Yleisurheilun sisäkilpailut 2007
29. yleisurheilun Euroopan mestaruuskilpailut | |
---|---|
National Indoor Arena vuonna 2005 | |
kaupunki | Birmingham , Iso-Britannia |
Stadion | Kansallinen sisätilojen areena |
avaaminen | 2. maaliskuuta 2007 |
Viimeinen päivä | 4. maaliskuuta 2007 |
aikajanalla | |
← Sisäuima-EM 2005 | Sisäurheilun EM-kisat 2009 → |
29. Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin 02-04 03 2007 vuonna National Indoor Arena in Birmingham .
Miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jason puutarhuri | GBR | 6,51 rkl |
2 | Craig Pickering | GBR | 6.59 |
3 | Ronald Pognon | FRA | 6.60 |
4. päivä | Matic Osovnikar | SLO | 6.63 |
5 | Mikhail Jegorichev | RUS | 6.65 |
6. | Fabio Cerutti | ITA | 6.65 |
Seitsemäs | Paul Hession | IRL | 6.68 |
Ryan Scott | GBR | DQ |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 16.20
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | David Gillick | IRL | 45,52 NR, EL |
2 | Bastian Swillims | GER | 45,62 |
3 | Robert Tobin | GBR | 46.15 |
4. päivä | Johan Wissman | SWE | 46.17 |
5 | Andrea Barberi | ITA | 46,47 |
6. | Clemens Zeller | AUT | 46,64 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta klo 16.20
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Arnoud Okken | NED | 1: 47,92 |
2 | Miguel Quesada | ESP | 1: 47,96 |
3 | Maurizio Bobbato | ITA | 1: 48,71 |
4. päivä | Luis Alberto Marco | ESP | 1: 48,71 |
5 | Mattias Claesson | SWE | 1: 48,72 |
6. | Dávid Takács | HUN | 1: 49.28 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 15.10
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Juan Carlos Higuero | ESP | 3: 44,41 |
2 | Sergio Gallardo | ESP | 3: 44,51 |
3 | Arturo Casado | ESP | 3: 44,73 |
4. päivä | Abdelkader Bakhtache | FRA | 3: 45.54 |
5 | Barnabás Bene | HUN | 3: 45.58 |
6. | Mounir Yemmouni | FRA | 3: 46.11 |
Seitsemäs | Joeri Jansen | BEL | 3: 46,82 |
8. | James Thie | GBR | 3: 47.00 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 15.50
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Cosimo Caliandro | ITA | 8: 02.44 |
2 | Bouabdellah Tahri | FRA | 8: 02.85 |
3 | Jesús España | ESP | 8: 02.91 |
4. päivä | Halil Akkas | OVI | 8: 03.14 |
5 | Mo Farah | GBR | 8: 03.50 |
6. | Alistair Ian Cragg | IRL | 8: 03.70 |
Seitsemäs | Günther Weidlinger | AUT | 8: 04.19 |
8. | Erik Sjöqvist | SWE | 8: 07.44 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 15.40
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Gregory Sedoc | NED | 7.63 |
2 | Marcel van der Westen | NED | 7.64 |
3 | Jackson Quiñónez | ESP | 7.65 |
4. päivä | Andrew Turner | GBR | 7.67 |
5 | Serhiy Demydyuk | UKR | 7.68 |
6. | Allan Scott | GBR | 7.71 |
Seitsemäs | Robert Kronberg | SWE | 7.71 |
8. | Maksim Lynscha | BLR | 8.04 |
Päivämäärä: 2.3. Klo 18.30
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Yhdistynyt kuningaskunta |
Robert Tobin Dale Garland Philip Taylor Steven Taylor |
3: 07.04 |
2 | Venäjä |
Ivan Busolin Wladislaw Frolow Maxim Dyldin Artjom Sergejenkow |
3: 08.10 |
3 | Puola |
Piotr Kędzia Marcin Marciniszyn Łukasz Pryga Piotr Klimczak |
3: 08.14 |
4. päivä | Ranska |
Yannick Fonsat Richard Maunier Yoann Décimus Fadil Bellaabouss |
3: 10.15 |
5 | Romania |
Vasile Boboş Cătălin Cîmpeanu Bogdan Vîlcu Ioan Vieru |
3: 10,75 EI |
Saksa |
Ingo Schultz Florian Seitz Simon Kirch Bastian Swillims |
DQ |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 16.45.
Saksan viestijoukkue voitti kilpailun alun perin 3: 06.26 minuutissa. Hänet kuitenkin hylättiin Venäjän federaation protestin jälkeen. Viimeinen juoksija Bastian Swillims oli laittomasti estänyt venäläistä vastustajaaan Artjom Sergejenkowia.
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Stefan Holm | SWE | 2.34 |
2 | Linus Thornblad | SWE | 2.32 |
3 | Martyn Bernard | GBR | 2.29 |
4. päivä | Tomáš Janků | CZE | 2.25 |
5 | Aleksander Walerianczyk | Pylväs | 2.20 |
5 | Andrea Bettinelli | ITA | 2.20 |
Seitsemäs | Andrei Tereschin | RUS | 2.20 |
8. | Oskari Frösén | FIN | 2.15 |
8. | Niki Palli | ISR | 2.15 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 14.00
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Danny Ecker | GER | 5.71 |
2 | Denys Yurchenko | UKR | 5.71 |
3 | Bjorn Otto | GER | 5.71 |
4. päivä | Oleksandr Kortschmid | UKR | 5.51 |
5 | Tim Lobinger | GER | 5.51 |
6. | Dmitri Starodubtsev | RUS | 5.60 |
6. | Jérôme Clavier | FRA | 5.41 |
6. | Kylpylät Buchalow | BUL | 5.41 |
Päivämäärä: 5. maaliskuuta klo 17.30
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Andrew Howe | ITA | 8.30 NR, EL |
2 | Louis Tsatoumas | GRE | 8.02 |
3 | Salim Sdiri | FRA | 8.00 |
4. päivä | Kafétien Gomis | FRA | 7.93 |
5 | Christopher Tomlinson | GBR | 7.89 |
6. | Marcin Starzak | Pylväs | 7.88 |
Seitsemäs | Nils Winter | GER | 7.88 |
Oleksandr Pazelja | UKR | NM |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 15.00
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Phillips Idowu | GBR | 17.56 WL, CR |
2 | Nathan Douglas | GBR | 17.47 |
3 | Alexandr Sergeev | RUS | 17.15 |
4. päivä | Mykola Savolainen | UKR | 16.98 |
5 | Nelson Évora | POR | 16.97 |
6. | Alexandr Petrenko | RUS | 16.96 |
Seitsemäs | Viktor Kuznyetsov | UKR | 16.92 |
8. | Jevgeni Plotnir | RUS | 16.85 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 13:35.
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Mikuláš Konopka | SVK | 21.57 NR, EL |
2 | Pavel Lyschyn | BLR | 20.82 |
3 | Joachim Olsen | THE | 20.55 |
4. päivä | Robert Häggblom | FIN | 20.26 |
5 | Conny Karlsson | FIN | 20.09 |
6. | Miran Vodovnik | SLO | 19.46 |
Seitsemäs | Gaëtan Bucki | FRA | 18.72 |
- | Andrei Michnewitsch | BLR | DOP |
Päivämäärä: 2. maaliskuuta kello 16.50
Kaikki Andrei Michnewitschin tulokset - tässä viides paikka - on peruttu elokuun 2005 jälkeen jatkuvan dopingin takia .
Seitsenkilpailu
paikka | urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Roman Šebrle | CZE | 6196 WL |
2 | Alexandr Pogorelow | RUS | 6127 |
3 | Andrei Krautschanka | BLR | 6090 |
4. päivä | Dennis Leyckes | GER | 5962 |
5 | Jacob Minah | GER | 5896 |
6. | Romain Barras | FRA | 5883 |
Seitsemäs | Rudy Bourguignon | FRA | 5737 |
8. | François Gourmet | BEL | 5721 |
Päivämäärä: 3.-4 Maaliskuu
Seitsemänkilpailu koostuu 60 metrin juoksusta, kaukahyppystä, palloputkesta, korkeushypystä, 60 metrin aitajuoksusta, keppi- ja 1000 metrin juoksusta.
Naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Kim Gevaert | BEL | 7.12 |
2 | Yevgenia Polyakova | RUS | 7.18 |
3 | Daria Onyśko | Pylväs | 7.20 |
4. päivä | Jeanette Kwakye | GBR | 7.20 |
5 | Tezjan Naimova | BUL | 7.22 |
6. | Ekaterini Thanou | GRE | 7.26 |
Seitsemäs | Susanna Kallur | SWE | 7.29 |
8. | Magdalena Christowa | BUL | 7.33 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 16.05
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Nicola Sanders | GBR | 50,02 WL, EI |
2 | Ilona Ussowitsch | BLR | 51,00 |
3 | Olesia Sykina | RUS | 51,69 |
4. päivä | Angela Moroșanu | ROU | 51,93 |
5 | Tatiana Weschkurowa | RUS | 51,96 |
6. | Grażyna Prokopek | Pylväs | 52,86 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 16.10.
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Oxana Sbroschek | RUS | 1: 59.23 |
2 | Tetiana Petlyuk | UKR | 1: 59.84 |
3 | Jolanda Čeplak | SLO | 2: 00.00 |
4. päivä | Marilyn Okoro | GBR | 2: 00.20 |
5 | Jennifer Meadows | GBR | 2: 00.25 |
6. | Brigita Langerholc | SLO | 2: 01.24 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 14.55.
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Lidia Chojecka | Pylväs | 4: 05.13 |
2 | Natalia Panteleeva | RUS | 4: 06.04 |
3 | Olesya Chumakova | RUS | 4: 06.48 |
4. päivä | Helen Clitheroe | GBR | 4: 08.60 |
5 | Mayte Martínez | ESP | 4: 09.18 |
6. | Natalija Tobias | UKR | 4: 09.62 |
Seitsemäs | Sonja Roman | SLO | 4: 11.57 |
8. | Cristina Vasiloiu | ROU | 4: 13.63 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 15.55.
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Lidia Chojecka | Pylväs | 8: 43.25 |
2 | Marta Domínguez | ESP | 8: 44,40 |
3 | Silvia Weissteiner | ITA | 8: 44,81 EI |
4. päivä | Sabrina Mockenhaupt | GER | 8: 45.77 |
5 | Lisa Dobriskey | GBR | 8: 47.25 |
6. | Joanne Pavey | GBR | 8: 54,94 |
Seitsemäs | Mary Cullen | IRL | 9: 00.42 |
8. | Dolores Checa | ESP | 9: 04.83 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 15.25
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Susanna Kallur | SWE | 7.87 |
2 | Alexandra Antonova | RUS | 7.94 |
3 | Kirsten Bolm | GER | 7.97 |
4. päivä | Irina Ševtšenko | RUS | 8.01 |
5 | Sara McGreavy | GBR | 8.04 |
6. | Reina-Flor Okori | FRA | 8.08 |
Seitsemäs | Aurelia Trywiańska | Pylväs | 8.25 |
8. | Eline Berings | BEL | 8.56 |
Päivämäärä: 2. maaliskuuta klo 18.20
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Valko-Venäjä |
Juljana Yuschtschanka Iryna Chljustawa Ilona Ussowitsch Swjatlana Ussowitsch |
3: 27,83 NR, CR |
2 | Venäjä |
Olesja Sykina Natalja Ivanova Shanna Kashcheyeva Natalja Antjuch |
3: 28.16 |
3 | Yhdistynyt kuningaskunta |
Emma Duck Nicola Sanders Kim Wall Lee McConnell |
3: 28,69 EI |
4. päivä | Puola |
Zuzanna Radecka Aneta Lemiesz Agnieszka Karpiesiuk Grażyna Prokopek |
3: 30.31 |
5 | Saksa |
Claudia Hoffmann Jana Neubert Anja Pollmächer Jonna Tilgner |
3: 32,46 |
Ukraina |
Ksenija Karandjuk Oksana Ilyushkina Olha Zavorodnja Oleksandra Peitschewa |
DQ |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 16.30
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Tia Hellebaut | BEL | 2,05 WL, NR, CR |
2 | Antonietta Di Martino | ITA | 1.96 |
3 | Ruth Beitia | ESP | 1.96 |
4. päivä | Blanka Vlašić | CRO | 1.92 |
5 | Melanie Skotnik | FRA | 1.92 |
5 | Anna Chicherova | RUS | 1.92 |
Seitsemäs | Marta Mendía | ESP | 1.87 |
Wenelina Wenewa | BUL | DQ |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 13.15.
Alun perin kolmanneksi sijoittunut Wenelina Wenewa (1,96 m) hylättiin myöhemmin positiivisen dopingtestin vuoksi.
Seiväshyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Feofanova | RUS | 4.76 |
2 | Yulia Golubchikova | RUS | 4.71 |
3 | Anna Rogowska | Pylväs | 4.66 |
4. päivä | Pavla Rybová | CZE | 4.58 |
5 | Silke Spiegelburg | GER | 4.48 |
6. | Julia Hütter | GER | 4.23 |
6. | Róza Kasprzak | Pylväs | 4.23 |
6. | Vanessa Boslak | FRA | 4.23 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 14.05.
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Naide Gomes | POR | 6,89 WL, EI |
2 | Concepción Montaner | ESP | 6.69 |
3 | Denisa Šcerbová | CZE | 6.64 EI |
4. päivä | Bianca Kappler | GER | 6.63 |
5 | Elena Sokolova | RUS | 6.53 |
6. | Alina Militaru | ROU | 6.45 |
Seitsemäs | Viktoria Rybalko | UKR | 6.44 |
8. | Ineta Radēviča | LAT | 6.40 |
Päivämäärä: 3. maaliskuuta 15.15
Kolmiloikka
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Carlota Castrejana | ESP | 14,64 NR, EL |
2 | Olesya Bufalova | RUS | 14.50 |
3 | Teresa Nzola Meso | FRA | 14.49 EI |
4. päivä | Oxana Udmurtova | RUS | 14.41 |
5 | Adelina Gavrilă | ROU | 14.19 |
6. | Dana Velďáková | SVK | 14.13 |
Seitsemäs | Maria Dimitrova | BUL | 14.03 |
8. | Natallja Safronawa | BLR | 13.82 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta 13.15.
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Assunta Legnante | ITA | 18.92 |
2 | Irina Khudoroschkina | RUS | 18.50 |
3 | Olga Ryabinkina | RUS | 18.16 |
4. päivä | Julija Leanzjuk | BLR | 18.10 |
5 | Laurence Manfredi | FRA | 18.02 |
6. | Anna Omarova | RUS | 17.98 |
Seitsemäs | Jessica Cérival | FRA | 16.51 |
8. | Helena Engman | SWE | 16.09 |
Päivämäärä: 4. maaliskuuta klo 12.45.
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Carolina Klüft | SWE | 4944 WL |
2 | Kelly Sotherton | GBR | 4927 EI |
3 | Karin Ruckstuhl | NED | 4801 EI |
4. päivä | Austra Skujytė | LTU | 4750 EI |
5 | Natalia Dobrynska | UKR | 4740 EI |
6. | Jessica Ennis | GBR | 4716 |
Seitsemäs | Karolina Tymińska | Pylväs | 4494 |
8. | Argyro Strataki | GRE | 4442 |
Päivämäärä: 2. maaliskuuta
Viisikilpailu koostuu 60 metrin aitajuoksusta, korkeushyppystä, palloputkesta, kaukahypystä ja 800 metrin juoksusta.
Mitalipöytä
Mitalitaulukon finaali 26 päätöksen jälkeen | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | maa | kulta- | hopea | pronssi | kaikki yhteensä |
1 | Yhdistynyt kuningaskunta | 4. päivä | 3 | 3 | 10 |
2 | Italia | 3 | 1 | 2 | 6. |
3 | Ruotsi | 3 | 1 | - | 4. päivä |
4. päivä | Venäjä | 2 | 9 | 4. päivä | 15. päivä |
5 | Espanja | 2 | 5 | 3 | 10 |
6. | Alankomaat | 2 | 1 | 1 | 4. päivä |
Seitsemäs | Puola | 2 | - | 3 | 5 |
8. | Belgia | 2 | - | - | 2 |
9 | Valko-Venäjä | 1 | 2 | 1 | 4. päivä |
10 | Saksa | 1 | 1 | 2 | 4. päivä |
11 | Tšekin tasavalta | 1 | - | 1 | 2 |
12 | Irlanti | 1 | - | - | 1 |
12 | Portugali | 1 | - | - | 1 |
12 | Slovakia | 1 | - | - | 1 |
15. päivä | Ukraina | - | 2 | - | 2 |
16 | Ranska | - | 1 | 3 | 4. päivä |
17 | Kreikka | - | 1 | - | 1 |
18. päivä | Tanska | - | - | 1 | 1 |
18. päivä | Slovenia | - | - | 1 | 1 |
Lyhenteet
- CR: Euroopan sisätilojen mestaruusennätys
- EL: Euroopan vuosi paras
- DQ: hylätty
- NM: ei kelvollinen yritys
- NR: kansallinen ennätys
- PB: henkilökohtainen paras
- SB: henkilökohtainen kausi paras
nettilinkit
- 29. yleisurheilun sisäkilpailut Euroopan yleisurheiluliiton verkkosivustolla
Yksittäiset todisteet
- ^ IAAF: Andrei Mikhnevich (BLR) - tulokset kumottu elokuussa 2005 . 31. heinäkuuta 2013