Yleisurheilun sisäkilpailut 2013
32. yleisurheilun sisäkilpailut Euroopassa | |
---|---|
Skandinavium Göteborgissa | |
kaupunki | Göteborg , Ruotsi |
Stadion | Scandinavium |
osallistujamaat | 47 (raportoitu) |
Osallistuvat urheilijat | 578 (raportoitu) |
Kilpailut | 26. päivä |
avaaminen | 1. maaliskuuta 2013 |
Viimeinen päivä | 3. maaliskuuta 2013 |
aikajanalla | |
← Sisäuima-EM 2011 | Sisäurheilun EM-kisat 2015 → |
Mitalitaulukko (lopputulos 26 päätöksen jälkeen) | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | kansakunta | ||||
1 | Venäjä | Neljäs | Seitsemäs | 3 | 14. päivä |
2 | UK & NI | Neljäs | 3 | 1 | 8. |
3 | Ranska | Neljäs | 2 | 3 | 9 |
Neljäs | Ukraina | 3 | 0 | 1 | Neljäs |
5 | Espanja | 1 | 3 | 0 | Neljäs |
6. | Ruotsi | 1 | 2 | 3 | 6. |
Seitsemäs | Saksa | 1 | 2 | 2 | 5 |
8. | Italia | 1 | 1 | Neljäs | 6. |
9 | Puola | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Turkki | 1 | 1 | 0 | 2 |
... | |||||
kaikki yhteensä | 26. päivä | 26. päivä | 26. päivä | 78 | |
Täydellinen mitali taulukko |
32. Yleisurheilun sisäratojen Euroopan-mestaruuskilpailut pidettiin välillä 01-03 03 2013 vuonna Scandinavium vuonna Göteborgissa . Tämä oli neljäs kerta, kun tapahtuma järjestettiin Ruotsin mailla ja kolmas kerta Göteborgissa.
Paikkahakemukset
Göteborg haki alun perin vuoden 2011 sisätilojen yleisurheilun EM-kilpailuja . Kuitenkin sen jälkeen kun tämä myönnettiin Pariisille , Göteborgille myönnettiin vuoden 2013 sopimus.
Skandinavium on jo isännöinyt yleisurheilun sisätilojen EM-mestaruutta vuosina 1974 ja 1984 sekä lukuisia muita kansainvälisiä mestaruuskilpailuja muilla urheilulajeilla, kuten jääkiekko ja käsipallo . Göteborgin kaupunki on isännöinyt aiemmin myös muita suuria yleisurheilutapahtumia , mukaan lukien vuoden 1995 yleisurheilun maailmanmestaruuskilpailut ja vuoden 2006 yleisurheilun Euroopan mestaruuskilpailut .
Osallistujat
Kilpailuihin osallistui yhteensä 578 urheilijaa 47 maasta.
Tulokset miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Jimmy Vicaut | FRA | 6.48 |
2 | James Dasaolu | GBR | 6.48 |
3 | Michael Tumi | ITA | 6.52 |
Neljäs | Jaysuma Saidy Ndure | EI MYÖSKÄÄN | 6.61 |
5 | Odain Rose | SWE | 6.62 |
6. | Julian Reus | DEU | 6.62 |
Seitsemäs | Harry Aikines-Aryeetey | GBR | 6.63 |
8. | Emmanuel Biron | FRA | 6.63 |
Muut osallistujat saksankielisistä maista:
12. sija Rolf Fongue : Putosi välierissä 6,75 sekunnilla.
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Pavel Maslák | CZE | 45,66 |
2 | Nigel Levine | GBR | 46.21 |
3 | Pavel Trenichin | RUS | 46,70 |
Neljäs | Volodymyr Burakov | UKR | 46,79 |
5 | Michael Bingham | GBR | 46,81 |
6. | Richard Strachan | GBR | 47.02 |
Pawel Trenichin ylitti maalilinjan kolmanneksi, mutta myöhemmin hänet hylättiin, koska hän oli lähtenyt radalta Strauchlerin kanssa. Myöhemmin protestilla poistettiin oikeudenmenetys.
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Adam Kszczot | Pylväs | 1: 48,69 |
2 | Kevin López | ESP | 1: 49.31 |
3 | Mukhtar Mohammed | GBR | 1: 49,60 |
Neljäs | Anise Ananenka | BLR | 1: 49.61 |
5 | Taras Bybyk | UKR | 1: 50,38 |
6. | Luis Alberto Marco | ESP | 1: 51,69 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
8. sija Andreas Rapatz : Putosi alkukierroksella 1: 50.11 minuutilla.
15. sija Nikolaus Franzmair : Putosi alkukierroksella 1: 51.10 minuutilla.
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Mahiedine Mekhissi-Benabbad | FRA | 3: 37.17 |
2 | İlham Tanui Özbilen | OVI | 3: 37.22 |
3 | Simon Denissel | FRA | 3: 37,70 |
Neljäs | Marcin Lewandowski | Pylväs | 3: 39.19 |
5 | Arturo Casado | ESP | 3: 39,36 |
6. | Helio Gomes | POR | 3: 39.46 |
Seitsemäs | Bartosz Nowicki | Pylväs | 3: 39,74 |
8. | David Bustos | ESP | 3: 40.14 |
9 | Oleksandr Borysyuk | UKR | 3: 42.15 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
10. sija Florian Orth : Putosi alkukierroksella 3: 43.57.
14. sija Andreas Vojta : Putosi alkukierroksella 3: 45.54: llä pudotuksen jälkeen muutaman metrin alusta.
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Hayle Ibrahimov | AZE | 7: 49.74 |
2 | Juan Carlos Higuero | ESP | 7: 50.26 |
3 | Ciarán Ó Lionáird | IRL | 7: 50.40 |
Neljäs | Yoann Kowal | FRA | 7: 50.89 |
5 | Florian Carvalho | FRA | 7: 53.23 |
6. | Halil Akkas | OVI | 7: 54,89 |
Seitsemäs | Roberto Alaiz | ESP | 7: 55.12 |
8. | Lander Tijtgat | BEL | 7: 55.59 |
9 | Adil Bouafif | SWE | 7: 59.81 |
10 | Polat Kemboi Arıkan | OVI | 8: 00.72 |
11 | Henrik Ingebrigtsen | EI MYÖSKÄÄN | 8: 02.42 |
12 | Andrey Safronov | RUS | 8: 15.37 |
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Sergei Schubenkow | RUS | 7.49 |
2 | Paolo Dal Molin | ITA | 7.51 |
3 | Pascal Martinot-Lagarde | FRA | 7.53 |
Neljäs | Balázs Baji | UNG | 7.56 |
5 | Erik Balnuweit | GER | 7.58 |
6. | Maxim Lynscha | BLR | 7.58 |
Seitsemäs | Konstandinos Douvalidis | GRE | 7.64 |
8. | Konstantin Schabanow | RUS | 7.66 |
Muita osallistujia saksankielisistä maista:
16. sija Matthias Bühler : Putosi valmistautumisessa 7,78 sekunnilla.
4 x 400 metrin rele
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | GBR |
Michael Bingham Richard Buck Nigel Levine Richard Strachan |
3: 05.78 |
2 | RUS |
Pawel Trenichin Juri Trambowezki Konstantin Swetschkar Vladimir Krasnov |
3: 06.96 |
3 | CZE |
Daniel Němeček Josef Prorok Petr Lichý Pavel Maslák |
3: 07.64 |
Neljäs | BEL |
Antoine Gillet Kevin Borlée Arnaud Ghislain Tim Rummens |
3: 07.98 |
5 | SWE |
Felix Francois Nil De Oliveira Johan Wissman Dennis Forsman |
3: 09.42 |
Pylväs |
Michał Pietrzak Rafał Omelko Łukasz Domagała Grzegorz Sobiński |
DQ |
Britannian joukkue hylättiin juoksun jälkeen. Protesti kumosi oikeuden hylkäämisen.
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Sergei Mudrow | RUS | 2.35 |
2 | Aleksei Dmitrik | RUS | 2.33 |
3 | Jaroslav Bába | CZE | 2.31 |
Neljäs | Adonios Mastoras | GRE | 2.29 |
5 | Gianmarco Tamberi | ITA | 2.29 |
6. | Robbie Grabarz | GBR | 2.23 |
Seitsemäs | Mickael Hanany | FRA | 2.23 |
8. | Dmytro Demjanjuk | UKR | 2.21 |
9 | Konstandinos Baniotis | GRE | 2.19 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
22. sija Matthias Haverney : Putosi karsinnassa 2,13 m: llä.
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Renaud Lavillenie | FRA | 6.01 |
2 | Bjorn Otto | GER | 5.76 |
3 | Malte Mohr | GER | 5.76 |
Neljäs | Konstandinos Filippidis | GRE | 5.76 |
5 | Jan Kudlička | CZE | 5.71 |
6. | Steven Lewis | GBR | 5.71 |
Seitsemäs | Robert Sobera | Pylväs | 5.71 |
8. | Raphael Holzdeppe | GER | 5.61 |
Renaud Lavillenie hyppäsi ensimmäisenä yli 6,07 metriä Bubkan jälkeen . Koska tanko ei enää ollut oikein perävaunussa, tuomarit eivät tunnistaneet hyppyä.
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Alexander Menkow | RUS | 8.31 |
2 | Michel Tornéus | SWE | 8.29 |
3 | Christian Reif | GER | 8.07 |
Neljäs | Eero Haapala | FIN | 8.05 |
5 | Louis Tsatoumas | GRE | 8.00 |
6. | Tommi Evilä | FIN | 7.96 |
Seitsemäs | Chris Tomlinson | GBR | 7.95 |
8. | Elvijs Misāns | LAT | 7.68 |
Muut osallistujat saksankielisistä maista:
9. sija Sebastian Bayer : Putosi karsinnassa 7,91 m: llä.
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Daniele Greco | ITA | 17.70 |
2 | Ruslan Samitov | RUS | 17.30 |
3 | Aleksei Feodorov | RUS | 17.12 |
Neljäs | Viktor Kuznyetsov | UKR | 17.02 |
5 | Harold Correa | FRA | 16.92 |
6. | Karl Taillepierre | FRA | 16.72 |
Seitsemäs | Zlatozar Atanasov | BUL | 16.57 |
8. | Fabian Florant | NED | 16.55 |
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Asmir Kolašinac | SER | 20.62 |
2 | Hamza Alić | BIH | 20.34 |
3 | Ladislav Prášil | CZE | 20.29 |
Neljäs | Ralf Bartels | GER | 20.16 |
5 | Marco Fortes | POR | 20.02 |
6. | Aleksandr Bulanov | RUS | 19.70 |
Seitsemäs | Marco Schmidt | GER | 19.63 |
8. | Niklas Arrhenius | SWE | 19.17 |
Muut osallistujat saksankielisistä maista:
20. sija Lukas Weißhaidinger : Putosi alkukierroksella 18,38 m: llä.
Seitsenkilpailu
paikka | urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Eelco Sintnicolaas | NED | 6372 |
2 | Kevin Mayer | FRA | 6297 |
3 | Mihail Dudas | SRB | 6099 |
Neljäs | Adam Helcelet | CZE | 6095 |
5 | Ilya Shkurenev | RUS | 6018 |
6. | Fabian Rosenquist | SWE | 5979 |
Seitsemäs | Artem Lukyanenko | RUS | 5953 |
8. | Pelle Rietveld | NED | 5906 |
9 | Kaarel Jõeväli | EST | 5841 |
10 | Tiago Marto | POR | 5680 |
11 | Dominik Distelberger | AUT | 5623 |
12 | Jérémy Lelievre | FRA | 5112 |
13. päivä | Petter Olson | SWE | 4933 |
- | Mikk Pahapill | EST | DNF |
- | Attila Szabó | HUN | DNF |
Tulokset naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Marija Rjemjen | UKR | 7.10 |
2 | Myriam Soumaré | FRA | 7.11 |
3 | Ivet Lalova | BUL | 7.12 |
Neljäs | Dafne Schippers | NED | 7.14 |
5 | Asha Philip | GBR | 7.15 |
6. | Ezinne Okparaebo | EI MYÖSKÄÄN | 7.16 |
Seitsemäs | Verena Sailer | GER | 7.16 |
- | Tezjan Naimova | BUL | DQ |
Bulgarian Tesdschan Naimowa, joka oli voittanut kilpailun 7,10 sekunnissa, otettiin titteliltä dopingin takia.
Muut osallistujat saksankielisistä maista:
16. sija Tatjana Pinto : Putosi alkuerässä 7.41 sekunnilla.
20. sija Mujinga Kambundji : Putosi alkuerässä 7.42 sekunnilla .
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Perri Shakes-Drayton | GBR | 50,85 |
2 | Eilidh lapsi | GBR | 51,45 |
3 | Moa Hjelmer | SWE | 52.04 |
Neljäs | Zuzana Hejnová | CZE | 52.12 |
5 | Denisa Rosolová | CZE | 52,71 |
6. | Shana Cox | GBR | 53.15 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
17. sija Léa Sprunger : Putosi alkukierroksella 54,45 sekunnilla.
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Natalija Lupu | UKR | 2: 00.26 |
2 | Jelena Kotulskaja | RUS | 2: 00.98 |
3 | Maryna Arsamassawa | BLR | 2: 01.21 |
Neljäs | Jennifer Meadows | GBR | 2: 01.51 |
5 | Olha Lyachowa | UKR | 2: 02.12 |
6. | Ciara Everard | IRL | 2: 02.55 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
4. sija (välierissä) Selina Büchel : Putosi välierissä 2: 01.64 min.
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Abeba Aregawi | SWE | 4: 04.47 |
2 | Isabel Macías | ESP | 4: 14.19 |
3 | Katarzyna Broniatowska | Pylväs | 4: 14.30 |
Neljäs | Natallja Karejwa | BLR | 4: 15.15 |
5 | Svetlana Podosevova | RUS | 4: 16.32 |
6. | Elena Soboleva | RUS | 4: 16.50 |
Seitsemäs | Giulia Viola | ITA | 4: 16.83 |
8. | Laura Muir | GBR | 4: 18.39 |
9 | Natalia Rodríguez | ESP | DNS |
Osallistujat saksankielisistä maista:
16. sija Diana Sujew : Putosi karsinnassa 4: 17.27 min.
18. sija Elina Sujew : pudonnut karsinnassa 4: 17,81 minuutilla.
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Sara Moreira | POR | 8: 58.50 |
2 | Corinna Harrer | GER | 9:00 |
3 | Fionnuala Britton | IRL | 9: 00.54 |
Neljäs | Elena Korobkina | RUS | 9: 00.59 |
5 | Almensch Belete | BEL | 9: 03.89 |
6. | Lauren Howarth | GBR | 9: 04.04 |
Seitsemäs | Christine Bardelle | FRA | 9: 08.62 |
8. | Polina Jelizarova | LAT | 9: 09.86 |
9 | Roxana Bârcă | ROU | 9: 10.51 |
10 | Dudu Karakaya | OVI | 9: 15.07 |
11 | Ancuța Bobocel | ROU | 9: 18.37 |
12 | Natalya Aristarkhova | RUS | 9: 23.28 |
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Nevin Yanit | OVI | 7.89 |
2 | Alina Talaj | BLR | 7.94 |
3 | Veronica Borsi | ITA | 7.94 |
Neljäs | Derval O'Rourke | IRL | 7.95 |
5 | Yulia Kondakova | RUS | 7.99 |
6. | Eline Berings | BEL | 8.08 |
Seitsemäs | Micol Cattaneo | ITA | 8.11 |
8. | Nooralotta Neziri | FIN | 8.19 |
Osallistujat saksankielisistä maista:
11. sija Nadine Hildebrand : Putosi puolivälierissä 8,11 sekunnilla.
18. sija Noemi Zbären : Putosi esikarsinnassa 8,21 sekunnilla.
4 x 400 metrin rele
paikka | maa | Urheilija | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | GBR |
Eilidh Child Shana Cox Christine Ohuruogu Perri Shakes-Drayton |
3: 27,56 |
2 | RUS |
Olga Towarnowa Tatiana Weschkurowa Nadezhda Kotlyarova Xenija Sadorina |
3: 28.18 |
3 | CZE |
Denisa Rosolová Jitka Bartoničková Lenka Masná Zuzana Hejnová |
3: 28.49 |
Neljäs | FRA |
Myriam Soumaré Muriel Hurtis Phara Anacharsis Marie Gayot |
3: 28.71 |
5 | UKR |
Yulia Krasnoschtschok Olha Bibik Xenija Barandjuk Olha Semljak |
3: 34.61 |
6. | SWE |
Josefin Magnusson Moa Hjelmer Frida Persson Elin Moraiti |
3: 36.17 |
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Beitia | ESP | 1.99 |
2 | Ebba Jungmark | SWE | 1.96 |
3 | Emma Green Tregaro | SWE | 1.96 |
Neljäs | Anna Iljuštšenko | EST | 1.92 |
5 | Alessian lohdutus | ITA | 1.92 |
6. | Wenelina Wenewa-Mateewa | BUL | 1.92 |
Seitsemäs | Mirela Demirewa | BUL | 1.87 |
8. | Tia Hellebaut | BEL | 1.87 |
Seiväshyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Holly Bleasdale | GBR | 4.67 |
2 | Anna Rogowska | Pylväs | 4.67 |
3 | Anselika Sidorova | RUS | 4.62 |
Neljäs | Jiřina Svobodová | CZE | 4.62 |
5 | Anastassija Savchenko | RUS | 4.37 |
5 | Angelina Schuk-Krasnova | RUS | 4.37 |
Seitsemäs | Kristina Gadschiev | GER | 4.37 |
8. | Katharina Bauer | GER | 4.22 |
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Darja Klischina | RUS | 7.01 |
2 | Éloyse Lesueur | FRA | 6.90 |
3 | Erica Jarder | SWE | 6.71 |
Neljäs | Shara Proctor | GBR | 6.69 |
5 | Ivana Španović | SER | 6.68 |
6. | Olga Kutscherenko | RUS | 6.62 |
Seitsemäs | Cornelia Deiac | ROU | 6.52 |
8. | Anastassija Mochnyuk | UKR | 6.46 |
Osallistujat saksankielisistä maista: Sijoitus
14 Melanie Bauschke : Putosi karsinnassa 6,19 metrillä.
16. sija Stefanie Voss : Putosi karsinnassa 6,19 m: llä.
Kolmiloikka
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Olha Saladucha | UKR | 14.88 |
2 | Irina Gumenyuk | RUS | 14.30 |
3 | Simona La Mantia | ITA | 14.26 |
Neljäs | Veronika Mosina | RUS | 14.21 |
5 | Patricia Sarrapio | ESP | 14.07 |
6. | Yamilé Aldama | GBR | 13.95 |
Seitsemäs | Jenny Elbe | GER | 13.81 |
8. | Patrícia Mamona | POR | 13.72 |
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Christina Schwanitz | GER | 19.25 |
2 | Alena Kopez | BLR | 18.85 |
3 | Chiara Rosa | ITA | 18.37 |
Neljäs | Irina Tarasova | RUS | 18.31 |
5 | Josephine Terlecki | GER | 18.17 |
6. | Anca Heltne | ROU | 17.64 |
Seitsemäs | Úrsula Ruiz | ESP | 17.22 |
- | Yevgenia Kolodko | RUS | DSQ |
Muut osallistujat saksankielisistä maista:
11. sija Shanice Craft : Putosi karsinnassa 17,30 m: llä.
Entinen kakkonen Jewgenija Kolodko hylättiin dopingista huhtikuussa 2017 .
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Antoinette Nana Djimou Ida | FRA | 4666 |
2 | Jana Maksimawa | BLR | 4658 |
3 | Hanna Melnytschenko | UKR | 4604 |
Neljäs | Remona hapsut | NED | 4571 |
5 | Sofia Linde | SWE | 4531 |
6. | Nafissatou Thiam | BEL | 4493 |
Seitsemäs | Julia Mighty | GER | 4463 |
8. | Alina Feodorova | UKR | 4420 |
9 | Ellinore Hallin | SWE | 4372 |
10 | Laura Ikauniece | LAT | 4224 |
11 | Kazjaryna Nezwjatajewa | BLR | 4092 |
12 | Nadine Broersen | NED | 3707 |
13. päivä | Beatrice Puiu | ROU | 3561 |
- | Ekaterina Bolshova | RUS | DNF |
- | Ellen Sprunger | SUI | DNF |
nettilinkit
- Virallinen nettisivu
- European Athletic Association -sivusto
Yksittäiset todisteet
- ↑ b c osallistujamäärä ( muisto alkuperäisen alkaen 14 huhtikuu 2013 web arkisto archive.today ) Info: arkisto yhteys oli lisätään automaattisesti, ja vielä tarkastettu. Tarkista alkuperäinen ja arkistolinkki ohjeiden mukaisesti ja poista tämä ilmoitus.
- ↑ Lähde ei ole käytettävissä, koska tiedot menneistä mestaruuskilpailuista osoitteessa european-athletics.org ovat kadonneet.
- ↑ Euroopan yleisurheilu: Onnistunut tarjousseminaari Lausannessa pidettäville tuleville tapahtumille ( sivu ei ole enää saatavana , etsi verkkoarkistoista ) Info: Linkki merkittiin automaattisesti vialliseksi. Tarkista linkki ohjeiden mukaisesti ja poista sitten tämä ilmoitus. (Englanti), 13. maaliskuuta 2007
- ↑ Leichtathletik.de: Indoor EM 2011 Pariisissa , lokakuu 15, 2007
- ↑ Renaud Lavillenie vain tuomariston pysäyttämiseksi? , www.leichtathletik.de 4. maaliskuuta 2013
- ↑ Sprinter Tesdschan Naimowa kielletty elinkaarelta N24, 17. syyskuuta 2009, avattu 6. tammikuuta 2016.
- ↑ Yleisurheilun positiiviset tapaukset on määrätty IAAF: n 26. huhtikuuta 2017 mennessä saamien tietojen mukaan osoitteesta: iaaf.org, käyty 2. maaliskuuta 2018 (pdf 16 kB)