1964 kesäolympialaiset / Yleisurheilu
Yleisurheilu XVIII. olympialaiset | |||
---|---|---|---|
| |||
tiedot | |||
Päivämäärä: | 14. lokakuuta bis 21 lokakuu | ||
Kilpailun sijainti: | Tokio | ||
Paikka: | Olympiastadion | ||
Päätökset: | Miehet: 24 / Naiset: 12 | ||
← Rooma 1960 | México 1968 → |
Olympialaiset 1964 (yleisurheilumitalitaulukko) | |||||
---|---|---|---|---|---|
paikka | tiimi | Kaikki yhteensä | |||
1 | USA | 14. päivä | Seitsemäs | 3 | 24 |
2 | Neuvostoliitto | 5 | 2 | 11 | 18. päivä |
3 | Iso-Britannia | Neljäs | Seitsemäs | 1 | 12 |
Neljäs | Saksa | 2 | 5 | 3 | 10 |
5 | Puola | 2 | Neljäs | 2 | 8. |
6. | Uusi Seelanti | 2 | - | 2 | Neljäs |
Seitsemäs | Romania | 2 | - | 1 | 3 |
8. | Australia | 1 | 1 | Neljäs | 6. |
9 | Italia | 1 | - | 1 | 2 |
10 | Etiopia | 1 | - | - | 1 |
Belgia | 1 | - | - | 1 | |
Suomi | 1 | - | - | 1 | |
13. päivä | Unkari | - | 3 | 1 | Neljäs |
14. päivä | Tšekkoslovakia | - | 2 | - | 2 |
15. päivä | Trinidad ja Tobago | - | 1 | 2 | 3 |
16 | Ranska | - | 1 | 1 | 2 |
Kanada | - | - | 1 | 1 | |
18. päivä | Kuuba | - | 1 | - | 1 |
Tunisia | - | 1 | - | 1 | |
20. päivä | Japani | - | - | 1 | 1 |
Kenia | - | - | 1 | 1 | |
Ruotsi | - | - | 1 | 1 |
Klo XVIII. Tokion vuoden 1964 olympialaiset pidettiin 36 yleisurheilukilpailussa , jotka pidettiin Tokion olympiastadionilla .
Osallistujat
Kuten edellisissä olympialaisissa , tiettyjen maiden osallistumisessa oli joitain ongelmia ja erityistapauksia. KOK ei hyväksynyt viittä maata :
- Kiinan kansantasavalta - ei KOK: n jäsen. Sen sijaan pienempi Taiwan Tokiossa oli siellä.
- Indonesia
- Pohjois-Korea . Sen sijaan Etelä-Korea oli siellä Tokiossa.
- Pohjois-Vietnam
- Etelä-Afrikka
Länsi-Intian liittovaltio on Karibian saarilla ei enää esiintynyt yhteinen ryhmä.
Viimeisen kerran, kuten vuosina 1956 ja 1960 , Saksaa edusti koko saksalainen joukkue, joka koostui Saksan liittotasavallan ja DDR: n urheilijoista . Sillä välin tätä rakennetta tehostettiin muun muassa vielä enemmän. johtuen Berliinin muurin rakentamisesta, jossa oli paljon argumentteja ja riitoja lipusta, hymnistä, virallisista vaatteista jne. KOK: n oli soviteltava uudestaan ja uudestaan ennen lopullisten sopimusten tekemistä. Kuten lukuisissa muissa urheilulajeissa, itä- ja länsisaksalaisten urheilijoiden välillä järjestettiin karsintakilpailut, jotka olivat olennaisia olympialaisiin osallistumisen kannalta. Tietysti, jos useampi kuin yksi urheilija ilmoitti tietyllä alalla, kaikkien asianomaisten urheilijoiden oli noudatettava olympianormien mukaisia sääntöjä voidakseen osallistua. Vuodesta 1968 lähtien Saksan liittotasavalta ja DDR kilpailivat sitten olympialaisissa erillisinä maina .
Stadion
Tokion Olympiastadion oli kahdeksan rataa, joten ensimmäistä kertaa kahdeksan osallistujaa pystyivät osallistumaan finaaliin kaikki käynnissä tieteenaloilla. Vuonna heitto tieteenalojen sekä että pitkä hyppy ja kolmiloikka kuitenkin vain kuusi urheilijaa otettiin kolme viimeistä viimeisten yritysten. Tätä epätasapainoa sopeutettiin myös hyppääjiin ja heittäjiin neljä vuotta myöhemmin Mexico Cityssä .
Stadion avattiin kuusi vuotta aiemmin Aasian kisoihin vuonna 1958. Se mahtui melkein 60 000 katsojaa ja sillä oli erinomainen raita, jonka tavallinen kierroksen pituus oli neljä sata metriä. Viimeisen kerran yleisurheilukilpailut pidettiin tuhkaraiteella, ennen kuin muoviradat olivat saatavilla vuodesta 1968 lähtien.
Kilpailut
Kilpailussa oli kaksi ylimääräistä naisten lajia: 400 metrin juoksu ja viisikilpailu . Molemmat kilpailut olivat ensi-iltansa kansainvälisissä mestaruuskilpailuissa, nimittäin yleisurheilun EM-kisoissa . 400 metrin juoksu oli ollut siellä ohjelmassa vuodesta 1958 ja viisikilpailu jo vuodesta 1950 .
Muuten tarjous oli identtinen viimeisten Rooman pelien tarjouksen kanssa . Miesten joukossa oli 24 ja naisilla kaksitoista, joista nyt sisältyi viisi yksittäistä juoksulajia - 100 metriä , 200 metriä , 400 metriä ja 80 metriä esteet ja keskimatka 800 metriä. Lisäksi juoksualueella pidettiin vain 4 x 100 metrin viesti . Oli vielä kaksi hyppääminen tieteenalojen kanssa korkea ja pitkä hyppy sekä kolme vannoutuneita ja heittää kilpailujen kanssa kuulantyöntö , kiekonheitto ja keihäänheitto . Viisikilpailun yhteydessä järjestettiin myös ensimmäistä kertaa yleistapahtuma . Toistaiseksi - lokakuusta 2017 lähtien - mikään ei ole muuttunut miesten olympialaisten alalla. Naisilla oli kuitenkin vielä lukuisia lisäyksiä tulevaisuutta varten.
Urheilullinen menestys
Myös tässä suuressa tapahtumassa suoritustaso oli erittäin korkea. Oli yhdeksän uutta tai asetettua maailmanennätystä yhdeksällä tieteenalalla ja maailmanennätys yhdellä tieteenalalla. 21 muulla alalla olympiaennätystä parannettiin tai tasattiin 22 kertaa.
Kuten kaikissa aiemmissa yleisurheilupeleissä, menestynein valtio oli Yhdysvallat, jolla oli neljätoista kultamitalia. Ero toiseksi tässä rankingissa, Neuvostoliitossa , jolla oli viisi olympiavoitoa, oli jälleen kasvanut. Sen takana oli Iso-Britannia neljällä kultamitalilla, jota seurasi neljä valtiota kahdella olympiavoitolla: Saksa , Puola, Uusi-Seelanti ja Romania . Saksa ja Puola voittivat huomattavasti enemmän hopeamitalia kuin kaksi muuta maata. Kaikille muille kansakunnille oli korkeintaan yksi olympiavoitto yleisurheilussa.
Yksi urheilija ja neljä urheilijaa voittivat kukin kaksi kultamitalia yleisurheilusta näissä peleissä:
- Tamara Press ( Neuvostoliitto ): Laukaus ja kiekonheitto
- Peter Snell ( Uusi-Seelanti ): 800 ja 1500 metrin kilpailut
- Bob Hayes ( USA ): 100 metrin juoksu ja 4 x 100 metrin viesti
- Henry Carr (USA): 200 metrin juoksu ja 4 x 400 metrin viesti
- Mike Larrabee (USA): 400 metrin juoksu ja 4 x 400 metrin viesti
Lisäksi kolme muuta palvelua ovat erityisen huomionarvoisia:
- Amerikkalainen kiekonheittäjä Al Oerter voitti kolmannen peräkkäisen kultamitalin tässä lajissa.
- Etiopian Abebe Bikila oli ensimmäinen maratoonari ja toistamaan olympia voiton.
- Australian Betty Cuthbert on nyt voittanut äskettäin käyttöön 400 metrin juoksu , kun hänen kolmen sprintti kultamitalia kahdeksan vuotta sitten vuonna Melbournessa .
Tulokset miehet
100 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Bob Hayes | USA | 10,0 WRe |
2 | Enrique Figuerola | CUB | 10.2 |
3 | Harry Jerome | VOI | 10.2 |
Neljäs | Wiesław Maniak | Pylväs | 10.4 |
5 | Heinz Schumann | EUA | 10.4 |
6. | Gaoussou Koné | CIV | 10.4 |
Mel Pender | USA | 10.4 | |
8. | Tom Robinson | BAH | 10.5 |
Finaali 15. lokakuuta
Tuuli: +1,03 m / s
200 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Henry Carr | USA | 20.3 TAI |
2 | Paul Drayton | USA | 20.5 |
3 | Edwin Roberts | TRI | 20.6 |
Neljäs | Harry Jerome | VOI | 20.7 |
5 | Livio Berruti | ITA | 20.8 |
6. | Marian Foik | Pylväs | 20.8 |
Seitsemäs | Richard Stebbins | USA | 20.8 |
8. | Sergio Ottolina | ITA | 20.9 |
Finaali 17. lokakuuta
Tuuli: −0,78 m / s
400 m
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Mike Larrabee | USA | 45.1 |
2 | Wendell Mottley | TRI | 45.2 |
3 | Andrzej Badeński | Pylväs | 45.6 |
Neljäs | Robbie Brightwell | GBR | 45.7 |
5 | Ulis Williams | USA | 46,0 |
6. | Tim Graham | GBR | 46,0 |
Seitsemäs | Peter Vassella | OUT | 46.3 |
8. | Edwin Skinner | TRI | 46.8 |
Finaali 19. lokakuuta
800 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Peter Snell | NZL | 1: 45.1 TAI |
2 | Bill Crothers | VOI | 1: 45.6 |
3 | Wilson Kiprugut | KEN | 1: 45,9 |
Neljäs | George Kerr | HILLO | 1: 45,9 |
5 | Tom Farrell | USA | 1: 46.6 |
6. | Jerry Siebert | USA | 1: 47.0 |
Seitsemäs | Dieter Bogatzki | EUA | 1: 47.2 |
8. | Jacques Pennewaert | BEL | 1: 50.5 |
Finaali 16. lokakuuta
1500 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Peter Snell | NZL | 3: 38.1 |
2 | Josef Odložil | TCH | 3: 39.6 |
3 | John Davies | NZL | 3: 39.6 |
Neljäs | Alan Simpson | GBR | 3: 39.7 |
5 | Dyrol Burleson | USA | 3: 40.0 |
6. | Witold Baran | Pylväs | 3: 40.3 |
Seitsemäs | Michel Bernard | FRA | 3: 41.2 |
8. | John Whetton | GBR | 3: 42.4 |
Finaali 21. lokakuuta
5000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Bob Schul | USA | 13: 48.8 |
2 | Harald Norpoth | EUA | 13: 49.6 |
3 | Bill Dellinger | USA | 13: 49.8 |
Neljäs | Michel Jazy | FRA | 13: 49.8 |
5 | Kipchoge Keino | KEN | 13: 50.4 |
6. | Bill Baillie | NZL | 13: 51.0 |
Seitsemäs | Nikolai Dutow | URS | 13: 53.8 |
8. | Thor Helland | EI MYÖSKÄÄN | 13: 57.0 |
Finaali 18. lokakuuta
10000 m
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Billy Mills | USA | 28: 24.4 TAI |
2 | Mohamed Gammoudi | TEHDÄ | 28: 24.8 |
3 | Ron Clarke | OUT | 28: 25.8 |
Neljäs | Mamo Wolde | ETH | 28: 31.8 |
5 | Leonid Ivanov | URS | 28: 53.2 |
6. | Kōkichi Tsuburaya | JPN | 28: 59.4 |
Seitsemäs | Murray Halberg | NZL | 29: 10.8 |
8. | Tony Cook | OUT | 29: 15.8 |
14. lokakuuta
maraton-
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Abebe Bikila | ETH | 2: 12: 11.2 WBL |
2 | Basil Heatley | GBR | 2: 16: 19.2 |
3 | Kōkichi Tsuburaya | JPN | 2: 16: 22.8 |
Neljäs | Brian Kilby | GBR | 2: 17: 02.4 |
5 | József Sütő | HUN | 2: 17: 55.8 |
6. | Buddy aateliset | USA | 2: 18: 12.4 |
Seitsemäs | Aurèle Vandendriessche | BEL | 2: 18: 42.6 |
8. | Kenji Kimihara | JPN | 2: 19: 49.0 |
21. lokakuuta
110 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Hayes Jones | USA | 13.6 |
2 | Blaine Lindgren | USA | 13.7 |
3 | Anatoli Mikhailov | URS | 13.7 |
Neljäs | Eddy Ottoz | ITA | 13.8 |
5 | Gurbachan Singh Randhawa | IND | 14.0 |
6. | Marcel Duriez | FRA | 14.0 |
Seitsemäs | Giovanni Cornacchia | ITA | 14.1 |
8. | Giorgio Mazza | ITA | 14.1 |
Finaali 18. lokakuuta
Tuuli: +2,00 m / s
400 m aitajuoksu
paikka | urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Rex Cawley | USA | 49.6 |
2 | John Cooper | GBR | 50.1 |
3 | Salvatore Morale | ITA | 50.1 |
Neljäs | Gary Knoke | OUT | 50.4 |
5 | Jay Luck | USA | 50.5 |
6. | Roberto Frinolli | ITA | 50.7 |
Seitsemäs | Wassyl Anissimow | URS | 51.1 |
8. | Wilfried Geeroms | BEL | 51.4 |
Finaali 16. lokakuuta
3000 m este
paikka | urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Gaston Roelants | BEL | 8: 30.8 TAI |
2 | Maurice Herriott | GBR | 8: 32.4 |
3 | Ivan Byelyayev | URS | 8: 33.8 |
Neljäs | Manuel de Oliveira | POR | 8: 36.2 |
5 | George Young | USA | 8: 38.2 |
6. | Guy Texereau | FRA | 8: 38.6 |
Seitsemäs | Adolfas Aleksejūnas | URS | 8: 39.0 |
8. | Lars-Erik Gustafsson | SWE | 8: 41.8 |
Finaali 17. lokakuuta
4 × 100 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | USA |
Gerry Ashworth, Paul Drayton, Richard Stebbins, Bob Hayes |
39,0 WR |
2 | Puola |
Andrzej Zieliński Wiesław Maniak Marian Foik Marian Dudziak |
39.3 |
3 | Ranska |
Paul Genevay Bernard Laidebeur Claude Piquemal Jocelyn Delecour |
39.3 |
Neljäs | Jamaika |
Pablo McNeil Patrick Robinson Lynn Headley Dennis Johnson |
39.4 |
5 | Neuvostoliitto |
Edwin Osolin Boris Subov Gusman Kossanow Boris Savchuk |
39.4 |
6. | Venezuela |
Arquímedes Herrera Lloyd Murad Rafael Romero Hortensio Fucil |
39.5 |
Seitsemäs | Italia |
Livio Berruti Ennio Preatoni Sergio Ottolina Pasquale Giannattasio |
39.5 |
8. | Iso-Britannia |
Peter Radford Ronald Jones Menzies Campbell Lynn Davies |
39.6 |
Finaali 21. lokakuuta
4 × 400 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | USA |
Ollan Cassell, Mike Larrabee, Ulis Williams, Henry Carr |
3: 00,7 WR |
2 | Iso-Britannia |
Tim Graham Adrian Metcalfe John Cooper Robbie Brightwell |
3: 01.6 |
3 | Trinidad ja Tobago |
Edwin Skinner Kent Bernard Edwin Roberts Wendell Mottley |
3: 01.7 |
Neljäs | Jamaika |
Laurie Khan Malcolm Spence Melville Spence George Kerr |
3: 02.3 |
5 | Saksa |
Jörg Jüttner Hans-Ullrich Schulz Johannes Schmitt Manfred Lapset |
3: 04.3 |
6. | Puola |
Marian Filipiuk Ireneusz Kluczek Stanisław Swatowski Andrzej Badeński |
3: 05.3 |
Seitsemäs | Neuvostoliitto |
Hryhorij Swerbetov Viktor Bychkov Vasyl Anissimov Vadym Archyptschuk |
3: 05.9 |
8. | Ranska |
Michel Hiblot Bernard Martin Germain Nelzy Jean-Pierre Boccardo |
3: 07.4 |
Finaali 21. lokakuuta
20 km kävelyä
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Ken Matthews | GBR | 1: 29: 34.0 TAI |
2 | Dieter Lindner | EUA | 1: 31: 13.2 |
3 | Volodymyr Holubnychy | URS | 1: 31: 59.4 |
Neljäs | Noel Freeman | OUT | 1: 32: 06.8 |
5 | Gennadi Solodov | URS | 1: 32: 33.0 |
6. | Ronald Zinn | USA | 1: 32: 43.0 |
Seitsemäs | Barys Chralovich | URS | 1: 32: 45.4 |
8. | John Edgington | GBR | 1: 32: 46.0 |
9 | Gerhard Sperling | EUA | 1: 33: 15.8 |
... | |||
12 | Hans-Georg Reimann | EUA | 1: 34: 51.0 |
15. lokakuuta
50 km kävelyä
paikka | urheilija | maa | Aika (h) |
---|---|---|---|
1 | Abdon Pamich | ITA | 4: 11: 12.4 TAI |
2 | Paul Nihill | GBR | 4: 11: 31.2 |
3 | Ingvar Pettersson | SWE | 4: 14: 17.4 |
Neljäs | Burkhard Leuschke | EUA | 4: 15: 26.8 |
5 | Bob Gardiner | OUT | 4: 17: 06.8 |
6. | Christoph Höhne | EUA | 4: 17: 41.6 |
Seitsemäs | Anatoly Wedjakov | URS | 4: 19: 55.8 |
8. | Kurt Sakowski | EUA | 4: 20: 31.0 |
18. lokakuuta
korkeushyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Valery Brumel | URS | 2.18 TAI |
2 | John Thomas | USA | 2.18 TAI |
3 | John Rambo | USA | 2.16 |
Neljäs | Stig Pettersson | SWE | 2.14 |
5 | Robert Schawlakadze | URS | 2.14 |
6. | Ralf Drecoll | EUA | 2.09 |
Kjell-Åke Nilsson | SWE | 2.09 | |
8. | Ed Caruthers | USA | 2.09 |
Finaali 21. lokakuuta
Seiväshyppy
paikka | urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Fred Hansen | USA | 5.10 TAI |
2 | Wolfgang Reinhardt | EUA | 5.05 |
3 | Klaus Lehnertz | EUA | 5.00 |
Neljäs | Manfred Preussger | EUA | 5.00 |
5 | Hennadij Blesnizow | URS | 4.95 |
6. | Rudolf Tomášek | TCH | 4.90 |
Seitsemäs | Pentti Nikula | FIN | 4.90 |
8. | Billy Pemelton | USA | 4.80 |
Finaali 17. lokakuuta
Pituushyppy
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Lynn Davies | GBR | 8.07 |
2 | Ralph Boston | USA | 8.03 |
3 | Igor Ter-Owanesjan | URS | 7.99 |
Neljäs | Wariboko West | NGR | 7.60 |
5 | Jean Cochard | FRA | 7.44 |
6. | Luis Felipe Areta | ESP | 7.34 |
Seitsemäs | Mike Ahey | GHA | 7.30 |
8. | Andrzej Stalmach | Pylväs | 7.26 |
... | |||
10 | Wolfgang Klein | EUA | 7.15 |
Finaali 18. lokakuuta
Kolmiloikka
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Jozef Szmidt | Pylväs | 16.85 TAI |
2 | Oleg Fjodosejev | URS | 16.58 |
3 | Viktor Kravchenko | URS | 16.57 |
Neljäs | Fred Alsop | GBR | 16.46 |
5 | Șerban Ciochină | ROOMA | 16.23 |
6. | Manfred Hinze | EUA | 16.15 |
Seitsemäs | Georgi Stojkowski | BUL | 16.10 |
8. | Hans-Jürgen Rückborn | EUA | 16.09 |
Finaali 16. lokakuuta
Kuulantyöntö
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Dallas Long | USA | 20.33 TAI |
2 | Randy Matson | USA | 20.20 |
3 | Vilmos Varjú | HUN | 19.39 |
Neljäs | Parry O'Brien | USA | 19.20 |
5 | Zsigmond Nagy | HUN | 18.88 |
6. | Nikolai Karassev | URS | 18.86 |
Seitsemäs | Les Mills | NZL | 18.52 |
8. | Adolfas Varanauskas | URS | 18.41 |
... | |||
11 | Rudolf Langer | EUA | 17.29 |
12 | Dieter Hoffmann | EUA | 17.11 |
Finaali 17. lokakuuta
Kiekonheitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Al Oerter | USA | 61,00 TAI |
2 | Ludvík Daněk | TCH | 60,52 |
3 | Dave Weill | USA | 59,49 |
Neljäs | Jay Uusi vuosi | USA | 59.09 |
5 | József Szécsényi | HUN | 57.23 |
6. | Zenonin halu | Pylväs | 57.06 |
Seitsemäs | Edmund Piątkowski | Pylväs | 55,81 |
8. | Vladimir Trussenev | URS | 54,78 |
... | |||
11 | Hartmut Losch | EUA | 52.08 |
Finaali 15. lokakuuta
Vasaran heitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Romuald Klim | URS | 69,74 TAI |
2 | Gyula Zsivótzky | HUN | 69.09 |
3 | Uwe Beyer | EUA | 68.09 |
Neljäs | Juri Nikulin | URS | 67,69 |
5 | Juri Bakarinov | URS | 66,72 |
6. | Hal Connolly | USA | 66,65 |
Seitsemäs | Ed Burke | USA | 65,66 |
8. | Olgierd Ciepły | Pylväs | 64,83 |
Finaali 18. lokakuuta
Keihäänheitto
paikka | urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Pauli Nevala | FIN | 82,66 |
2 | Gergely Kulcsár | HUN | 82,32 |
3 | Jānis Lūsis | URS | 80,57 |
Neljäs | Janusz Sidło | Pylväs | 80,17 |
5 | Urs von Wartburg | SUI | 78,72 |
6. | Jorma Kinnunen | FIN | 76,94 |
Seitsemäs | Rolf Herings | EUA | 74,72 |
8. | Vladimir Kuznetsov | URS | 74,26 |
Finaali 14. lokakuuta
Decathlon
paikka | urheilija | maa | P - virallinen arvo. | P - 85-arvo. |
---|---|---|---|---|
1 | Willi Holdorf | EUA | 7887 | 7960 |
2 | Puhtaasti aun | URS | 7842 | 7677 |
3 | Hans-Joachim Walde | EUA | 7809 | 7666 |
Neljäs | Paul Herman | USA | 7787 | 7651 |
5 | Yang Chuan-Kwang | TPE | 7650 | 7539 |
6. | Horst Beyer | EUA | 7647 | 7488 |
Seitsemäs | Vasily Kuznetsov | URS | 7569 | 7454 |
8. | Mychajlo Storoshenko | URS | 7464 | 7421 |
19. ja 20. lokakuuta
Pisteytys perustui vuoden 1964 pistetaulukkoon, joka korvasi vuodesta 1952 voimassa olleen pisteytysjärjestelmän. Suorituskyvyn paremman luokittelun takaamiseksi vuodelta 1964 peräisin olevan luokitustaulukon mukaisten virallisten pisteiden lisäksi annetaan myös nykyisen luokitusjärjestelmän muunnettujen pisteiden lukumäärä vuodelta 1985. Tämän tänään voimassa olevan taulukon mukaan kahdeksan ensimmäisen järjestys olisi sama kuin vuoden 1964 sijoitus. Ensimmäisen ja toisen sijan pisteiden ero olisi ollut huomattavasti suurempi. Nämä vertailut ovat kuitenkin vain suuntaa-antavia, koska perustana on käytettävä ajan eri standardeja.
Tulokset naiset
100 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Wyomia Tyus | USA | 11.4 |
2 | Edith McGuire | USA | 11.6 |
3 | Ewa Kłobukowska | Pylväs | 11.6 |
Neljäs | Marilyn White | USA | 11.6 |
5 | Miguelina Cobián | CUB | 11.7 |
6. | Marilyn Black | OUT | 11.7 |
Seitsemäs | Halina Górecka | Pylväs | 11.8 |
8. | Dorothy Hyman | GBR | 11.9 |
Finaali 16. lokakuuta
Tuuli: −1,25 m / s
200 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Edith McGuire | USA | 23,0 TAI |
2 | Irena Kirszenstein | Pylväs | 23.1 |
3 | Marilyn Black | OUT | 23.1 |
Neljäs | Una Morris | HILLO | 23.5 |
5 | Lyudmila Samotyosova | URS | 23.5 |
6. | Barbara Sobotta | Pylväs | 23.9 |
Seitsemäs | Janet Simpson | GBR | 23.9 |
8. | Daphne Arden | GBR | 24.0 |
Finaali 19. lokakuuta
Tuuli: +0,80 m / s
400 m
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Betty Cuthbert | OUT | 52,0 TAI |
2 | Ann Packer | GBR | 52.2 |
3 | Judy Amoore | OUT | 53.4 |
Neljäs | Antónia Munkácsi | HUN | 54.4 |
5 | Marija Itkina | URS | 54.6 |
6. | Tilly van der Zwaard | NLD | 55.2 |
Seitsemäs | Gertrud Schmidt | EUA | 55.4 |
8. | Évelyne Lebret | FRA | 55.5 |
Finaali 17. lokakuuta
800 m
paikka | Urheilija | maa | Aika (min) |
---|---|---|---|
1 | Ann Packer | GBR | 2: 01.1 WR |
2 | Maryvonne Dupureur | FRA | 2: 01.9 |
3 | Marise Chamberlain | NZL | 2: 02.8 |
Neljäs | Zsuzsa Szabó | HUN | 2: 03.5 |
5 | Antje Gleichfeld | EUA | 2: 03.9 |
6. | Laine Erik | URS | 2: 05.1 |
Seitsemäs | Gerda Kraan | NLD | 2: 05.8 |
8. | Anne Smith | GBR | 2: 05.8 |
Finaali 20. lokakuuta
80 m aitajuoksu
paikka | Urheilija | maa | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Karin Balzer | EUA | 10.5 |
2 | Teresa Ciepły | Pylväs | 10.5 |
3 | Pam Kilborn | OUT | 10.5 |
Neljäs | Irina Press | URS | 10.6 |
5 | Ikuko Yoda | JPN | 10.7 |
6. | Maria Piątkowska | Pylväs | 10.7 |
Seitsemäs | Draga Stamejčič | YUG | 10.8 |
8. | Rosie Bonds | USA | 10.8 |
Finaali 19. lokakuuta
Tuuli: +2,23 m / s
Takatuuli oli liian voimakas, jotta aikoja ei voitu tunnistaa virallisissa tulostaulukoissa.
4 × 100 m viesti
paikka | maa | Urheilijat | Ajat) |
---|---|---|---|
1 | Puola |
Teresa Ciepły Irena Kirszenstein Halina Górecka Ewa Kłobukowska |
43.6 |
2 | USA |
Willye White Wyomia Tyus Marilyn White Edith McGuire |
43,9 WR |
3 | Iso-Britannia |
Janet Simpson Mary Rand Daphne Arden Dorothy Hyman |
44,0 |
Neljäs | Neuvostoliitto |
Galina Gaida Renāte Lāce Lyudmila Samotjossowa Galina Popowa |
44.4 |
5 | Saksa |
Karin Frisch Erika Pollmann Martha Pensberger Jutta Heine |
44,7 |
6. | Australia |
Dianne Bowering Marilyn Black Margaret Burvill Joyce Bennett |
45,0 |
Seitsemäs | Unkari |
Erzsébet Bartos Margit Nemesházi Antónia Munkácsi Ida Such |
45.2 |
8. | Ranska |
Marlène Canguio Danielle Guéneau Michèle Lurot Denise Guénard |
46.1 |
Finaali 21. lokakuuta
Ennen yleisurheilukilpailua vuonna 1967 tehdyn sukupuolitestin jälkeen Ewa Kłobukowska luokiteltiin intersukupuoliseksi . Vuonna 1969 Maailman yleisurheiluliitto Kłobukowskas kumosi maailmanennätykset , mukaan lukien tämän Tokion finaalin . Puolan viesti pysyi olympiavoittajana, mutta maailmanennätys on nyt myönnetty toiseksi sijoittuneelle Yhdysvaltain viestille, joka, kuten Ison-Britannian viesti, oli nopeampi kuin tuolloin nykyinen maailmanennätys.
korkeushyppy
paikka | Urheilija | maa | Korkeus (m) |
---|---|---|---|
1 | Iolanda Balaș | ROOMA | 1,90 TAI |
2 | Michele Brown | OUT | 1.80 |
3 | Taissija Tschentschik | URS | 1.78 |
Neljäs | Aída dos Santos | RINTALIIVIT | 1.74 |
5 | Dianne Gerace | VOI | 1.71 |
6. | Frances Slaap | GBR | 1.71 |
Seitsemäs | Olga Gere-Pulic | YUG | 1.71 |
8. | Eleanor Montgomery | USA | 1.71 |
Finaali 15. lokakuuta
Pituushyppy
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Mary Rand | GBR | 6,76 WR |
2 | Irena Kirszenstein | Pylväs | 6.60 |
3 | Tatiana Shchelkanova | URS | 6.42 |
Neljäs | Ingrid Becker | EUA | 6.40 |
5 | Viorica Viscopoleanu | ROOMA | 6.35 |
6. | Diana Jorgowa | BUL | 6.24 |
Seitsemäs | Hildrun Laufer | EUA | 6.24 |
8. | Helga Hoffmann | EUA | 6.23 |
Finaali 14. lokakuuta
Kuulantyöntö
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Tamara Press | URS | 18.14 TAI |
2 | Renate Garisch-Culmberger | EUA | 17.61 |
3 | Galina Sybina | URS | 17.45 |
Neljäs | Valerie Young | NZL | 17.26 |
5 | Margitta Helmbold | EUA | 16.91 |
6. | Irina Press | URS | 16.71 |
Seitsemäs | Nancy McCredie | VOI | 15.89 |
8. | Ana Sălăgean | ROOMA | 15.83 |
Finaali 20. lokakuuta
Kiekonheitto
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Tamara Press | URS | 57,27 TAI |
2 | Ingrid Lotz | EUA | 57.21 |
3 | Lia Manoliu | ROOMA | 56,97 |
Neljäs | Wirschinija Michajlowa | BUL | 56,70 |
5 | Jevgenia Kuznetsova | URS | 55.17 |
6. | Jolán Kleiber | HUN | 54,87 |
Seitsemäs | Kriemhild Limberg | EUA | 53,81 |
8. | Olimpia Cataramă | ROOMA | 53.08 |
Finaali 19. lokakuuta
Keihäänheitto
paikka | Urheilija | maa | Leveys (m) |
---|---|---|---|
1 | Mihaela Peneș | ROOMA | 60,54 |
2 | Márta Rudas | HUN | 58,27 |
3 | Elena Gorchakova | URS | 57.06 |
Neljäs | Birutė Kalėdienė | URS | 56,31 |
5 | Elvīra Ozoliņa | URS | 54,81 |
6. | Maria Diaconescu | ROOMA | 53,71 |
Seitsemäs | Hiroko Satō | JPN | 52,48 |
8. | Anneliese Gerhards | EUA | 52,37 |
Finaali 16. lokakuuta
Viisiottelu
paikka | Urheilija | maa | Pisteet |
---|---|---|---|
1 | Irina Press | URS | 5246 WR |
2 | Mary Rand | GBR | 5035 |
3 | Galina Bystrowa | URS | 4956 |
Neljäs | Mary Peters | GBR | 4797 |
5 | Draga Stamejčič | YUG | 4790 |
6. | Helga Hoffmann | EUA | 4737 |
Seitsemäs | Pat Winslow | USA | 4724 |
8. | Ingrid Becker | EUA | 4717 |
16. ja 17. lokakuuta
Naisten olympiakisat järjestettiin ensimmäistä kertaa olympialaisissa. Viisi pidettyä tieteenalaa olivat: 80 metrin aitajuoksu , kuulahyökkäys , korkeushyppy , kaukahypy ja 200 metrin juoksu .
Yksittäiset todisteet
- ↑ Virallinen raportti vuoden 1960 olympialaisista , s. 17 (englanti) osoitteessa library.la84.org (PDF), luettu 24. lokakuuta 2017
- ↑ Elke Brick, Saksan olympiajoukkueet - paradoksi urheiluhistoriassa? , Bielefeldin yliopiston psykologian ja urheilutieteiden tiedekunnan väitöskirja, toukokuu 2013, s.168–183 (PDF), luettu 24. lokakuuta 2017
kirjallisuus
Ekkehard zur Megede , Yleisurheilun historia, 2. osa: 1948–1968, Verlag Bartels & Wernitz KG, Berliini, 1. painos 1969, s. 240–318
nettilinkit
- KOK: n yleisurheilun verkkosivusto vuoden 1964 olympialaisissa osoitteessa olympic.org, käyty 24. lokakuuta 2017
- Olympialaisten virallinen raportti 1964 s. 19f, engl. (PDF), s. 17–112 (englanti) osoitteessa library.la84.org (PDF), luettu 24. lokakuuta 2017
- Se oli vuoden 1964 olympialaiset Tokiossa osoitteessa sportschau.de, johon pääset 24. lokakuuta 2017
- Yleisurheilu - vuoden 1964 olympialaiset osoitteesta sport-komplett.de, katsottu 24. lokakuuta 2017
- OLYMPISET PELIT / GESAMTDEUTSCHE MANSCHAFT, Schöner Götterfunke , Der Spiegel, 6. helmikuuta 1964, H. 6/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- OLYMPINEN POISTAMINEN. Kater Warnemündessä , Der Spiegel 5. elokuuta 1964, H. 32/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- JUTTA HEINE. Kolme kouluttajaa Tokioon , Der Spiegel, 26. elokuuta 1964, H. 35/1964, käyty 24. lokakuuta 2017
- TEXASHUT JA TEARS ON GOLD-PODEST , Der Spiegel 28. lokakuuta 1964, H. 44/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- LYHYETÄISYYS. Pelottaja , Der Spiegel 28. syyskuuta 1965, H. 40/1965, luettu 24. lokakuuta 2017
- KORKEA TURNAILIJAT. Kurzer Atem , Der Spiegel 14. lokakuuta 1964, H. 42/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- Decathlon. Pitäisi täyttyä , Der Spiegel 28. lokakuuta 1964, H. 44/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- TELEVISION, Volk ans Gerät, Der Spiegel 28. lokakuuta 1964, H. 44/1964, luettu 24. lokakuuta 2017
- Decathlonin olympiavoittaja Willi Holdorf: "Tokio 1964 oli kuin matka kuuhun" , Deutsche Sporthilfe 14. lokakuuta 2014, sporthilfe.de-sivustolla, luettu 24. lokakuuta 2017
- Manfred Letzerich, Huomattavia asioita urheilupäiväkirjastani (2/8), 1964 olympia-vuosi arquelauf.de-sivustolla (PDF), luettu 24. lokakuuta 2017
Videot
- Tokion 1964 olympialaisten täydellinen elokuva Olympic History , julkaistu 8. marraskuuta 2013, käyty 24. lokakuuta 2017