Yleisurheilun sisäkilpailut 1980
11. yleisurheilun sisätilojen EM | |
---|---|
Glaspalast Sindelfingen joulukuu 2011 | |
kaupunki | Sindelfingen , FRG |
Stadion | Lasipalatsi |
avaaminen | 1. maaliskuuta 1980 |
Viimeinen päivä | 2. maaliskuuta 1980 |
aikajanalla | |
← Sisäuima-EM 1979 | Sisäurheilun EM-kisat 1981 → |
11. Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin maaliskuun 1. ja 2., 1980 Sindelfingen ( Saksan liittotasavalta ). Paikka oli Lasipalatsi .
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marian Voronin | Pylväs | 6.62 |
2 | Christian Haas | FRG | 6.62 |
3 | Alexandr Aksinin | URS | 6.63 |
4. päivä | Nikolai Kolesnikov | URS | 6.65 |
5 | Andrei Slyapnikov | URS | 6.66 |
6. | Gianfranco Lazzer | ITA | 6.75 |
Finaali 1. maaliskuuta
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Nikolai Tšernetsky | URS | 46,29 |
2 | Karel Kolář | TCH | 46,55 |
3 | Remigijus Valiulis | URS | 46,75 |
4. päivä | Horia Toboc | ROU | 46,95 |
Finaali 2. maaliskuuta
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Roger Milhau | FRA | 1: 50.2 |
2 | András Paróczai | HUN | 1: 50.3 |
3 | Herbert Wursthorn | FRG | 1: 50.4 |
4. päivä | Klaus-Peter Nabein | FRG | 1: 51.4 |
5 | Koen Gijsbers | NED | 1: 51.6 |
Colomán Trabado | ESP | DQ |
Finaali 2. maaliskuuta
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 37.6 |
2 | Ray Flynn | IRL | 3: 38.5 |
3 | Pierre Délèze | SUI | 3: 38.9 |
4. päivä | Uwe Becker | FRG | 3: 39.8 |
5 | Carlos Cabral | POR | 3: 39,9 |
6. | Malcolm Edwards | GBR | 3: 43.0 |
Seitsemäs | Vladimir Malosemlin | URS | 3: 44,5 |
8. | José Manuel Abascal | ESP | 3: 45.3 |
Finaali 2. maaliskuuta
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Karl Fleschen | FRG | 7: 57.5 |
2 | Klaas Lok | NED | 7: 57.9 |
3 | Hans-Jürgen Orthmann | FRG | 7: 59.9 |
4. päivä | Bernhard Gatzke | FRG | 8: 07.8 |
5 | Marios Kassianidis | CYP | 8: 08.5 |
6. | Fulvio Costa | ITA | 8: 20.8 |
Finaali 2. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Juri Chervanyov | URS | 7.54 |
2 | Romuald Giegiel | Pylväs | 7.73 |
3 | Javier Moracho | ESP | 7.75 |
4. päivä | Plamen Krastew | BUL | 7.79 |
5 | Andrei Prokofjev | URS | 7.84 |
6. | Jan Pusty | Pylväs | 7.87 |
Finaali 2. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.31 |
2 | Jacek Wszoła | Pylväs | 2.29 |
3 | Adrian Proteasa | ROU | 2.29 |
4. päivä | Carlo Thränhardt | FRG | 2.26 |
5 | Marco Tamberi | ITA | 2.26 |
6. | Oleksiy Demjanjuk | URS | 2.26 |
Seitsemäs | Ruud Wielart | NED | 2.26 |
8. | Roland Dalhauser | SUI | 2.26 |
Finaali 2. maaliskuuta
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Konstantin Volkov | URS | 5.60 |
2 | Vladimir Polyakov | URS | 5.60 |
3 | Patrick Abada | FRA | 5.55 |
4. päivä | Wladyslaw Kozakiewicz | Pylväs | 5.50 |
5 | Sergei Kulibaba | URS | 5.40 |
6. | Antti Kalliomäki | FIN | 5.40 |
Seitsemäs | Anton Paskalev | BUL | 5.40 |
8. | Mariusz Klimczyk | Pylväs | 5.40 |
Finaali 1. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Winfried Klepsch | FRG | 7.98 |
2 | Nenad Stekic | YUG | 7.91 |
3 | Stanisław Jaskułka | Pylväs | 7.85 |
4. päivä | Joachim Busse | FRG | 7.85 |
5 | Wiktar Belski | URS | 7.79 |
6. | Jörg Klocke | FRG | 7.76 |
Seitsemäs | Andrzej Klimaszewski | Pylväs | 7.73 |
8. | Rolf Bernhard | SUI | 7.72 |
Finaali 2. maaliskuuta
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Béla Bakosi | HUN | 16.86 |
2 | Jaak Uudmäe | URS | 16.51 |
3 | Gennadi Kovtunov | URS | 16.45 |
4. päivä | Atanas Chochev | BUL | 16.40 |
5 | Milan Spasojevic | YUG | 16.38 |
6. | Klaus Kübler | FRG | 16.36 |
Seitsemäs | Ramón Cid | ESP | 16.36 |
8. | Olli Pousi | FIN | 16.31 |
Finaali 1. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Zlatan Saračević | YUG | 20.43 |
2 | Jaromír Vlk | TCH | 20.19 |
3 | Ivan Ivančić | YUG | 19.48 |
4. päivä | Remigius Machura | TCH | 18.56 |
Finaali 2. maaliskuuta
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Sofka Popova | BUL | 7.11 |
2 | Linda Haglund | SWE | 7.14 |
3 | Lyudmila Kondratyeva | URS | 7.31 |
4. päivä | Zofia Bielczyk | Pylväs | 7.34 |
5 | Vera Anisimova | URS | 7.35 |
6. | Helinä Laihorinne | FIN | 7.37 |
Finaali 2. maaliskuuta
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Elke Decker | FRG | 52,28 |
2 | Karoline Beetle | AUT | 52,70 |
3 | Tatiana Goishchik | URS | 52,71 |
4. päivä | Rossiza Stamenova | BUL | 53.06 |
Finaali 2. maaliskuuta
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Jolanta Januchta | Pylväs | 2: 00.6 |
2 | Anne-Marie Van Nuffel | BEL | 2: 00.9 |
3 | Liz Barnes | GBR | 2: 01.5 |
4. päivä | Elżbieta Katolik | Pylväs | 2: 02.3 |
5 | Wioleta Zwetkowa | BUL | 2: 02.8 |
6. | Kirsti Voldnes | EI MYÖSKÄÄN | 2: 02.8 |
Finaali 2. maaliskuuta
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Tamara Koba | URS | 4: 12.5 |
2 | Anna Bukis | Pylväs | 4: 13.1 |
3 | Mary Purcell | IRL | 4: 14.2 |
4. päivä | Natalia Kuznetsova | URS | 4: 14.4 |
5 | Sandra Arthurton | GBR | 4: 23.1 |
6. | Vera Steiert | FRG | DNF |
Finaali 2. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Zofia Bielczyk | Pylväs | 7.77 |
2 | Grażyna Rabsztyn | Pylväs | 7.89 |
3 | Natalia Lebedeva | URS | 8.04 |
4. päivä | Elżbieta Rabsztyn | Pylväs | 8.05 |
5 | Vera Komissova | URS | 8.07 |
6. | Nina Morgulina | URS | 8.14 |
Finaali 1. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Sara Simeoni | ITA | 1.95 |
2 | Andrea Mátay | HUN | 1.93 |
3 | Urszula Kielan | Pylväs | 1.93 |
4. päivä | Valentina Poluiko | URS | 1.90 |
5 | Petra Wziontek | FRG | 1.87 |
6. | Alessandra Fossati | ITA | 1.87 |
Seitsemäs | Ann-Ewa Karlsson | SWE | 1.87 |
8. | Elżbieta Krawczuk | Pylväs | 1.84 |
Finaali 1. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Anna Włodarczyk | Pylväs | 6.74 |
2 | Anke Weigt | FRG | 6.68 |
3 | Sabine Everts | FRG | 6.54 |
4. päivä | Lidija Gusheva | BUL | 6.50 |
5 | Tatiana Kolpakova | URS | 6.47 |
6. | Tetjana Skachko | URS | 6.43 |
Seitsemäs | Dorthe A.Rasmussen | THE | 6.31 |
8. | Beáta Fazekas | HUN | 6.13 |
Finaali 2. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Helena Fibingerová | TCH | 19.92 |
2 | Eva Wilms | FRG | 19.66 |
3 | Beatrix Philipp | FRG | 17.59 |
4. päivä | Cinzia Petrucci | ITA | 16.96 |
5 | Léone Bertimon | FRA | 16.45 |
Finaali 1. maaliskuuta
nettilinkit
- European Indoor Championships - Tulostietokanta European Athletic Association -sivustolla
- Tulokset Maik Richterin verkkosivuilla
- Tulokset Todor Krastevin verkkosivuilla
- Tulokset - miehet osoitteessa GBRathletics.com
- Tulokset - naiset osoitteessa GBRathletics.com