Yleisurheilun sisäkilpailut 2017
34. yleisurheilun sisäkilpailut Euroopassa | |
---|---|
Kombank-areena | |
kaupunki | Belgrad , Serbia |
Stadion | Kombank-areena |
avaaminen | 3. maaliskuuta 2017 |
Viimeinen päivä | 5. maaliskuuta 2017 |
aikajanalla | |
← Sisä-EM 2015 | Sisä-EM 2019 → |
Mitalitaulukko (lopputulos 26 päätöksen jälkeen) | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | kansakunta | ||||
1 | Puola | Seitsemäs | 2 | 3 | 12 |
2 | UK & NI | 5 | Neljäs | 1 | 10 |
3 | Saksa | 2 | 2 | 5 | 9 |
Neljäs | Ranska | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Tšekin tasavalta | 1 | 2 | Neljäs | Seitsemäs |
6. | Espanja | 1 | 2 | 1 | Neljäs |
Seitsemäs | Kreikka | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Belgia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Portugali | 1 | 1 | 0 | 2 | |
10 | Sveitsi | 1 | 0 | 1 | 2 |
Unkari | 1 | 0 | 1 | 2 | |
... | |||||
17. päivä | Itävalta | 0 | 1 | 0 | 1 |
... | |||||
Kaikki yhteensä | 26 | 26 | 27 | 79 | |
Täydellinen mitali taulukko |
34. Euroopan Indoor yleisurheilun pidettiin 03-05 maaliskuu 2017 on Serbian pääkaupungissa Belgradissa . Belgrad oli jo isännöinyt Euroopan sisäpelejä jo vuonna 1969 , mikä oli Euroopan sisätilojen mestaruuskilpailujen edeltäjä.
Euroopan urheilujärjestö (EAA) päätti 3. toukokuuta 2014 Belgradista isännöidä sisäilman EM-kisat 139. virallisessa neuvoston kokouksessaan Frankfurt am Mainissa . Belgrad voitti hakemuksensa Istanbulia ja Toruńia vastaan .
Rekisteröitynyt oli 567 urheilijaa 49 maasta, Saksan yleisurheiluliiton (DLV) suurimman joukkueen kanssa .
Osallistuvat kansakunnat
Yhteensä 525 urheilijaa (567 oli rekisteröity) 47 maasta ja valtuutetut neutraalit urheilijat (ANA) osallistuivat.
Liechtenstein ja Kosovo eivät olleet läsnä .
Alun perin rekisteröitiin myös Georgian urheilija , mutta hän ei lähtenyt.
Venäjän joukkue suljettiin osallistumisesta siellä olevan dopingongelman vuoksi. Luvalla venäläiset urheilijat voidaan kuitenkin sallia ns. Neutraaleina urheilijoina neutraalin lipun alla, ts. Ilman kansallista lippua.
|
|
Tulokset miehet
60 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Richard Kilty | GBR | 6,54 rkl |
2 | Jan Volko | SVK | 6,58 EI |
3 | Austin Hamilton | SWE | 6.63 PB |
Neljäs | Odain Rose | SWE | 6,63 SB |
5 | Theo Etienne | GBR | 6.67 |
6. | Pascal Mancini | SUI | 6.70 |
Seitsemäs | Sulayman Bah | SWE | 6.72 |
- | Andrew Robertson | GBR | DQ |
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Pavel Maslák | CZE | 45,77 rkl |
2 | Rafał Omelko | Pylväs | 46.08 PB |
3 | Liemarvin Bonevacia | NED | 46,26 EI |
Neljäs | Benjamin Lobo Vedel | THE | 46,33 PB |
5 | Lucas Búa | ESP | 46,74 |
6. | Samuel García | ESP | 46,74 |
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Adam Kszczot | Pylväs | 1: 48,87 |
2 | Andreas Bube | THE | 1: 49,32 |
3 | Alvaro de Arriba | ESP | 1: 49,68 |
Neljäs | Daniel Andújar | ESP | 1: 50,28 |
5 | Thijmen Kupers | NED | 1: 50,47 |
6. | Kevin López | ESP | 1: 54.17 |
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Marcin Lewandowski | Pylväs | 3: 44,82 |
2 | Kalle Berglund | SWE | 3: 45.56 |
3 | Filip Sasínek | CZE | 3: 45,89 |
Neljäs | Marc Alcalá | ESP | 3: 46.36 |
5 | Tom Lancashire | GBR | 3: 46.57 |
6. | Sofiane Selmouni | FRA | 3: 46,70 |
Seitsemäs | Timo Benitz | GER | 3: 46,73 |
8. | Yassin Bouih | ITA | 3: 47,95 |
3000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Mechaalin aatelisto | ESP | 8: 00.60 |
2 | Henrik Ingebrigtsen | EI MYÖSKÄÄN | 8: 00.93 |
3 | Richard Ringer | GER | 8: 01.01 |
Neljäs | Hayle Ibrahimov | AZE | 8: 03.19 |
5 | Jonas Leanderson | SWE | 8: 03.91 |
6. | Marouan Razine | ITA | 8: 04.19 |
Seitsemäs | Yemaneberhan Crippa | ITA | 8: 05.63 |
8. | Carlos Mayo | ESP | 8: 06.15 |
60 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Andrew Pozzi | GBR | 7.51 |
2 | Pascal Martinot-Lagarde | FRA | 7.52 |
3 | Petr Svoboda | CZE | 7.53 PB |
Neljäs | Garfield Darien | FRA | 7.54 |
5 | Aurel Manga | FRA | 7.58 |
6. | Milan Traikovitz | CYP | 7.60 |
Seitsemäs | Orlando Ortega | ESP | 7.64 |
8. | Andreas Martinsen | THE | 7.68 EI |
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Puola |
Kacper Kozłowski Łukasz Krawczuk Przemysław Waściński Rafał Omelko |
3: 06.99 SB |
2 | Belgia |
Robin Vanderbemden Julien Watrin Kevin Borlée Dylan Borlée |
3: 07.80 SB |
3 | Tšekin tasavalta |
Patrik Sorm Jan TESAR Jan Kubista Pavel Maslák |
3: 08.60 SB |
Neljäs | Ranska |
Thomas Jordier Nicolas Courbière Hazir Inoussa Yoann Décimus |
3: 08.99 |
5 | Ukraina |
Danylo Danylenko Jewhen Huzol Oleksij Posdnyakov Vitaly Butrym |
3: 09.64 SB |
6. | Turkki |
Batuhan Altıntaş Mahsum Korkmaz Akın Özyürek Mehmet Güzel |
3: 15.97 |
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Sylwester Bednarek | Pylväs | 2.32 |
2 | Robbie Grabarz | GBR | 2.30 SB |
3 | Pavel Seliwjorstau | BLR | 2.27 |
Neljäs | Tikhomir Ivanov | BUL | 2.27 |
5 | Matúš Bubeník | SVK | 2.27 |
6. | Silvano Chesani | ITA | 2.27 |
Seitsemäs | Mateusz Przybylko | GER | 2.23 |
8. | Allan Smith | GBR | 2.18 |
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Piotr Lisek | Pylväs | 5.85 |
2 | Konstandinos Filippidis | GRE | 5.85 EI |
3 | Paweł Wojciechowski | Pylväs | 5,85 SB |
Neljäs | Jan Kudlička | CZE | 5,80 SB |
5 | Raphael Holzdeppe | GER | 5,80 SB |
6. | Axel Chapelle | FRA | 5.80 PB |
Seitsemäs | Ivan Horvat | CRO | 5.75 |
8. | Mareks Ārents | LAT | 5.60 SB |
8. | Stanley Joseph | FRA | 5.60 |
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Izmir Smajlaj | ALB | 8.08 EI |
2 | Michel Tornéus | SWE | 8.08 SB |
3 | Serhiy Nykyforov | UKR | 8.07 |
Neljäs | Tomasz Jaszczuk | Pylväs | 7.98 PB |
5 | Julian Howard | GER | 7.97 |
6. | Lazar Anic | SRB | 7.90 |
Seitsemäs | Filippo Randazzo | ITA | 7.77 |
Elvijs Misāns | LAT | - |
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Nelson Évora | POR | 17.20 SB |
2 | Fabrizio Donato | ITA | 17.13 SB |
3 | Max Hess | GER | 17.12 |
Neljäs | Elvijs Misāns | LAT | 17.02 PB |
5 | Melvin Raffin | FRA | 16.92 |
6. | Jean-Marc Pontvianne | FRA | 16.90 |
Seitsemäs | Simo Lipsanen | FIN | 16.84 EI |
8. | Georgi Zonow | BUL | 16.78 PB |
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Konrad Bukowiecki | Pylväs | 21,97 WL AUR |
2 | Tomáš Staněk | CZE | 21.43 PB |
3 | David Storl | GER | 21.30 |
Neljäs | Tsanko Arnaudov | POR | 21.08 EI |
5 | Stipe Žunić | CRO | 21.04 SB |
6. | Ladislav Prášil | CZE | 20.73 |
Seitsemäs | Mesud Pezer | BIH | 20.37 |
8. | Mikhail Abramchuk | BLR | 19.38 |
Seitsenkilpailu
paikka | urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Kevin Mayer | FRA | 6479 ER |
2 | Jorge Ureña | ESP | 6227 |
3 | Adam Sebastian Helcelet | CZE | 6110 |
Neljäs | Dominik Distelberger | AUT | 6063 PB |
5 | Fredrik Samuelsson | SWE | 6015 PB |
6. | Darko Pešić | MNE | 5984 EI |
Seitsemäs | Niels Pittomvils | BEL | 5961 |
8. | Mathias Brugger | GER | 5954 |
Tulokset naiset
60 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Asha Philip | GBR | 7,06 rkl |
2 | Ewa Swoboda | Pylväs | 7.10 SB |
3 | Mujinga Kambundji | SUI | 7.16 SB |
Neljäs | Lisa Mayer | GER | 7.19 |
5 | Alexandra Burghardt | GER | 7.19 |
6. | Floriane Gnafoua | FRA | 7.20 PB |
Seitsemäs | Rebekka Haase | GER | 7.21 |
- | Olessja Powch | UKR | DQ |
Olessja Powch tuli alun perin toiseksi 7,10 sekunnilla. Hopeamitali peruutettiin myöhemmin dopingista .
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Floria Gueï | FRA | 51.90 PB |
2 | Zuzana Hejnová | CZE | 52,42 |
3 | Justyna Święty | Pylväs | 52,52 |
Neljäs | Laviai Nielsen | GBR | 52,79 |
5 | Léa Sprunger | SUI | 53.08 |
6. | Małgorzata Hołub | Pylväs | 54,29 |
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Selina Büchel | SUI | 2: 00.38 EI |
2 | Shelayna Oskan-Clarke | GBR | 2: 00.39 PB |
3 | Aníta Hinriksdóttir | ISL | 2: 01.25 |
Neljäs | Lovisa Lindh | SWE | 2: 01.37 PB |
5 | Stina Troest | THE | 2: 02.93 |
6. | Esther Guerrero | ESP | 2: 03.09 |
1500 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Laura Muir | GBR | 4: 02.39 CR |
2 | Konstanze Klosterhalfen | GER | 4: 04.45 PB |
3 | Sofia Ennaoui | Pylväs | 4: 06.59 |
Neljäs | Meraf Bahta | SWE | 4: 07.90 |
5 | Luiza Gega | ALB | 4: 11,64 |
6. | Sarah McDonald | GBR | 4: 13.67 |
Seitsemäs | Darja Baryssewitsch | BLR | 4: 16.93 PB |
8. | Amela Terzić | SRB | 4: 25.15 |
3000 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Laura Muir | GBR | 8: 35.67 CR |
2 | Yasemin voi | OVI | 8: 43.46 EI |
3 | Eilish McColgan | GBR | 8: 47.43 |
Neljäs | Maureen Koster | NED | 8: 48.99 |
5 | Steph Twell | GBR | 8: 50.40 |
6. | Ana Lozano | ESP | 8: 55.20 PB |
Seitsemäs | Giulia Viola | ITA | 8: 56.19 PB |
8. | Alina peura | GER | 8: 57.87 |
Hanna Klein sijoittui 9. sijalle 8: 58.57
60 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Cindy Roleder | GER | 7.88 |
2 | Alina Talaj | BLR | 7.92 |
3 | Pamela Dutkiewicz | GER | 7.95 |
Neljäs | Hanna Plotitsyna | UKR | 7.96 |
5 | Isabelle Pedersen | EI MYÖSKÄÄN | 8.01 |
6. | Ricarda kiitosta | GER | 8.03 |
Seitsemäs | Nadine Visser | NED | 8.04 |
8. | Susanna Kallur | SWE | 8.14 |
4 x 400 metrin rele
paikka | maa | Urheilija | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Puola |
Patrycja Wyciszkiewicz Małgorzata Hołub Iga Baumgart Justyna Święty |
3: 29.94 SB |
2 | Yhdistynyt kuningaskunta |
Eilidh Doyle Philippa Lowe Mary Iheke Laviai Nielsen |
3: 31.05 SB |
3 | Ukraina |
Olha Bibik Tetjana Melnyk Anastassija Bryshina Olha Lyachowa |
3: 32.10 SB |
Neljäs | Italia |
Lucia Pasquale Maria Enrica Spacca Maria Benedicta Chigbolu Ayomide Folorunso |
3: 32,87 SB |
5 | Ranska |
Déborah Sananes Agnès Raharolahy Louise-Anne Bertheau Floria Gueï |
3: 33,61 SB |
6. | Saksa |
Ruth Sophia Spelmeyer Nadine Gonska Carolin Walter Lara Hoffmann |
3: 34,60 SB |
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Airinė Palšytė | LTU | 2,01 rkl |
2 | Ruth Beitia | ESP | 1.94 |
3 | Julia Levchenko | UKR | 1,94 PB |
Neljäs | Oksana Okuneva | UKR | 1.92 |
5 | Jossie Graumann | GER | 1.92 |
6. | Michaela Hrubá | CZE | 1,92 SB |
Seitsemäs | Ana Simic | CRO | 1.89 |
8. | Morgan-järvi | GBR | 1.85 |
Seiväshyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Ekaterini Stefanidi | GRE | 4,85 rkl |
2 | Lisa Ryzih | GER | 4,75 PB |
3 | Angelica Bengtsson | SWE | 4.55 |
3 | Maryna Kylypko | UKR | 4.55 |
5 | Michaela Meijer | SWE | 4.55 |
6. | Minna Nikkanen | FIN | 4.55 |
6. | Lisa Gunnarsson | SWE | 4.55 PB |
Seitsemäs | Wilma Murto | FIN | 4.40 |
Seitsemäs | Tina Šutej | SLO | 4.40 |
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Ivana Španović | SRB | 7,24 EI |
2 | Lorraine Ugen | GBR | 6,97 EI |
3 | Claudia Salman-Rath | GER | 6.94 PB |
Neljäs | Darja Klischina | ANA | 6,84 SB |
5 | Ksenija Balta | EST | 6,79 SB |
6. | Jazmin Sawyers | GBR | 6.67 |
Seitsemäs | Maryna Bech | UKR | 6.59 |
8. | Alexandra Wester | GER | 6.53 |
Kolmiloikka
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Kristin Gierisch | GER | 14,37 rkl |
2 | Patrícia Mamona | POR | 14.32 SB |
3 | Paraskevi Papachristou | GRE | 14.24 SB |
Neljäs | Anna Jagaciak-Michalska | Pylväs | 14.14 |
5 | Ana Peleteiro | ESP | 14.13 |
6. | Jenny Elbe | GER | 14.12 |
Seitsemäs | Susana Costa | POR | 13.99 PB |
8. | Kristiina Mäkelä | FIN | 13.73 |
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Anita Marton | HUN | 19.28 WL |
2 | Radoslava Mawrodiewa | BUL | 18.36 PB |
3 | Julija Leanzjuk | BLR | 18.32 |
Neljäs | Fanny Roos | SWE | 18.13 EI |
5 | Claudine Vita | GER | 18.09 PB |
6. | Paulina Guba | Pylväs | 18.00 SB |
Seitsemäs | Alyona Dubitskaya | BLR | 17.85 |
8. | Jessica Cérival | FRA | 16.84 |
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Nafissatou Thiam | BEL | 4870 WL |
2 | Ivona Dadic | AUT | 4767 EI |
3 | Györgyi Zsivoczky-Farkas | HUN | 4723 PB |
Neljäs | Xénia Krizsán | HUN | 4631 PB |
5 | Nadine Broersen | NED | 4582 |
6. | Verena Preiner | AUT | 4478 |
Seitsemäs | Lecabela Quaresma | POR | 4444 |
8. | Jana Maksimawa | BLR | 4438 |
nettilinkit
- Sisäurheilun EM-kisat 2017 Belgradin joukkueen esite DLV: stä (pdf 31,5 MB)
- Kilpailutulokset osoitteessa Leichtathletik.de
- Sisäurheilun EM-kisat 2017 kompakti : Uutiskatsaus osoitteessa Leichtathletik.de
- Lopputuloskirja aikataulu- ja ilmoittautumisluetteloilla osoitteessa: belgrade2017.org (pdf 25,3 MB)
Yksittäiset todisteet
- ↑ Lähde ei ole käytettävissä, koska tiedot menneistä mestaruuskilpailuista osoitteessa european-athletics.org ovat kadonneet.
- ↑ european-athletics.org: Belgrad isännöi vuoden 2017 yleisurheilun sisätilojen EM-kisoja 3. toukokuuta 2014
- ↑ Silke Bernhart: Päivän flash-uutiset - Sisäurheilun Euroopan mestaruuskilpailut, joissa on 567 aloittajaa 49 maasta ( sivu ei ole enää saatavana , etsi verkkoarkistoista ) Info: Linkki merkittiin automaattisesti vialliseksi. Tarkista linkki ohjeiden mukaisesti ja poista tämä ilmoitus. , Notes, from: Leichtathletik.de, 1. maaliskuuta 2017, luettu 13. toukokuuta 2017
- ↑ srf.ch/sport: Kambundji perii EM-pronssin , 14. syyskuuta 2020, käyty 14. syyskuuta 2020