6 | 43,62 |
3 | Neuvostoliitto |
Ljudmila Sharkova Galina Bucharina Marina Sidorova Nadezhda Besfamilnaja |
44,5 | 44,45 |
4 | Puola |
Danuta Jędrejek Barbara Bakulin Urszula Jóźwik Helena Fliśnik |
44,8 | 44,75 |
5 | Unkari |
Ilona Bruzsenyák Margit Nemesházi Györgyi Balogh Katalin Papp |
44,8 | 44,78 |
6 | Iso-Britannia |
Val Peat Margaret Critchley Madeleine Cobb Elizabeth Johns |
44,9 | 44,87 |
7 | Ranska |
Gabrielle Meyer Michele Bowes Nicole Pani Odette Ducas |
45.5 | 45,50 |
8 | Ruotsi |
Anneli Olsson Gun Olsson Karin Lundgren Elisabeth Randerz |
46.1 | 46.12 |
Finaali: 15. elokuuta
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Rita Kühne Ingelore Lohse Helga Seidler Monika Zehrt |
3: 29,28 WR |
2 | BR Saksa |
Anette Rückes Christel Frese Hildegard Falck Inge Bödding |
3: 33.04 |
3 | Neuvostoliitto |
Raissa Nikanorowa Vera Popkowa Nadeschda Kolesnikowa Natalja Tschistjakowa |
3: 34.11 |
4 | Iso-Britannia |
Verona Bernard Pat Lowe Jannette Roscoe Rosemary Stirling |
3: 34.52 |
5 | Puola |
Bozena Zientarska Elżbieta Skowrońska Danuta Pieczyk Krystyna Hryniewicka |
3: 35.28 |
6 | Ruotsi |
Lotta Malmström Ann Larsson Elisabeth Randerz Karin Lundgren |
3: 37,09 |
7 | Suomi |
Mona-Lisa Strandvall Riitta Salin Ruth Lindfors Marika Eklund |
3: 37.21 |
DNF | Ranska |
Monique Noirot Nicole Duclos Bernadette Martin Colette Besson |
Finaali: 15. elokuuta
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Gusenbauer | AUT | 1,87 CR |
2 | Cornelia Popescu | ROOMA | 1.85 |
3 | Barbara Inkpen | GBR | 1.85 |
4 | Rita Schmidt | DDR | 1.83 |
5 | Milena Hübnerová | TCH | 1.83 |
6 | Renate Puutarhuri | FRG | 1.81 |
7 | Milada Karbanová | TCH | 1.78 |
8 | Snezana Hrepevnik | YUG | 1.78 |
Finaali: 12. elokuuta
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 6,76 CR |
2 | Meta -antennit | SUI | 6.73 |
3 | Heide Rosendahl | FRG | 6.66 |
4 | Sheila Sherwood | GBR | 6.62 |
5 | Irena Szewińska | POLE | 6.62 |
6 | Viorica Viscopoleanu | ROOMA | 6.39 |
7 | Christa Herzog | FRG | 6.38 |
8 | Barbara-Anne Barrett | GBR | 6.31 |
Finaali: 14. elokuuta
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.16 |
2 | Marita Lange | DDR | 19.25 |
3 | Margitta Gummel | DDR | 19.22 |
4 | Antonina Ivanova | URS | 18.80 |
5 | Hannelore Friedel | DDR | 18.52 |
6 | Ivanka Christowa | BUL | 17,78 |
7 | Galina Nekrasova | URS | 17.56 |
8 | Judit Bognár | HUN | 17.33 |
Finaali: 10. elokuuta
Kiekonheitto
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 64,22 WR |
2 | Liesel Westermann | FRG | 61,68 |
3 | Ljudmila Muravjova | URS | 59,48 |
4 | Argentiina Menis | ROOMA | 59,04 |
5 | Tamara Danilova | URS | 58.28 |
6 | Olimpia Cataramă | ROOMA | 57.22 |
7 | Anni Mickler | DDR | 57,00 |
8 | Christine Spielberg | DDR | 56,20 |
Finaali: 12. elokuuta
Maailman paras kiekonheittäjä Faina Melnik ( kuva ) voitti Euroopan mestaruuden .
Keihäänheitto
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Daniela Jaworska | POLE | 61.00 CR |
2 | Ameli Koloska | FRG | 59,40 |
3 | Ruth Fuchs | DDR | 59.16 |
4 | Angéla Ránky | HUN | 57,44 |
5 | Anneliese Gerhards | FRG | 55,98 |
6 | Ewa Gryziecka | POLE | 55,96 |
7 | Maria Kucserka | HUN | 55,70 |
8 | Márta Rudas | HUN | 55,62 |
Finaali: 13. elokuuta
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | P - virallinen arvo. | P - 85 arvo. |
---|---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | FRG | 5299 CR | 4675 |
2 | Burglinde Pollak | DDR | 5275 | 4638 |
3 | Margrit Herbst | DDR | 5179 | 4570 |
4 | Karen Mack | FRG | 5052 | 4443 |
5 | Valentina Tikhomirova | URS | 4986 | 4375 |
6 | Odette Ducas | FRA | 4926 | 4330 |
7 | Tatjana Kondrashova | URS | 4887 | 4289 |
8 | Margit Papp | HUN | 4833 | 4244 |
Finaali: 13./14. elokuu
Pisteytyksessä käytettiin vuoden 1969 pistetaulukkoa.
Suunta ja luokittelu esityksiä, tulokset saavutetaan , että Seitsenottelu mukaan nykyinen luokitus järjestelmä 1985 on lueteltu vertailun . Tämän jälkeen yhdestoista ja kahdestoista sija sekä neljästoista ja viidestoista olisi pitänyt vaihtaa paikkaa.
Mutta nämä vertailut ovat vain suuntaa -antavia, koska niiden ajan eri standardien on oltava perusta.
nettilinkit
- Yleisurheilun EM -kisat - Helsinki 1971 osoitteesta european-athletics.org, katsottu 22. kesäkuuta 2017
- European Championship 1971 Helsinki osoitteessa todor66.com, katsottu 17. kesäkuuta 2019
- Track and Field Statistics, EM 1971 , trackfield.brinkster.net, käytetty 22. kesäkuuta 2017
- Yleisurheilun Euroopan mestaruuskilpailut 1971 Helsingissä, ifosta.de, 22. kesäkuuta 2017
- Kaikkien yleisurheilun EM -kisojen tulokset - 1971 osoitteessa sportschau.de, luettu 22. kesäkuuta 2017
- Kuva voitetusta, DER SPIEGEL 34/1971, 16. elokuuta 1971 osoitteesta spiegel.de, katsottu 22. kesäkuuta 2017
Video
- UFA-Jetzt 786/1971 , lyhyt video vuoden 1971 EM-kisoista osoitteessa filmothek.bundesarchiv.de, katsottu 22. kesäkuuta 2017