Angerapp-alue
vaakuna | Sijainti Itä-Preussissa |
---|---|
Perustieto | |
Varastointijakso | 1818-1945 |
maa |
Preussin Saksan valtakunta |
maakunnassa | Itä-Preussi |
Hallinnollinen alue | Gumbinnen |
Hallinnollinen päämaja | Darkehmen |
pinta- | 759,54 km² |
Asukkaat | 31549 (17. toukokuuta 1939) |
Väestötiheys | 42 asukasta / km² |
Rekisterikilpi : | IC 1953 suunniteltu: DAR Darkehmenille |
Piirin rakenne (1945) | 163 kuntaa 2 kartanopiiriä 34 hallintoalueella |
Maakunta Darkehmen (1938 maakunta Angerapp , 1939 piiri Angerapp ) vuonna Itä-Preussissa oli vuosina 1818 ja 1945. Hänen entinen alue on nyt osa Puolan Warmia-Masuria ja Venäjän Kaliningradin .
Hallinnollinen historia
Preussin kuningaskunta
Darkehmenin alue on kuulunut silloiseen Insterburgin piiriin siitä lähtien, kun Itä-Preussi jaettiin piiriin vuonna 1752 . Osana Preussin hallinnollisia uudistuksia , The ”säädös Parempi perustaminen alueviranomaisten” 30 huhtikuu 1815 johti tarvitaan kokonaisvaltaista piirin uudistus kaikissa Itä-Preussissa, koska piirit perustettiin vuonna 1752 oli osoittautunut epätarkoituksenmukaista ja liian suuri. 1. syyskuuta 1818 uusi Darkehmen-alue perustettiin Gumbinnenin hallintoalueelle osista vanhaa Insterburgin aluetta . Tähän kuului seurakuntia Ballethen , Darkehmen , Dombrowken , Groß Karpowen (osa seurakunnasta kuului Gerdauenin piirikuntaan ), Kleszowen , Rogahlen , Szabienen , Trempen ja Wilhelmsberg . Piirin toimisto oli Darkehmenissa .
Piiri kuului Preussin ja Länsi-Preussin maakuntien fuusion jälkeen 3. joulukuuta 1829 uuteen Preussin maakuntaan, jonka kotipaikka oli Königsberg i. PR.
Pohjois-Saksan valaliitto ja Saksan valtakunta
Alue kuului 1. heinäkuuta 1867 Pohjois-Saksan valaliittoon ja 1. tammikuuta 1871 Saksan valtakuntaan .
21. heinäkuuta 1875 Grünheiden maaseutuyhteisö luokiteltiin Darkehmenin alueelta Gumbinnenin alueelle . 10. elokuuta 1876 maaseutuyhteisöt Alt Gurren ja Neu Gurren sekä kartanon alue Gurren luokiteltiin Darkehmenin alueelta Angerburgin alueelle , kun taas Broszeitschenin kartanon alue muutti Angerburgin alueelta Darkehmenin alueelle. Kun Preussin maakunta oli jaettu Itä-Preussin ja Länsi-Preussin provinsseihin , Darkehmenin alueesta tuli osa Itä-Preussia 1. huhtikuuta 1878.
30. syyskuuta 1928 Darkehmenin alueella, kuten muualla Preussissa, tapahtui alueellinen uudistus, jossa kaikki asutut kartanopiirit hajotettiin ja osoitettiin naapurimaiden maaseutuyhteisöille.
7. syyskuuta 1938 piiri Angerappissa nimettiin uudelleen . 1. tammikuuta 1939 läänin Angerapp käyttöön termin mukaisesti rikkaiden nyt yhtenäinen valvonta -alueella . Huhtikuun 1. päivään 1941 saakka uuden yhteisö oli peräisin Heeresgutsbezirk Gudwallenin muodostamista osista .
Puolan ja Neuvostoliiton hallinnossa
Tammikuun puolivälissä 1945 alkaneen Itä-Preussin Neuvostoliiton joukkojen hyökkäyksen myötä puna-armeija miehitti piirin vähitellen . Täydellisen miehityksen jälkeen talvella 1945 koko piiri asetettiin alun perin Puolan siviilihallinnon alaisuuteen. Piirille ja piirikaupungille annettiin nimi Darkiejmy , nimeksi Darkehmen Polonized (ja Puolassa myös aiemmin käytetty nimi).
Loppukesällä ja alkusyksyllä 1945 Neuvostoliiton miehitysvalta muutti aiemmin tekemää kaavoitusta ja siirsi rajan huomattavasti etelään niin, että piirin huomattavasti suurempi pohjoinen osa, mukaan lukien piirikaupunki Darkehmen / Angerapp (Darkiejmy), tuli Neuvostoliiton alaisuuteen. Puolan maahanmuuttajat, jotka muuttivat sodan päätyttyä ja jotka olivat alkaneet karkottaa ja karkottaa paikallisia, mukaan lukien Puolan siviilihallinto, karkotettiin pohjoisosasta, jota nyt hallitsivat Neuvostoliitto, lyhyellä varoitusajalla. Viimeistään vuonna 1946.
Vain pienempi osa piiristä etelään rajaviivasta jäi Puolan hallinnon alaisuuteen ja liitettiin Węgorzewskin (Angerburg) voimalaitokseen. Puolan paikalliset hallintoviranomaiset karkottivat myöhemmin Saksan asukkaat, elleivät he olleet jo paenneet .
Sen jälkeen kun Itä-Preussit jaettiin hallinnollisiin alueisiin toisen maailmansodan jälkeen , entinen Darkehmenin piirikaupunki, joka nimettiin Osjorskiksi ( venäläinen Озёрск sanalla "kaupunki järvellä") vuonna 1946 Kaliningradin Venäjän alueella, on sijainnut.
Väestön kehitys
vuosi | Asukkaat | lähde |
---|---|---|
1818 | 20,283 | |
1846 | 32,508 | |
1871 | 36,719 | |
1890 | 34.207 | |
1900 | 32,782 | |
1910 | 31,485 | |
1925 | 32,635 | |
1933 | 31,445 | |
1939 | 31,177 |
politiikka
Piirin ylläpitäjät
- 1818–1848 Franz von Buttlar
- 1848–1849 Arnoldt (näyttelijä)
- 1849–1851 Wolff (näyttelijä)
- 1851–1865 Heinrich von Schirmeister
- 1865–1874 Gustav von Goßler
- 1876–1890 Max Bergmann
- 1890–1891 Hermann von Kruse
- 1891–1897 Hermann von Busenitz
- 1892–1897 Robert Busenitz
- 1897–1911 Theodor Eggert
- 1911–1920 Alexander von Martius
- 1920–1933 Willi Seroski
- 1933–1937 Günther Nikolaus
- 1937–1945 Paul Uschdraweit
vaaleissa
Vuonna Saksan keisarikunnan muodostettua kehää Darkehmen yhdessä piireissä Goldap ja Stallupönen ruokavalio vaalipiirin Gumbinnen 4 .
Paikallinen perustuslaki
Ympyrä Darkehmen jakautui kaupunkiin Darkehmen (3. kesäkuuta 1938 "Darkeim", 16. heinäkuuta 1938 "Angerapp" nimettiin uudelleen ) maaseutuyhteisöissä ja - melkein täydelliseen häviöön asti - kiinteistöalueille . Kun otettiin käyttöön Preussin kuntien perustuslakilaki 15. joulukuuta 1933 ja Saksan kuntakoodi 30. tammikuuta 1935, johtajaperiaate pantiin täytäntöön kunnallisella tasolla 1. huhtikuuta 1935 . Uutta piirin perustuslakia ei enää luotu; Piiri määräykset lääneille idän ja Länsi-Preussi, Brandenburg, Pommerissa, Sleesian ja Saksi alkaen 19 maaliskuu 1881 edelleen voimassa .
Yhteisöt
Vuoden 1928 kuntouudistuksen jälkeen Darkehmenin piiriin kuului Darkehmenin kaupunki, 162 muuta kuntaa ja metsäalue. 1. huhtikuuta 1941 yhteisö Gudwallen hajotettiin; Samanaikaisesti perustettiin uusi Gudwallenin armeijan kartano.
Piirit ja kunnat | Väestö (1939) | kommentti | tänäänkin |
Darkehmenin kaupunki | |||
1. Darkehmen, kaupunki, jossa ei ole toimistoa | 4,376 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Angerappiksi | RUS |
Abschermeningkenin piiri | Almentalin kaupunginosasta 30. heinäkuuta 1933 | ||
1. Shearmeningken | 256 | nimettiin uudelleen Almentaliksi 11. helmikuuta 1932 | PL |
2. Jagotschen | 270 | nimetty uudelleen Gleisgarbeniksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
3. Kannut | 69 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Kruckeniksi | PL |
4. Masutschen | 82 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Oberhofeniksi (Ostpr.) | PL |
5. Petrelskehmen | 82 | nimettiin uudelleen Peterkeimiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Adamsheiden alue | |||
1. Adamsheide | 262 | RUS | |
2. Rogalwalde | 214 | RUS | |
3. Schidlack | 146 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Schiedelauksi | RUS |
Angerapp-alue | 12. tammikuuta 1939 Kleinangerapp | ||
1. Angerapp | 388 | Nimeettiin uudelleen Kleinangerappiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Ballethenin piiri | |||
1. Ballethen | 447 | RUS | |
2. Iso ja pieni mentorointi | 81 | Nimettiin uudelleen Mentau 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Illgossen | 185 | nimettiin uudelleen Ilgenau 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Loppinnen | 48 | RUS | |
5. puuttuu | 69 | RUS | |
6. Uusi Ragaischen | 114 | 16. heinäkuuta 1938 nimeksi Kuppenwiese | RUS |
Ballupösen alue | 12. tammikuuta 1939 Schanzenhöh | ||
1. Alt-pallosävyt | 124 | nimettiin uudelleen Schanzenhöhiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
2. Vanha ja uusi Kermuschienen | 77 | nimettiin uudelleen Kermenauksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
3. Eszerien | 50 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Seehageniksi (Ostpr.) | PL |
4. mannasuurimot | 196 | nimettiin uudelleen Grieswaldeksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
5. Stobrig kurkut | 180 | nimettiin uudelleen Stillheideksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Dombrowkenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Eibenburgin piiri | ||
1. Dombrowken | 296 | nimettiin uudelleen Eibenburgiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Piiri Ernstburg | |||
1. Katkaisu | 208 | Nimettiin uudelleen Dachshauseniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Ernstburg | 320 | RUS | |
3. Eszerischken | 168 | Nimettiin uudelleen Schönfelsiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Rasvat | 198 | RUS | |
5. Uusi Pillkallen | 147 | nimettiin uudelleen Rüttelsdorfiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Eszerningkenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Eschingenin piirikunnasta | ||
1. Eszerningken | 287 | nimettiin Eschingeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Ruohon ryöstely | 235 | Nimettiin uudelleen Dingelauksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Iso Kolpacken | 112 | 16. heinäkuuta 1938 nimeksi Großbachrode | RUS |
4. Ischdaggen | 145 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Brenndenwaldeksi | RUS |
5. Kartoitus | 74 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Kleedorfiksi (Ostpr.) | RUS |
Gailbodenin alue | |||
1. Syöttää | 107 | nimettiin uudelleen Neitsyeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Suuret karkeat mehiläiset | 181 | RUS | |
3. Kamanten | 106 | RUS | |
4. Mallet keitot | 257 | Nimettiin uudelleen Gemberniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Mentorointi | 70 | RUS | |
6. Anteeksianto | 60 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Finkenwaldeksi (Ostpr.) | RUS |
Groß Ragauenin alue | 12. tammikuuta 1939 Ragauenin hallintopiiri | ||
1. Degelgirren | 122 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Raubeniksi | RUS |
2. Eszergallen | 88 | nimettiin uudelleen Seehügeliksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Iso Bretschkehmen | 103 | nimettiin uudelleen Brettkeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Suuri Ragauen | 204 | RUS | |
5. Klein Ragauen | 58 | RUS | |
6. Hätäputket | 73 | RUS | |
7. Oszeningken | 121 | nimettiin uudelleen Hasenbrückiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Gudwallenin alue | |||
1. Alt Thalau | 63 | RUS | |
2. tulva | 374 | RUS | |
3. Gudwallen | 560 | Hajotettiin 1. huhtikuuta 1941, yhdistettiin Bretteniin, Menturreniin ja Gudwallenin armeijan kartanoon | RUS |
4. Klein Pelledauen | 108 | Nimettiin uudelleen Kreuzsteiniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Meijerikoppi | 19. päivä | RUS | |
6. Uusi Thalau | 82 | RUS | |
7. Schunkarinn | 98 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Schliebeniksi (Ostpr.) | RUS |
Paikallinen poliisialue Heeresgutsgebiet Gudwallen | perustettu 1. huhtikuuta 1941 | ||
1. Gudwallenin armeijan tavarapiiri | tuntematon | muodostettiin 1. huhtikuuta 1941 osista Gudwallenia, Angerappia, Auerflussia ja Schliebeniä | RUS |
Jurgaitschenin alue | 12. tammikuuta 1939 Oikeuslaitos Jürgenfelde | ||
1. Vanha Ragaish | 216 | Nimettiin uudelleen Konradshofiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Paahdettua lihaa | 210 | nimettiin uudelleen Brahetaliksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Jurgaitschen | 290 | Nimettiin uudelleen Jürgenfelde 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Lenkimmen | 207 | nimettiin uudelleen Uhlenhorstiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Kallnenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Drachenbergin hallintopiiri | ||
1. Kallnen | 89 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin Drachenbergiksi | RUS |
2. Koszischken | 74 | Nimettiin uudelleen Köskeimiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Melletschen | 79 | Nimeettiin uudelleen Meltbachiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Vierailijat | 42 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin Linnemarkeniksi | RUS |
5. Scherrewischken | 155 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Bruderhofiksi | RUS |
6. Schwirgsden | 179 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Königsgarteniksi | RUS |
Kandszenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Kandenin piiri | ||
1. Kandszen | 155 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Kandeniksi | RUS |
2. Kuinen | 134 | nimettiin uudelleen Golsaueeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Lengwetschen | 68 | nimettiin uudelleen Tiefenhageniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Ragos | 57 | Nimettiin uudelleen Rageniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Vajat | 93 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Wiesenbrunniksi (Ostpr.) | RUS |
6. Tarputschen, Ballethenin seurakunta | 98 | Nimettiin uudelleen Erlenfletiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Kariotkehmenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Karkeimin piiri | ||
1. Sitoo varpaan | 63 | Nimettiin uudelleen Bindemarkiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Gründann | 35 | RUS | |
3. Gudwainen | 49 | RUS | |
4. Juutalaiset kuninkaat | 42 | Nimeettiin uudelleen Brunshöfeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Karieksen ottaminen | 168 | Nimettiin uudelleen Karkeimiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
6. Ramoschkehmen | 113 | Nimeettiin uudelleen Ramfeldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
7. Schaku-ateriat | 99 | nimettiin uudelleen Wildhorstiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
8. Shudishk | 66 | Nimettiin uudelleen Schudau 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Karpovon piiri | 12. tammikuuta 1939 Albrechtaun piiri | ||
1. Albrechtau | 157 | RUS | |
2. Jautecken | 165 | Nimettiin uudelleen Friedeckiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Ohjauspöytä | 124 | nimettiin uudelleen Gutbergeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Karpovans | 342 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Karpaueniksi | RUS |
Lingwarowenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Berglingenin piiri | ||
1. Noble Kermuschienen | 250 | nimettiin uudelleen Kermeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Groß Illmen | 95 | RUS | |
3. Lingwarowen | 156 | nimettiin uudelleen Berglingeniksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
4. Marienwalde | 316 | PL | |
5. Pioneerit | 156 | Nimettiin uudelleen Waldkermeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Klein Beynuhnenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Kleinbeinuhnen | ||
1. Näytä | 162 | RUS | |
2. Klein Beynuhnen | 369 | 16. heinäkuuta 1938 nimeksi Kleinbeinuhnen | RUS |
Kleszowenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Kleschauenin piiri | ||
1. Jodivalkoiset | 108 | nimettiin uudelleen Jodaneniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Kleszowen | 163 | Nimettiin uudelleen Kleschaueniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. halata | 135 | Nimettiin uudelleen Kuderniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Kumi | 69 | Nimettiin uudelleen Altentriftiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Uszballen | 69 | nimettiin uudelleen Langenrückiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
6. Worellen | 159 | nimetty uudelleen kierroksilla 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Kunigehlenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Stroppaun piiri | ||
1. Vanha Sauskoyen | 142 | nimettiin uudelleen Altsauswaldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Groß Beynuhnen | 215 | nimettiin uudelleen Großbeinuhneniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Lähetä | 126 | nimettiin uudelleen Sandeckiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Kunigehlen | 292 | Nimettiin uudelleen Stroppauksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Uusi Beynuhnen | 92 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Neubeinuhneniksi | RUS |
6. Uusi Sauskoyen | 82 | Nimettiin uudelleen Neusauswaldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Launingkenin alue | 12. tammikuuta 1939 Sandenin alue | ||
1. Launingken | 500 | nimettiin uudelleen Sandeniksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
2. Uusi Eszergallen | 102 | nimettiin uudelleen Wehrwaldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Rogahlenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Gahlenin piiri | ||
1. Audinischken | 84 | nimettiin uudelleen Hilpertswerderiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
2. Suuri Jahnen | 180 | PL | |
3. Gruneyken | 78 | nimettiin uudelleen Gruneikeniksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
4. Matzwolla | 144 | nimettiin uudelleen Balschdorfiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
5. Ostkehmen | 67 | PL | |
6. Rogahlen | 344 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Gahleniksi (Ostpr.) | PL |
7. Skallischkehmen | 127 | nimettiin uudelleen Großsteinauiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
8. Wittgirren | 201 | Nimettiin uudelleen Wittbachiksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Schillehlenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Sillenfelden piiri | ||
1. Dumbing | 199 | nimettiin uudelleen Kranichfeldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Suuri Albrechtshof | 228 | Nimeettiin uudelleen Albrechtshofiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Vihreä kukka | 73 | RUS | |
4. Karlien | 180 | nimettiin uudelleen Wiesenhauseniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Kruschinnen | 92 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Altlindeksi | RUS |
6. kurssit | 131 | RUS | |
7. Vaipat | 234 | Nimeettiin uudelleen Sillenfeldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Skallischenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Altheiden piiri | ||
1. Vähäinen | 324 | 16. heinäkuuta 1938 nimeksi Altheide (Ostpr.) | PL |
2. Forst Skallischen, ilmainen seurakunnan kartanopiiri | 0 | 16. heinäkuuta 1938 nimeksi Forst Altheide | PL |
Skirlackin alue | |||
1. Suuri hiihtolakka | 229 | RUS | |
2. Kannehlen | 205 | Nimettiin uudelleen Kanneniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Pieni suksilakka | 189 | RUS | |
4. Potkehmen | 54 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Puttkammeriksi | RUS |
Sobrostin alue | |||
1. Suuret Medunishks | 280 | nimettiin uudelleen suureksi mediaksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
2. Suuri Sobrost | 221 | PL | |
3. Klein Sobrost | 139 | RUS | |
Sodehenin piiri | |||
1. auxins | 176 | nimettiin uudelleen Ammerauksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Didwischken | 66 | nimettiin uudelleen Dittwieseksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Groß Kallwischken | 104 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Großkallweniksi | RUS |
4. Labowischken | 184 | nimettiin Labonen uudelleen 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Rosenberg | 50 | RUS | |
6. Jänne jänteet | 422 | RUS | |
Szabienenin piiri | 12. tammikuuta 1939 Lautersee | ||
1. Vanha Scabienen | 135 | nimettiin uudelleen Altlautersee- nimeksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
2. Antmeschken | 93 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin Messkeniksi | PL |
3. Rinta | 67 | RUS | |
4. Christiankehmen | 222 | RUS | |
5. Suuri Scabienes | 53 | nimettiin uudelleen Großlauterseksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
6. Metsästys | 69 | Nimeettiin uudelleen Kleinzedmariksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
7. Pieni Szabienen | 211 | nimettiin uudelleen Kleinlautersee 16. heinäkuuta 1938 | PL |
8. Joditina | 251 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Sausreppeniksi | RUS |
9. Ota mykkä | 91 | Nimettiin uudelleen Ursfeldeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
10. Uszblenken | 117 | nimettiin uudelleen Blinkerseeeksi 16. heinäkuuta 1938 | PL |
Tarputschenin alue | 12. tammikuuta 1939 Kreuzhausenin piiri | ||
1. Elkinehlen | 187 | Nimettiin uudelleen Elkeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Julienfelde | 150 | RUS | |
3. Szallgirren | 203 | nimettiin uudelleen Kreuzhauseniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Tarputschen, Trempenin seurakunta | 208 | Nimettiin uudelleen Sauckenhofiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Tataarit | 267 | RUS | |
Trempenin alue | |||
1. Trempen | 872 | RUS | |
Weedernin piiri | |||
1. Balschkehmen | 133 | nimettiin uudelleen Balskeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Huutoäänet | 173 | nimettiin uudelleen Bidenteichiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Groß Pelledauen | 67 | Nimettiin uudelleen Jungferngrundiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Hallin pyyhkiminen | 338 | nimettiin uudelleen Hallwegiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Pieni otto | 90 | nimettiin uudelleen Schimmelhofiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
6. Pienet karkeat mehiläiset | 69 | RUS | |
7. Puikwallen | 70 | Nimettiin uudelleen Schönwalliksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
8. Ströpken | 259 | RUS | |
Wikischken-alue | 12. tammikuuta 1939 Wieckenin piiri | ||
1. Astrawischken | 108 | Nimeettiin uudelleen Großzedmariksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
2. Auxkallen | 111 | Nimettiin uudelleen Roßkampiksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Pieni Kolpacken | 90 | nimettiin uudelleen Kleinbachrodeksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
4. Wantischken | 94 | Nimeettiin uudelleen Grünsiedeliksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
5. Wikischken | 268 | nimettiin uudelleen Wieckeniksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
Wilhelmsbergin alue | |||
1. Friedrichsberg | 310 | RUS | |
2. Kermu-kiskot | 132 | nimettiin uudelleen Fritzenauksi 16. heinäkuuta 1938 | RUS |
3. Pogrimmen | 266 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Grimmeniksi (Ostpr.) | RUS |
4. Karkeat pavut | 105 | 16. heinäkuuta 1938 nimettiin uudelleen Rauneniksi (Ostpr.) | RUS |
5. Wilhelmsberg | 578 | RUS |
- Perustaminen vuoteen 1930 asti
- Adamischken , 17. lokakuuta 1928 Jodßinnissa
- Awiszen Darkehmeniin 27. huhtikuuta 1927
- Babbeln, 30. syyskuuta 1928 Adamsheide
- Bagdohnen , 17. lokakuuta 1928 Jodßinnissa
- Daubischken, Szallgirrenissä 17. lokakuuta 1928
- Demildszen , 15. tammikuuta 1930 Kamantenille
- Friedrichsdorf, Kannehleniin 30. syyskuuta 1928
- Suuri Karpovsky, 30. syyskuuta 1928 Karpovsky
- Grünwalde , 28. tammikuuta 1924, Röseningkenin kartanoon
- Kellmienen, 1895 Pogrimmenin kartanolle
- Klein Albrechtshof, 30. syyskuuta 1928 Groß Albrechtshofissa
- Klein Notrienen, 15. tammikuuta 1930 Notrienenille
- Kowarren , 30. syyskuuta 1928 Jauteckenissa
- Lasdienen Lenkimmenille 30. syyskuuta 1928
- Naujeningken, 30. syyskuuta 1928 Gudwallenissa
- Naujoken, 30. syyskuuta 1928 Auerflussissa
- Schniepseln, hätälinjoille 15. tammikuuta 1930
- Szameitschen, Trempenin seurakunta, 30. syyskuuta 1928 Elkinehlenissä
- Szameitschen, Wilhelmsbergin seurakunta , 17. lokakuuta 1928 Wilhelmsbergissä
- Waldhorst (vuoteen 1923 Szameitschen, seurakunta Darkehmen ), 30. syyskuuta 1928 Auerflussissa
Paikannimet
3. kesäkuuta 1938 - virallisella vahvistuksella 16. heinäkuuta 1938 - Angerappin alueella (Darkehmenin alue vuoteen 1938) tapahtui laaja paikannimien uudelleennimeäminen Gauleiterin ja Itä-Preussin ylemmän presidentin Erich Kochin käskyn vuoksi . Nämä olivat enimmäkseen foneettisia mukautuksia, käännöksiä tai ilmaisia keksintöjä. Sen lisäksi, että Darkehmenin kaupunki sai uuden nimen Angerapp (muutama viikko vielä: Darkeim), myös piirin 165 seurakunnasta nimettiin uudelleen. Yksilöllinen uudelleennimeäminen oli tapahtunut edellisinä vuosina.
Darkehmenin kaupungin (= Angerapp) lisäksi seuraavat paikat Venäjän ja Puolan alueella nimettiin uudelleen :
|
|
kirjallisuus
- Gustav Neumann : Preussin valtion maantiede. 2. painos, 2. osa, Berliini 1874, s.31, kohta 9.
- Kuninkaallinen tilastotoimisto: Preussin maakunnan kunnat ja kartanopiirit sekä niiden väestö. Muokattu ja koottu 1. joulukuuta 1871 pidetyn yleisen väestönlaskennan alkuperäisistä materiaaleista . Berliini 1874, s.274-285.
- Michael Rademacher: Saksan hallintohistoria imperiumin yhdistymisestä vuonna 1871 aina yhdistymiseen vuonna 1990. Itä-Preussit - Darkehmenin alue. (Väitöskirjan online-aineisto, Osnabrück 2006).
nettilinkit
Yksittäiset todisteet
- ^ Max Toeppen : Preussin historisch-vertaileva maantiede . Gotha: Perthes 1858, sivu 320 .
- ↑ Ludwig von Baczko: Historia-, maankuvaus- ja tilastotiedot Preussin käsikirja, 2. osa . Friedrich Nicolovius, Königsberg ja Leipzig 1803, s. 41 ( google.de ).
- ↑ http://historia-wyzynaelblaska.pl/granica-polsko-radziecka-wb.-prusach-wschodnich.html
- ↑ katso kirjan karttaosa: Itä-Saksa ulkomaisessa hallinnossa I: Itä-Preussit 1945 - 1955 ; Alfred Metzner Verlag Frankfurt / M. Berliini, 1955
- ^ Christian Gottfried Daniel Stein: Preussin valtion maantieteen ja tilastojen käsikirja . Vossische Buchhandlung, Berliini 1819, The Gumbinnen district ( digitalisoitu [käytetty 9. syyskuuta 2020]).
- ↑ Kuninkaallinen tilastotoimisto (toim.): Mittheilungen des Statistisches Bureau's Berliinissä, 2. osa . Piirien väestö. S. 307 ( digitoitu versio ).
- ^ Preussin läänin kunnat ja kartanopiirit ja niiden väestö vuonna 1871
- B a b c d e f g Michael Rademacher: Saksan hallintohistoria imperiumin yhdistymisestä vuonna 1871 aina yhdistymiseen vuonna 1990. Itä-Preussit - Darkehmenin alue. (Väitöskirjan online-aineisto, Osnabrück 2006).
- ↑ Horst Romeyk : Reinin maakunnan johtavat valtion ja kuntien hallintovirkailijat 1816–1945 (= Rhenish History Society -yhdistyksen julkaisut . Nide 69 ). Droste, Düsseldorf 1994, ISBN 3-7700-7585-4 , s. 589 .
- ^ Valtakunnan jäsenten tietokanta
- ↑ a b c d Darkehmenin alue (territoriaalinen.de)
- B a b Saksan valtakunnan virallinen hakemisto 1939, 2. painos 1941
- ^ Yhteisön tietosanakirja Preussin vapaavaltiosta, osa 1: Itä-Preussin maakunta, Berliini 1931
- ^ Andreas Kossert (2003). "Grenzlandpolitik" ja Ostforschung imperiumin reunoilla. Itä-Preussin Masuria 1919–1945 ”. Nykyaikaisen historian vuosineljänneksen numerot , osa 51, numero 2, huhtikuu 2003, sivu 141 ( PDF )
- ^ Luettelo Computer Genealogy -yhdistyksessä