Yleisurheilun sisäkilpailut 1982
13. yleisurheilun sisätilojen EM | |
---|---|
kaupunki | Milano , Italia |
Stadion | Palazzo dello Sport |
avaaminen | 6. maaliskuuta 1982 |
Viimeinen päivä | 7. maaliskuuta 1982 |
aikajanalla | |
← Sisäuima-EM 1981 | Sisäurheilun EM-kisat 1983 → |
13. Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin maaliskuun 6. ja 7., 1982 toista kertaa vuodesta 1978 Milano ( Italia ). Paikka oli Palazzo dello Sport .
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marian Voronin | Pylväs | 6.61 |
2 | Valentin Atanasov | BUL | 6.62 |
3 | Bernard Petitbois | FRA | 6.66 |
4. päivä | Pierfrancesco Pavoni | ITA | 6.68 |
5 | Christian Haas | FRG | 6.69 |
6. | José Javier Arqués | ESP | 6.71 |
Finaali 6. maaliskuuta
200 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Erwin Skamrahl | FRG | 21.20 |
2 | Istvan Nagy | HUN | 21.41 |
3 | Michele Di Pace | ITA | 21.52 |
4. päivä | Ingo Froböse | FRG | 21.64 |
Finaali 7. maaliskuuta
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Pavel Konovalov | URS | 47.04 |
2 | Sándor Újhelyi | HUN | 47.14 |
3 | Benjamin González | ESP | 47,41 |
4. päivä | Željko Knapić | YUG | 47,46 |
Finaali 7. maaliskuuta
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Antonio Páez | ESP | 1: 48.02 |
2 | Klaus-Peter Nabein | FRG | 1: 48.31 |
3 | Colomán Trabado | ESP | 1: 48.35 |
4. päivä | Arno Körmeling | NED | 1: 48.46 |
5 | Hans-Joachim Mogalle | DDR | 1: 49,64 |
6. | Hans-Peter Ferner | FRG | 1: 50,62 |
Finaali 7. maaliskuuta
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | José Luis González | ESP | 3: 38,70 |
2 | José Manuel Abascal | ESP | 3: 38,91 |
3 | Antti Loikkanen | FIN | 3: 39,62 |
4. päivä | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 39,79 |
5 | Andreas Baranski | FRG | 3: 40,96 |
6. | Carlos Cabral | POR | 3: 41.24 |
Seitsemäs | Pierre Délèze | SUI | 3: 41.38 |
8. | Christos Papachristos | GRE | 3: 49.26 |
Finaali 7. maaliskuuta
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Patriz Ilg | FRG | 7: 53.50 |
2 | Alberto Cova | ITA | 7: 54.12 |
3 | Valery Abramov | URS | 7: 54,46 |
4. päivä | Robert Nemeth | AUT | 7: 57.72 |
5 | Francisco Sánchez | ESP | 7: 57.82 |
6. | Bruno Lafranchi | SUI | 8:00, 16 |
Seitsemäs | Hans-Jürgen Orthmann | FRG | 8: 00.53 |
8. | Peter Daenens | BEL | 8: 01.21 |
Finaali 7. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Alexandr Putschkov | URS | 7.73 |
2 | Plamen Krastew | BUL | 7.74 |
3 | Karl-Werner Dönges | FRG | 7.80 |
4. päivä | Axel Schaumann | FRG | 7.82 |
5 | Mark Holtom | GBR | 7.83 |
Juri Chervanyov | URS | DNF |
Finaali 7. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.34 |
2 | Janusz Trzepizur | Pylväs | 2.32 |
3 | Roland Dalhauser | SUI | 2.32 |
4. päivä | Gerd Nagel | FRG | 2.28 |
5 | Valery Sereda | URS | 2.22 |
6. | Carlo Thränhardt | FRG | 2.22 |
Seitsemäs | Roberto Cabrejas | ESP | 2.22 |
8. | Massimo Di Giorgio | ITA | 2.22 |
Finaali 6. maaliskuuta
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Spasov | URS | 5.70 |
2 | Konstantin Volkov | URS | 5.65 |
3 | Wladyslaw Kozakiewicz | Pylväs | 5.60 |
4. päivä | Alexandr Krupski | URS | 5.55 |
5 | Atanas Tarew | BUL | 5.55 |
6. | Jean-Michel Bellot | FRA | 5.40 |
Seitsemäs | Mauro Barella | ITA | 5.40 |
8. | Miro Zalar | SWE | 5.40 |
Finaali 7. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Henry Lauterbach | DDR | 7.86 |
2 | Rolf Bernhard | SUI | 7.83 |
3 | Giovanni Evangelisti | ITA | 7.83 |
4. päivä | Jan Leitner | TCH | 7.82 |
5 | László Szalma | HUN | 7.78 |
6. | Marco Piochi | ITA | 7.76 |
Seitsemäs | Ronald Desruelles | BEL | 7.75 |
8. | Atanas Chochev | BUL | 7.64 |
Finaali 7. maaliskuuta
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Béla Bakosi | HUN | 17.13 |
2 | Gennadi Valyukevich | URS | 16.87 |
3 | Mykola Mussiyenko | URS | 16.82 |
4. päivä | Aston Moore | GBR | 16.74 |
5 | Dimitrios Michas | GRE | 16.52 |
6. | Janoš Hegediš | YUG | 16.42 |
Seitsemäs | Vladimir Tšernikov | URS | 16.32 |
8. | Roberto Mazzucato | ITA | 16.31 |
Finaali 6. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Milic | YUG | 20.45 |
2 | Remigius Machura | TCH | 20.07 |
3 | Jovan Lazarevic | YUG | 19.65 |
4. päivä | Vladimir Kisselev | URS | 19.55 |
5 | Alessandro Andrei | ITA | 19.45 |
6. | Marco Montelatici | ITA | 18.99 |
Seitsemäs | Udo Gelhausen | FRG | 18.92 |
8. | Yves Brouzet | FRA | 18.54 |
Finaali 7. maaliskuuta
5000 m kävely (esittelykilpailu)
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Maurizio Damilano | ITA | 19: 40.28 |
2 | Carlo Mattioli | ITA | 20: 06.91 |
3 | Martin Toporek | AUT | 20: 19.47 |
4. päivä | Alessandro Pezzatini | ITA | 20: 27.68 |
5 | Steve Barry | GBR | 20: 37.47 |
6. | Christos Karageorgos | GRE | 21:00, 69 |
Finaali 7. maaliskuuta
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | DDR | 7.11 |
2 | Sofka Popova | BUL | 7.19 |
3 | Wendy Hoyte | GBR | 7.27 |
4. päivä | Lyudmila Kondratyeva | URS | 7.31 |
5 | Marie-Christine Cazier | FRA | 7.35 |
6. | Helinä Laihorinne | FIN | 7.36 |
Finaali 7. maaliskuuta
200 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Gesine Walther | DDR | 22.80 |
2 | Jelena Keltschewskaja | URS | 23.35 |
3 | Heidi-Elke Gaugel | FRG | 23.39 |
4. päivä | Els Vader | NED | 23.87 |
Finaali 7. maaliskuuta
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jarmila Kratochvílová | TCH | 49,59 |
2 | Dagmar Rübsam | DDR | 51.18 |
3 | Gaby Bussmann | FRG | 51,57 |
4. päivä | Taťána Kocembová | TCH | 51,62 |
Finaali 7. maaliskuuta
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Doina Melinte | ROU | 2: 00.39 |
2 | Martina Steuk | DDR | 2: 01.07 |
3 | Jolanta Januchta | Pylväs | 2: 01.24 |
4. päivä | Bernadette Louis | FRA | 2: 03.12 |
5 | Simone Büngener | FRG | 2: 03.78 |
6. | Nikolina Shtereva | BUL | 2: 04.21 |
Finaali 7. maaliskuuta
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Gabriella Dorio | ITA | 4: 04.01 |
2 | Brigitte Kraus | FRG | 4: 04.22 |
3 | Beate Liebich | DDR | 4: 06.70 |
4. päivä | Wessela Jazinska | BUL | 4: 11.75 |
5 | Nadezhda Ralldugina | URS | 4: 12.66 |
6. | Natalia Boborova | URS | 4: 14.28 |
Seitsemäs | Elise Wattendorf | SUI | 4: 20.04 |
8. | Rossella Gramola | ITA | 4: 20.79 |
Finaali 7. maaliskuuta
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Agnese Possamai | ITA | 8: 53.77 |
2 | Maricica Puică | ROU | 8: 54,26 |
3 | Paula Fudge | GBR | 8: 56,96 |
4. päivä | Vera Michallek | FRG | 9: 03.27 |
5 | Nadia Dandolo | ITA | 9: 03.59 |
6. | Margherita Gargano | ITA | 9: 03.62 |
Seitsemäs | Natalia Boborova | URS | 9: 09.80 |
8. | Aurora Cunha | POR | 9: 12.86 |
Finaali 6. maaliskuuta
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Kerstin poika | DDR | 7.89 |
2 | Bettine Gärtz | DDR | 8.00 |
3 | Jordanka Donkova | BUL | 8.03 |
4. päivä | Natalia Petrova | URS | 8.16 |
5 | Grażyna Rabsztyn | Pylväs | 8.21 |
6. | Maria Merciuc | URS | 8.64 |
Finaali 6. maaliskuuta
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulrike Meyfarth | FRG | 1.99 |
2 | Andrea Bienias | DDR | 1.99 |
3 | Katalin Sterk | HUN | 1.99 |
4. päivä | Kerstin Dedner | DDR | 1.94 |
5 | Diana Elliott | GBR | 1.94 |
6. | Tamara Bykowa | URS | 1.91 |
Seitsemäs | Andrea Breder | FRG | 1.91 |
8. | Elżbieta Krawczuk | Pylväs | 1.88 |
Finaali 7. maaliskuuta
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Sabine Everts | FRG | 6.70 |
2 | Karin Hänel | FRG | 6.54 |
3 | Vali Ionescu | ROU | 6.52 |
4. päivä | Svetlana Wanyushina | URS | 6.43 |
5 | Heike Daute | DDR | 6.33 |
6. | Dorthe A.Rasmussen | THE | 6.24 |
Seitsemäs | Patrizia Paulotto | ITA | 6.12 |
Finaali 6. maaliskuuta
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Vershinia Veselinova | BUL | 20.19 |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 19.24 |
3 | Natalia Lisovskaja | URS | 18.50 |
4. päivä | Soultana Saroudi | GRE | 17.52 |
5 | Simone Créantor | FRA | 16.79 |
6. | Léone Bertimon | FRA | 16.33 |
Seitsemäs | Birgit Petsch | FRG | 16.31 |
Finaali 6. maaliskuuta
nettilinkit
- European Indoor Championships - Tulostietokanta European Athletic Association -sivustolla
- Tulokset Maik Richterin verkkosivuilla
- Tulokset Todor Krastevin verkkosivuilla