Yleisurheilun sisäkilpailut 1974
Viides yleisurheilun sisätilojen EM | |
---|---|
Skandinavium Göteborgissa | |
kaupunki | Göteborg , Ruotsi |
Stadion | Scandinavium |
avaaminen | 9. maaliskuuta 1974 |
Viimeinen päivä | 10. maaliskuuta 1974 |
aikajanalla | |
← Sisäuima-EM 1973 | Sisä-EM 1975 → |
5th Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin 9. maaliskuuta ja 10, 1974 Göteborgissa ( Ruotsi ). Paikka oli Scandinavium .
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 6.58 |
2 | Manfred Kokot | DDR | 6.63 |
3 | Alexandr Korneljuk | URS | 6.66 |
Neljäs | Christer Garpenborg | SWE | 6.66 |
5 | Juris Silovs | URS | 6.68 |
6. | Zenon Nowosz | Pylväs | 6.70 |
Seitsemäs | Lajos Gresa | HUN | 6.71 |
8. | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 6.73 |
Finaali 9. maaliskuuta
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Alfons Brijdenbach | BEL | 46,60 |
2 | Andreas aluslevy | DDR | 46,80 |
3 | Gunter Arnold | DDR | 46,94 |
Neljäs | Francis Demarthon | FRA | 47.08 |
Finaali 10. maaliskuuta
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Luciano Sušanj | YUG | 1: 48.07 |
2 | András Zsinka | HUN | 1: 48.50 |
3 | Jozef Plachý | TCH | 1: 49.49 |
Neljäs | Rolf Gysin | SUI | 1: 50,70 |
5 | Michał Skowronek | Pylväs | 1: 51,28 |
6. | Philippe Meyer | FRA | 1: 57.48 |
Finaali 10. maaliskuuta
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Henryk Szordykowski | Pylväs | 3: 41,78 |
2 | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 42,04 |
3 | Włodzimierz Staszak | Pylväs | 3: 43.48 |
Neljäs | Petre Lupan | ROU | 3: 44,67 |
5 | Pererik Hagberg | SWE | 3: 47.00 |
6. | Ágúst Ásgeirsson | ISL | 3: 55.17 |
Finaali 10. maaliskuuta
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Emiel Puttemans | BEL | 7: 48.48 |
2 | Paul Thijs | BEL | 7: 51,76 |
3 | Pavel Pěnkava | TCH | 7: 51,79 |
Neljäs | Arne Kvalheim | EI MYÖSKÄÄN | 7: 53.34 |
5 | Ray Smedley | GBR | 7: 54,43 |
6. | Josef Jansky | TCH | 7: 55.00 |
Seitsemäs | Antonio Burgos | ESP | 7: 56.25 |
8. | Jan Kondzior | Pylväs | 8: 07.75 |
Finaali 10. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Anatoli Moshiashvili | URS | 7.66 |
2 | Mirosław Wodzyński | Pylväs | 7.68 |
3 | Frank Siebeck | DDR | 7.75 |
Neljäs | Leszek Wodzyński | Pylväs | 7.94 |
5 | Giuseppe Buttari | ITA | 8.01 |
6. | Krister Clerselius | SWE | 8.05 |
Seitsemäs | Viktor Myasnikov | URS | 8.51 |
Guy Drut | FRA | DNF |
Finaali 10. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Kęstutis Šapka | URS | 2.22 |
2 | Istvan Major | HUN | 2.20 |
3 | Vladimír Malý | TCH | 2.17 |
Neljäs | Jesper Tørring | THE | 2.17 |
5 | Enzo Del Forno | ITA | 2.17 |
6. | Vladimir Abramov | URS | 2.17 |
Seitsemäs | Almén rune | SWE | 2.17 |
8. | Walter Boller | FRG | 2.17 |
Finaali 9. maaliskuuta
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Tadeusz Ślusarski | Pylväs | 5.35 |
2 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.30 |
3 | Jānis Lauris | URS | 5.30 |
Neljäs | Reinhard Kuretzky | FRG | 5.20 |
Wojciech Buciarski | Pylväs | 5.20 | |
6. | Volker Ohl | FRG | 5.20 |
Seitsemäs | Jevgeni Tananika | URS | 5.20 |
8. | Renato Dionisi | ITA | 5.10 |
Finaali 10. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Jean-François Bonhème | FRA | 8.17 |
2 | Hans Baumgartner | FRG | 8.10 |
3 | Max Klauss | DDR | 8.03 |
Neljäs | Valery Pidluschnyj | URS | 7.97 |
5 | Grzegorz Cybulski | Pylväs | 7.86 |
6. | Alan Lerwill | GBR | 7.84 |
Seitsemäs | Rafael Blanquer | ESP | 7.69 |
8. | Frank Wartenberg | DDR | 7.65 |
Finaali 9. maaliskuuta
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Michał Joachimowski | Pylväs | 17.03 |
2 | Mikhail Bariban | URS | 16.88 |
3 | Bernard Lamitié | FRA | 16.56 |
Neljäs | Ryszard Garnys | Pylväs | 16.51 |
5 | Jörg Drehel | DDR | 16.48 |
6. | Richard Kick | FRG | 15.85 |
Seitsemäs | Christian Valétudie | FRA | 15.71 |
8. | Mariano Perez | ESP | 15.68 |
Finaali 10. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Geoff-viitta | GBR | 20.95 |
2 | Heinz-Joachim Rothenburg | DDR | 20.87 |
3 | Jaroslav Brabec | TCH | 19.87 |
Neljäs | Waltscho Stoew | BUL | 19.85 |
5 | Anatoly Yarosh | URS | 19.69 |
6. | Jaromír Vlk | TCH | 19.65 |
Seitsemäs | Mike Winch | GBR | 19.20 |
8. | Ferdinand Schladen | FRG | 18.84 |
Finaali 10. maaliskuuta
4 x 392 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Ruotsi |
Michael Fredriksson Gert Möller Anders Faager Dimitrie Grama |
3: 04.55 |
2 | Ranska |
Pierre Bonvin Patrick Salvador Roger Velasquez Lionel Malingre |
3: 05.46 |
Finaali 9. maaliskuuta
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | DDR | 7.16 |
2 | Andrea Lynch | GBR | 7.17 |
3 | Irena Szewińska | Pylväs | 7.20 |
Neljäs | Mona-Lisa Pursiainen | FIN | 7.24 |
5 | Lyudmila Maslakova | URS | 7.35 |
6. | Linda Haglund | SWE | 7.35 |
Seitsemäs | Annegret Richter | FRG | 7.35 |
8. | Sylviane Telliez | FRA | 7.37 |
Finaali 10. maaliskuuta
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jelica Pavličić | YUG | 52,64 |
2 | Nadezhda Ilyina | URS | 52,81 |
3 | Waltraud Dietsch | DDR | 52,84 |
Neljäs | Angelika Handt | DDR | 53,51 |
Finaali 10. maaliskuuta
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Elżbieta Katolik | Pylväs | 2: 02.38 |
2 | Gisela Ellenberger | FRG | 2: 02.54 |
3 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 2: 02.59 |
Neljäs | Rosemary Wright | GBR | 2: 05.19 |
5 | Valentina Gerasimova | URS | 2: 10,76 |
Liljana Tomowa | BUL | DNF |
Finaali 10. maaliskuuta
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Tonka Petrova | BUL | 4: 10,97 |
2 | Karin Burneleit | DDR | 4: 11.33 |
3 | Tamara Kasachkova | URS | 4: 14.45 |
Neljäs | Ileana Silai | ROU | 4: 17.12 |
5 | Mary Stewart | GBR | 4: 19.00 |
6. | Lyudmila Bragina | URS | 4: 20.80 |
Seitsemäs | Urszula Prasek | Pylväs | 4: 21.26 |
8. | Božena Sudická | TCH | 4: 21.45 |
Finaali 10. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Annerose Fiedler | DDR | 8.08 |
2 | Grażyna Rabsztyn | Pylväs | 8.08 |
3 | Meta-antennit | SUI | 8.19 |
Neljäs | Judy Vernon | GBR | 8.25 |
5 | Tatyana Vorokhobko | URS | 8.26 |
6. | Ilona Bruzsenyák | HUN | 8.39 |
Teresa Nowak | Pylväs | DNF | |
Annelie Ehrhardt | DDR | DNS |
Finaali 9. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Rosemarie Witschas | DDR | 1.90 |
2 | Milada Karbanová | TCH | 1.88 |
3 | Rita Kirst | DDR | 1.88 |
Neljäs | Cornelia Popescu | ROU | 1.86 |
5 | Tamara Galka | URS | 1.86 |
6. | Ellen Mundinger | FRG | 1.83 |
Seitsemäs | Ria Ahlers | NED | 1.83 |
8. | Ann-Ewa Karlsson | SWE | 1.80 |
Finaali 10. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Meta-antennit | SUI | 6.69 |
2 | Angela Schmalfeld | DDR | 6.56 |
3 | Valeria Bufanu | ROU | 6.39 |
Neljäs | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6.38 |
5 | Viorica Viscopoleanu | ROU | 6.32 |
6. | Ruth Martin-Jones | GBR | 6.30 |
Seitsemäs | Nina Gavrilova | URS | 6.28 |
8. | Margarita Treinytė | URS | 6.28 |
Finaali 10. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Helena Fibingerová | TCH | 20.75 |
2 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.62 |
3 | Marianne Adam | DDR | 19.70 |
Neljäs | Ivanka Christowa | BUL | 19.23 |
5 | Faina Melnik | URS | 18.61 |
6. | Elena Stoyanova | BUL | 18.04 |
Seitsemäs | Svetlana Krachevskaya | URS | 18.02 |
8. | Judit Bognár | HUN | 17.82 |
Finaali 9. maaliskuuta
4 x 392 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Ruotsi |
Ann-Charlotte Hesse Lena Fritzson Ann-Margret Utterberg Ann Larsson |
3: 38.15 |
2 | Bulgaria |
Liljana Tomowa Sonja Sachariewa Jordanka Ivanova Tonka Petrowa |
3: 39.21 |
Finaali 10. maaliskuuta
nettilinkit
- European Indoor Championships - Tulostietokanta European Athletic Association -sivustolla
- Tulokset Maik Richterin verkkosivuilla
- Tulokset Todor Krastevin verkkosivuilla