Yleisurheilun sisäkilpailut 1987
18. yleisurheilun sisätilojen EM | |
---|---|
kaupunki | Liévin , Ranska |
Stadion | Stade Couvert Régional |
avaaminen | 21. helmikuuta 1987 |
Viimeinen päivä | 22. helmikuuta 1987 |
aikajanalla | |
← Sisäurheilun EM-kisat 1986 | Sisä-EM-kisat 1988 → |
18. Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin 21-22 02, 1987 on Staden Couvert régional vuonna Liévin . Ranska isännöi tapahtumaa kolmannen kerran vuosien 1972 ja 1981 jälkeen.
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marian Voronin | Pylväs | 6.51 |
2 | Pierfrancesco Pavoni | ITA | 6.58 |
3 | Antonio Ullo | ITA | 6.61 |
Neljäs | František Ptáčník | TCH | 6.61 |
5 | Valentin Atanasov | BUL | 6.62 |
6. | Antoine Richard | FRA | 6.63 |
200 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Bruno Marie-Rose | FRA | 20.36 |
2 | Vladimir Krylov | URS | 20.53 |
3 | John Regis | GBR | 20.54 |
Neljäs | Gilles Quenéhervé | FRA | 20.83 |
5 | Erwin Skamrahl | FRG | 21.44 |
6. | Ronald Desruelles | BEL | 21.78 |
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Todd Bennett | GBR | 46,81 |
2 | Momchil Kharisanov | BUL | 46,89 |
3 | Paul Harmsworth | GBR | 46,92 |
Neljäs | Arjen Visserman | NED | 46,96 |
5 | Mark Henrich | FRG | 47,42 |
6. | Mauro Zuliani | ITA | 47,50 |
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Rob Druppers | NED | 1: 48.13 |
2 | Vladimir Graudyn | URS | 1: 49.14 |
3 | Ari Suhonen | FIN | 1: 49.56 |
Neljäs | Anatoly Millin | URS | 1: 50,24 |
5 | Jaap van Treijen | NED | 1: 51.03 |
6. | Tony Morrell | GBR | 1: 58.31 |
Seitsemäs | Gert Kilbert | SUI | 1: 59.08 |
8. | Colomán Trabado | ESP | 2: 14.16 |
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Han Kulker | NED | 3: 44,79 |
2 | Jens-Peter Herold | DDR | 3: 45.36 |
3 | Klaus-Peter Nabein | FRG | 3: 45.84 |
Neljäs | Igor Lotaryov | URS | 3: 46.11 |
5 | Hervé Phélippeau | FRA | 3: 46.14 |
6. | Andrés Vera | ESP | 3: 47.89 |
Seitsemäs | Luca Vandi | ITA | 3: 48.31 |
8. | Yvan Perré | FRA | 3: 48.54 |
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | José Luis González | ESP | 7: 52.28 |
2 | Dieter Baumann | FRG | 7: 53,93 |
3 | Pascal Thiébaut | FRA | 7: 54.03 |
Neljäs | Mark Rowland | GBR | 7: 54,64 |
5 | Mogens Guldberg | THE | 7: 56.10 |
6. | Bruno Levant | FRA | 7: 56.42 |
Seitsemäs | Franco Boffi | ITA | 7: 59.23 |
8. | Billy Dee | GBR | 8: 00.73 |
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Arto Bryggare | FIN | 7.59 |
2 | Colin Jackson | GBR | 7.63 |
3 | Nigel Walker | GBR | 7.65 |
Neljäs | Jonathan Ridgeon | GBR | 7.71 |
5 | György Bakos | HUN | 7.74 |
Jiří Hudec | TCH | DNF |
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Patrik Sjöberg | SWE | 2.38 |
2 | Carlo Thränhardt | FRG | 2.36 |
3 | Hennadij Avdjejenko | URS | 2.36 |
Neljäs | Ján Zvara | TCH | 2.33 |
5 | Roland Dalhauser | SUI | 2.30 |
6. | Andre Schneider-Laub | FRG | 2.27 |
Seitsemäs | Dalton Grant | GBR | 2.27 |
8. | Krzysztof Krawczyk | Pylväs | 2.24 |
Eugene-Cristian Popescu | ROU | 2.24 |
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Thierry Vigneron | FRA | 5.85 |
2 | Ferenc Salbert | FRA | 5.85 |
3 | Marian Kolasa | Pylväs | 5.80 |
Neljäs | Philippe Collet | FRA | 5.75 |
5 | Radion Gataullin | URS | 5.60 |
6. | Nikolay Nikolov | BUL | 5.60 |
Seitsemäs | Atanas Tarew | BUL | 5.60 |
8. | Asko Peltoniemi | FIN | 5.50 |
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Robert Emmijan | URS | 8.49 |
2 | Giovanni Evangelisti | ITA | 8.26 |
3 | Christian Thomas | FRG | 8.12 |
Neljäs | László Szalma | HUN | 8.07 |
5 | Norbert Brige | FRA | 8.05 |
6. | Jarmo Kärnä | FIN | 7.95 |
Seitsemäs | Ron Olut | DDR | 7.87 |
8. | Dimitrios Chatzopoulos | GRE | 7.85 |
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Serge Hélan | FRA | 17.15 |
2 | Christo Markow | BUL | 17.12 |
3 | Mykola Mussiyenko | URS | 17.00 |
Neljäs | Ján Cado | TCH | 16.96 |
5 | Vladimir Plekhanov | URS | 16.89 |
6. | Arne Holm | SWE | 16.76 |
Seitsemäs | Didier Falise | BEL | 16.33 |
8. | Georgi Pomaschki | BUL | 16.28 |
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulf Timmermann | DDR | 22.19 |
2 | Werner Günthör | SUI | 21.53 |
3 | Sergei Smirnov | URS | 20.97 |
Neljäs | Klaus Bodenmüller | AUT | 20.16 |
5 | Karsten ylpeys | FRG | 19.64 |
6. | Rolf Saalfrank | FRG | 19.41 |
Seitsemäs | Vladimir Milic | YUG | 19.30 |
8. | Georgi Todorov | BUL | 19.07 |
5000 m kävely
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Jozef Pribilinec | TCH | 19: 08.44 |
2 | Ronald Weigel | DDR | 19: 08.93 |
3 | Roman Mrázek | TCH | 19: 10.77 |
Neljäs | Sándor Urbanik | HUN | 19: 13.09 |
5 | Mikhail Shchennikov | URS | 19: 18.31 |
6. | Zdzisław Szlapkin | Pylväs | 19: 19.16 |
Seitsemäs | Jan Staaf | SWE | 19: 19.96 |
8. | Lyubomir Ivanov | BUL | 19: 38.85 |
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Nelli Cooman | NED | 7.01 |
2 | Anelija Nunewa | BUL | 7.06 |
3 | Marlies Goehr | DDR | 7.12 |
Neljäs | Els Vader | NED | 7.19 |
5 | Wendy Hoyte | GBR | 7.27 |
6. | Paula Dunn | GBR | 7.28 |
200 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Kirsten Emmelmann | DDR | 23.10 |
2 | Blanca Lacambra | ESP | 23.19 |
3 | Marie-Christine Cazier | FRA | 23.40 |
Neljäs | Daniela Ferrian | ITA | 23.57 |
5 | Maria Fernström | SWE | 24.50 |
6. | Sisko Markkanen | FIN | 24.55 |
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marija Pinigina | URS | 51,27 |
2 | Gisela Kinzel | FRG | 52,29 |
3 | Cristina Perez | ESP | 52,63 |
Neljäs | Helga Arendt | FRG | 52,64 |
5 | Judit Forgács | HUN | 52,87 |
6. | Marzena Wojdecka | Pylväs | 52,97 |
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Christine Wachtel | DDR | 1: 59.89 |
2 | Sigrun Wodars | DDR | 2: 00.50 |
3 | Lyubov Kirjukhina | URS | 2: 01.85 |
Neljäs | Gabriela Sedláková | TCH | 2: 02.24 |
5 | Montserrat Pujol | ESP | 2: 02.31 |
6. | Slobodanka Čolović | YUG | 2: 03.04 |
Seitsemäs | Janet Bell | GBR | 2: 05.92 |
8. | Ute Lix | FRG | 2: 09.14 |
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Sandra Gasser | SUI | 4: 08.76 |
2 | Svetlana Kitova | URS | 4: 09.01 |
3 | Ivana Walterová | TCH | 4: 09.99 |
Neljäs | Katrin Wühn | DDR | 4: 10.70 |
5 | Nikolina Shtereva | BUL | 4: 14.92 |
6. | Uta Eckhardt | FRG | 4: 17.79 |
Seitsemäs | Nathalie Froget | FRA | 4: 18.56 |
8. | Christine Hanon | FRA | 4: 21,89 |
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Yvonne Murray | GBR | 8: 46.06 |
2 | Elly van Hulst | NED | 8: 51.40 |
3 | Brigitte Kraus | FRG | 8: 53.01 |
Neljäs | Vera Michallek | FRG | 8: 55.58 |
5 | Christina May | FRG | 8: 56,98 |
6. | Ingrid Delagrange | BEL | 9: 11.38 |
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jordanka Donkova | BUL | 7.79 |
2 | Gloria Uibel | DDR | 7.89 |
3 | Ginka Sagortschewa | BUL | 7.92 |
Neljäs | Anne Piquereau | FRA | 8.05 |
5 | Lesley Ann Skeete | GBR | 8.07 |
6. | Marjan Olijslager | NED | 8.09 |
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Stefka Kostadinova | BUL | 1.97 |
2 | Tamara Bykowa | URS | 1.94 |
3 | Susanne Beyer | DDR | 1.91 |
Elżbieta Trylińska | Pylväs | 1.91 | |
5 | Heike Redetzky | FRG | 1.91 |
6. | Janet Boyle | GBR | 1.91 |
Seitsemäs | Danuta Bułkowska | Pylväs | 1.88 |
Emilija Dragiewa | BUL | 1.88 | |
Katalin Sterk | HUN | 1.88 |
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Drechsler | DDR | 7.12 |
2 | Galina Chistjakova | URS | 6.89 |
3 | Elena Belevskaja | URS | 6.76 |
Neljäs | Edine van Heezik | NED | 6.63 |
5 | Agata Karczmarek | Pylväs | 6.57 |
6. | Antonella Capriotti | ITA | 6.45 |
Seitsemäs | Monika Hirsch | FRG | 6.43 |
8. | Nadine Debois | FRA | 6.28 |
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Natalia Achrimenko | URS | 20.84 |
2 | Heidi Krieger | DDR | 20.02 |
3 | Heike Hartwig | DDR | 20.00 |
Neljäs | Iris Plotzitzka | FRG | 18.93 |
5 | Stephanie Storp | FRG | 18.55 |
6. | Judy Oakes | GBR | 18.14 |
Seitsemäs | Myrtle Augee | GBR | 17.67 |
8. | Ursula Staeheli | SUI | 17.67 |
3000 m kävely
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Natallja Dmitratschenka | URS | 12: 57.99 |
2 | Giuliana Salce | ITA | 12: 59.11 |
3 | Monica Gunnarsson | SWE | 13: 06.46 |
Neljäs | Dana Vavřačová | TCH | 13: 07.47 |
5 | Emilia Cano | ESP | 13: 23.96 |
6. | Suzanne Griesbach | FRA | 13: 26.52 |
Seitsemäs | Teresa Palacios | ESP | 13: 40.39 |
8. | Barbara Kollorz | FRG | 13: 41.02 |
Mitalipöytä
Mitalitaulukon finaali 24 päätöksen jälkeen | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | maa | kulta- | hopea | pronssi | kaikki yhteensä |
1 | Saksan demokraattinen tasavalta | Neljäs | 5 | Neljäs | 13. päivä |
1 | Neuvostoliitto | Neljäs | 5 | Neljäs | 13. päivä |
3 | Ranska | 3 | 1 | 2 | 6. |
Neljäs | Alankomaat | 3 | 1 | - | Neljäs |
5 | Bulgaria | 2 | 3 | 1 | 6. |
6. | Yhdistynyt kuningaskunta | 2 | 1 | 2 | 5 |
Seitsemäs | Espanja | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Sveitsi | 1 | 1 | - | 2 |
9 | Tšekkoslovakia | 1 | - | 3 | Neljäs |
10 | Puola | 1 | - | 2 | 3 |
11 | Suomi | 1 | - | 1 | 2 |
11 | Ruotsi | 1 | - | 1 | 2 |
13. päivä | Saksa | - | 3 | 3 | 6. |
14. päivä | Italia | - | 3 | 1 | Neljäs |
nettilinkit
- European Indoor Championships - Tulostietokanta European Athletic Association -sivustolla
- Tulokset Maik Richterin verkkosivuilla