Yleisurheilun sisäkilpailut 2005
28. sisätilojen yleisurheilun EM | |
---|---|
Palacio de Deportes vuonna 2011 | |
kaupunki | Madrid , Espanja |
Stadion | Palacio de Deportes |
avaaminen | 4. maaliskuuta 2005 |
Viimeinen päivä | 6. maaliskuuta 2005 |
aikajanalla | |
← Sisäurheilun EM-kisat 2002 | Sisäurheilun EM-kisat 2007 → |
28. Euroopan Indoor yleisurheilun pidettiin 04-06 03 2005 vuonna Palacio de Deportes Espanjan pääkaupungin Madridin . Espanja isännöi kolmannen kerran vuosien 1977 ja 1986 jälkeen. Tapahtuma tapahtui toisen kerran Palacio de Deportesissa.
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jason puutarhuri | GBR | 6.55 |
2 | Ronald Pognon | FRA | 6.62 |
3 | Kostyantyn Vasyukov | UKR | 6.62 |
4. päivä | Andrei Yepishin | RUS | 6.65 |
5 | Simone Collio | ITA | 6.66 |
6. | Łukasz Chyła | Pylväs | 6.66 |
Seitsemäs | Tim Goebel | GER | 6.63 |
Mark Lewis-Francis | GBR | DQ |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 20.00
200 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Tobias Unger | GER | 20.53 EI |
2 | Chris Lambert | GBR | 20,69 |
3 | Marcin Urbaś | Pylväs | 21.04 |
4. päivä | Guus Hoogmoed | NED | 21.12 |
5 | Dmytro Glushchenko | UKR | 21.25 |
Tim Abeyie | GBR | DNS |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta 16.45
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | David Gillick | IRL | 46.30 |
2 | David Canal | ESP | 46,64 |
3 | Sebastian Gatzka | GER | 46,88 |
4. päivä | Dmitri Forschew | RUS | 47,37 |
5 | Volodymyr Demchenko | UKR | 47,39 |
6. | Dale Garland | GBR | 47,59 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta 19.30
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Dmitry Bogdanov | RUS | 1: 48.61 |
2 | Antonio Manuel Reina | ESP | 1: 48,76 |
3 | Juan de Dios Jurado | ESP | 1: 49.11 |
4. päivä | James McIlroy | GBR | 1: 49.33 |
5 | Arnoud Okken | NED | 1: 49,77 |
6. | Antoine Martiak | FRA | 1: 51.11 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta 17.45
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Ivan Heschko | UKR | 3: 36,70 CR |
2 | Juan Carlos Higuero | ESP | 3: 37,98 |
3 | Reyes Estévez | ESP | 3: 38.90 |
4. päivä | Arturo Casado | ESP | 3: 38,94 |
5 | Joeri Jansen | BEL | 3: 40.12 |
6. | James Thie | GBR | 3: 40,76 |
Seitsemäs | Wolfram Müller | GER | 3: 46.35 |
8. | Sébastien Cosson | FRA | 3: 48.71 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 19.15
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Alistair Ian Cragg | IRL | 7: 46.32 |
2 | John Mayock | GBR | 7: 51.46 |
3 | Reyes Estévez | ESP | 7: 51.65 |
4. päivä | Günther Weidlinger | AUT | 7: 52.35 |
5 | Pavel Šapovalov | RUS | 7: 53,95 |
6. | Mo Farah | GBR | 7: 54.08 |
Seitsemäs | Mokhtar Benhari | FRA | 7: 57.27 |
8. | Martin Pröll | AUT | 7: 57.37 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 20.15
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Ladji Doucouré | FRA | 7.50 |
2 | Felipe Vivancos | ESP | 7.61 |
3 | Robert Kronberg | SWE | 7.65 |
4. päivä | Philip Nossmy | SWE | 7.65 |
5 | Thomas Blaschek | GER | 7.68 |
Sébastien Denis | FRA | DQ | |
Elmar Lichtenegger | AUT | DQ | |
Staņislavs Olijars | LAT | DQ |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 18.15
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Ranska |
Richard Maunier Remi Wallard Brice -paneeli Marc Racquil |
3: 07.90 |
2 | Yhdistynyt kuningaskunta |
Dale Garland Daniel Cossins Richard Davenport Gareth Warburton |
3: 09.53 |
3 | Venäjä |
Andrei Polukejew Alexandr Ussow Dmitri Forschew Alexandr Borschtschenko |
3: 09.63 |
4. päivä | Saksa |
Florian Seitz Sebastian Gatzka Christian Duma Henning Hackelbusch |
3: 10.14 |
5 | Espanja |
David Canal Santiago Ezquerro Luis Flores Alberto Montero |
3: 11.72 |
Puola |
Piotr Rysiukiewicz Robert Maćkowiak Piotr Klimczak Marcin Marciniszyn |
DQ |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 19.00
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Stefan Holm | SWE | 2.40 CR |
2 | Jaroslav Rybakov | RUS | 2,38 EI |
3 | Pavel Fomenko | RUS | 2.32 |
4. päivä | Jaroslav Bába | CZE | 2.30 |
5 | Dragutin Topić | SCG | 2.30 |
6. | Andrea Bettinelli | ITA | 2.30 |
Seitsemäs | Svatoslav sävy | CZE | 2.27 |
8. | Andrei Tereschin | RUS | 2.24 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta 17.35.
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Igor Pavlov | RUS | 5,90 WL, CR |
2 | Denys Yurchenko | UKR | 5.85 |
3 | Tim Lobinger | GER | 5.80 |
4. päivä | Bjorn Otto | GER | 5.70 |
5 | Fabian Schulze | GER | 5.70 |
6. | Jean Galfione | FRA | 5.60 |
Seitsemäs | Artem Kupzow | RUS | 5.60 |
8. | Alhaji Jeng | SWE | 5.60 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 17.30
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Joan Lino Martínez | ESP | 8,37 WL |
2 | Bogdan Țăruş | ROU | 8.14 |
3 | Volodymyr Syuskov | UKR | 7.99 |
4. päivä | Tommi Evilä | FIN | 7.97 |
5 | Gaspar Araújo | POR | 7.87 |
6. | Ivan Pucelj | CRO | 7.84 |
Seitsemäs | Nils Winter | GER | 7.80 |
Louis Tsatoumas | GRE | NM |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 18.05
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Igor Spasovchodsky | RUS | 17.20 |
2 | Mykola Savolainen | UKR | 17.01 |
3 | Alexandr Petrenko | RUS | 16.98 |
4. päivä | Nathan Douglas | GBR | 16.89 |
5 | Momchil Karailiev | BUL | 17.14 |
6. | Jacek Kazimierowski | Pylväs | 16.26 |
Seitsemäs | Péter Tölgyesi | HUN | 16.17 |
8. | Michael Velter | BEL | 15.91 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta 17.05.
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Joachim Olsen | THE | 21.19 |
2 | Rutger Smith | NED | 20.79 EI |
3 | Manuel Martínez | ESP | 20.51 |
4. päivä | Ville Tiisanoja | FIN | 20.36 |
5 | Gheorghe Guşet | ROU | 20.25 |
6. | Mikuláš Konopka | SVK | 19.95 |
Seitsemäs | Ivan Juškov | RUS | 19.69 |
8. | Pavel Sofjin | RUS | 19.51 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 19.10
Seitsenkilpailu
paikka | urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Roman Šebrle | CZE | 6332 WL |
2 | Alexandr Pogorelow | RUS | 6111 |
3 | Roland Schwarzl | AUT | 6064 EI |
4. päivä | Chiel Warners | NED | 6055 |
5 | Attila Zsivóczky | HUN | 6024 |
6. | Aleksei Drozdov | RUS | 5939 |
Seitsemäs | Laurent Hernu | FRA | 5875 |
8. | Eugene Martineau | NED | 5766 |
Päivämäärä: 5-6. Maaliskuu
Seitsemänkilpailu koostuu 60 metrin juoksusta, kaukahyppystä, palloputkesta, korkeushypystä, 60 metrin aitajuoksusta, keppi- ja 1000 metrin juoksusta.
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Kim Gevaert | BEL | 7.16 |
2 | Georgia Kokloni | GRE | 7.18 |
3 | Maria Karastamati | GRE | 7.25 |
4. päivä | Maria Bolikova | RUS | 7.29 |
5 | Larissa Kruglowa | RUS | 7.32 |
6. | Marion Wagner | GER | 7.32 |
Seitsemäs | Alena Neumjarschyzkaja | BLR | 7.41 |
8. | Heidi Hannula | FIN | 7.44 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 19.45
200 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Ivet Lalowa | BUL | 22,91 EI |
2 | Karin Mayr-Krifka | AUT | 22.94 |
3 | Jacqueline Poelman | NED | 23.42 |
4. päivä | Anna Pacholak | Pylväs | 23.55 |
5 | Ekaterina Kondratyeva | RUS | 23.57 |
6. | Fabé Dia | FRA | 24.23 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta 16.30
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Pospelova | RUS | 50,41 WL |
2 | Svyatlana Usovich | BLR | 50,55 EI |
3 | Irina Rossichina | RUS | 52.05 |
4. päivä | Ilona Ussowitsch | BLR | 52.06 |
5 | Natalija Pyhyda | UKR | 52,63 |
6. | Monika Bejnar | Pylväs | 52,63 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 19.15
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Larissa Zhao | RUS | 1: 59,97 |
2 | Mayte Martínez | ESP | 2: 00.52 |
3 | Natalia Zyganova | RUS | 2: 01.62 |
4. päivä | Irina Waschenzewa | RUS | 2: 01.84 |
5 | Monika Gradzki | GER | 2: 02.53 |
6. | Claudia Gesell | GER | 2: 04.06 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 17.20
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Elena Iagăr | ROU | 4: 03.09 WL |
2 | Corina Dumbrăvean | ROU | 4: 05.88 |
3 | Hind Dehiba Chahyd | FRA | 4: 07.20 |
4. päivä | Helen Clitheroe | GBR | 4: 07.54 |
5 | Alesja Turawa | BLR | 4: 08.81 |
6. | Antje Möldner | GER | 4: 10.83 |
Seitsemäs | Nuria Fernández | ESP | 4: 12.04 |
8. | Anna Alminova | RUS | 4: 13.89 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 19.00
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Lidia Chojecka | Pylväs | 8: 43,76 |
2 | Susanne Pumper | AUT | 8: 47.74 |
3 | Sabrina Mockenhaupt | GER | 8: 47.76 |
4. päivä | Silvia Weissteiner | ITA | 8: 56.27 |
5 | Lilia Shobuchova | RUS | 8: 57.79 |
6. | Krisztina Papp | HUN | 9: 09.54 |
Seitsemäs | Maria Martins | FRA | 9: 10.08 |
8. | Tetiana Holovchenko | UKR | 9: 10.09 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 17.30
Hopea meni Tezeta Desalegn-Dengersalle Turkista saaden uuden kansallisen ennätyksen (8: 46.65 min). Mutta myöhemmin hänet hylättiin dopingista.
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Susanna Kallur | SWE | 7,80 WL, EI |
2 | Jenny Kallur | SWE | 7.99 |
3 | Kirsten Bolm | GER | 8.00 |
4. päivä | Glory Alozie | ESP | 8.00 |
5 | Irina Ševtšenko | RUS | 8.02 |
6. | Patricia Girard | FRA | 8.04 |
Seitsemäs | Nadine Hentschke | GER | 8.07 |
8. | Diane Allahgreen | GBR | 8.15 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 18.00
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Venäjä |
Tatiana Levina Julija Pechonkina Irina Rossichina Svetlana Pospelowa |
3: 28.00 CR |
2 | Puola |
Anna Pacholak Monika Bejnar Marta Chrust-Rozej Małgorzata Pskit |
3: 29.37 |
3 | Yhdistynyt kuningaskunta |
Melanie Purkiss, Donna Fraser, Catherine Murphy Lee McConnell |
3: 29.81 |
4. päivä | Ukraina |
Antonina Jefremowa oksana Ilyushkina Lilija Piljugina Natalija Pyhyda |
3: 31,67 |
5 | Espanja |
Cora Olivero Laia Forcadell Miriam Bravo Belén Recio |
3: 39,73 |
6. | Kreikka |
Anna Moisiadou Eleftheria Papadopoulou Maria Papadopoulou Eleni Filandra |
3: 48.42 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 18.35
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Anna Chicherova | RUS | 2,01 WL |
2 | Ruth Beitia | ESP | 1.99 |
3 | Wenelina Wenewa | BUL | 1.97 |
4. päivä | Marta Mendía | ESP | 1.95 |
5 | Tatjana Kivimägi | RUS | 1.92 |
6. | Ekaterina Alexandrowa | RUS | 1.92 |
Seitsemäs | Iva Straková | CZE | 1.89 |
8. | Emma Green | SWE | 1.89 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 18.20
Seiväshyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Elena Isinbayeva | RUS | 4.90 WR |
2 | Anna Rogowska | Pylväs | 4,75 EI |
3 | Monika Pyrek | Pylväs | 4.70 |
4. päivä | Carolin Hingst | GER | 4.65 |
5 | Tatiana Polnova | RUS | 4.60 |
6. | Pavla Hamáčková | CZE | 4.55 |
Seitsemäs | Natalia Belinskaja | RUS | 4.45 |
8. | Tanja Stefanowa | BUL | 4.35 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta kello 16.50
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Naide Gomes | POR | 6.70 EI |
2 | Stiliani Pilatou | GRE | 6.64 |
3 | Adina Anton | ROU | 6.59 |
Bianca Kappler | GER | 6.53 | |
5 | Ineta Radēviča | LAT | 6.58 |
6. | Lyudmila Kolchanova | RUS | 6.56 |
Seitsemäs | Alina Militaru | ROU | 6.53 |
8. | Anastassija Ilyina | RUS | 6.52 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 18.50
Kolmiloikka
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktoria Gurova | RUS | 14,74 WL |
2 | Magdelín Martínez | ITA | 14.54 |
3 | Carlota Castrejana | ESP | 14.45 EI |
4. päivä | Šárka Kašpárková | CZE | 14.34 |
5 | Adelina Gavrilă | ROU | 14.33 |
6. | Natallja Safronawa | BLR | 14.31 |
Seitsemäs | Elena Oleinikova | RUS | 14.07 |
8. | Simona La Mantia | ITA | 14.06 |
Päivämäärä: 6. maaliskuuta klo 16.35
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadsey Astaptchuk | BLR | 19.37 WL |
2 | Krystyna Zabawska | Pylväs | 18.96 |
3 | Olga Ryabinkina | RUS | 18.83 |
4. päivä | Petra Lammert | GER | 18.69 |
5 | Lieja Tunks | NED | 17,76 |
6. | Assunta Legnante | ITA | 17,76 |
Seitsemäs | Olga Ivanova | RUS | 17.73 |
8. | Nadine Beckel | GER | 17.64 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta 17.15
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Carolina Klüft | SWE | 4948 CR |
2 | Kelly Sotherton | GBR | 4733 EI |
3 | Natalia Dobrynska | UKR | 4667 |
4. päivä | Karin Ruckstuhl | NED | 4605 |
5 | Sonja Kesselschläger | GER | 4587 |
6. | Marie Collonvillé | FRA | 4538 |
Seitsemäs | Wera Jepimaschka | BLR | 4398 |
8. | Karolina Tymińska | Pylväs | 4374 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta
Viisikilpailu koostuu 60 metrin aitajuoksusta, korkeushyppystä, palloputkesta, kaukahypystä ja 800 metrin juoksusta.
Mitalipöytä
Mitalitaulukon finaali 28 päätöksen jälkeen | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | maa | kulta- | hopea | pronssi | kaikki yhteensä |
1 | Venäjä | 9 | 2 | 6. | 17 |
2 | Ruotsi | 3 | 1 | 1 | 5 |
3 | Ranska | 2 | 1 | 1 | 4. päivä |
4. päivä | Irlanti | 2 | - | - | 2 |
5 | Espanja | 1 | 6. | 5 | 12 |
6. | Yhdistynyt kuningaskunta | 1 | 4. päivä | 1 | 6. |
Seitsemäs | Puola | 1 | 3 | 2 | 6. |
8. | Ukraina | 1 | 2 | 3 | 6. |
9 | Romania | 1 | 2 | 1 | 4. päivä |
10 | Valko-Venäjä | 1 | 1 | - | 2 |
11 | Saksa | 1 | - | 5 | 6. |
12 | Bulgaria | 1 | - | 1 | 2 |
13 | Belgia | 1 | - | - | 1 |
13 | Tanska | 1 | - | - | 1 |
13 | Portugali | 1 | - | - | 1 |
13 | Tšekin tasavalta | 1 | - | - | 1 |
17 | Kreikka | - | 2 | 1 | 3 |
17 | Itävalta | - | 2 | 1 | 3 |
19. päivä | Alankomaat | - | 1 | 1 | 2 |
20. päivä | Italia | - | 1 | - | 1 |
Lyhenteet
- CR: Euroopan sisätilojen mestaruusennätys
- DNS: ei käynnistynyt
- DQ: hylätty
- NM: ei kelvollinen yritys
- NR: kansallinen ennätys
- PB: henkilökohtainen paras
- SB: henkilökohtainen kausi paras
- WL: maailman paras vuosi
- WR: maailmanennätys
nettilinkit
- Vuoden 2005 yleisurheilun sisäkilpailut Euroopan yleisurheiluliiton verkkosivustolla
Alaviitteet
- ↑ Christian Fuchs: Sabrina Mockenhaupt saa pronssin , www.leichtathletik.de 16. huhtikuuta 2006
- ↑ Bianca Kapplerin viimeinen hyppy mitattiin 6,96 metriin. Ilmeisesti tapahtui mittausvirhe, joten tuomaristo peruutti yrityksen pitkän neuvottelun jälkeen. Koska Kapplerin todellinen etäisyys olisi todennäköisesti riittänyt voittamaan mitalin tällä hyppyllä, hänelle myönnettiin toinen pronssimitali tässä kilpailussa.